Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Karol Rabenda: Tuba propagandowa poprawia samopoczucie władz miasta

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 listopada 2019 18:52

Z Karolem Rabendą, radnym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, wiceprezesem partii Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina rozmawia Artur S. Górski


- Po październikowych wyborach Porozumienie ma 18 posłów i posłanek. To już znaczna siła, która pozwala nawet dyktować warunki głównej partii Zjednoczonej Prawicy, czyli PiS. Będzie szorstka przyjaźń, czy przyjazna współpraca w politycznym obozie władzy?
Karol Rabenda: Wynik wyborczy Porozumienia, czyli podwojenie liczby parlamentarzystów, jest nie lada sukcesem i wzmocnieniem. Jesteśmy po czterech latach współpracy trzech podmiotów w ramach Zjednoczonej Prawicy, która w różnym czasie miała różne odcienie związane z zadaniami realizowanymi przez nasz polityczny obóz. Układała się ona dobrze i nie ma powodów by się zmieniła. Arytmetyka sejmowa jest oczywista.


- Rys na jedności nie będzie?
Karol Rabenda: Nie spodziewam się. Mamy czas rozmów koalicyjnych przed nową umową koalicyjną. Wiąże się to z podziałem kompetencji. Nic nie wskazuje, by doszło do tarć.


- A tzw. trzydziestokrotność? Ważą się losy zniesienia limitu 30-krotności dla składek ZUS. Lider Porozumienia Jarosław Gowin zapowiedział, że ugrupowanie nie poprze likwidacji limitu. Po zniesieniu limitu najlepiej zarabiający musieliby odprowadzać składki. Stanowisko Porozumienia jest stałe?

Karol Rabenda: Podjęliśmy też stanowisko podczas sobotniego zarządu i ono jest w tej materii jasne.


- Projekt budżetu trzeba będzie znowelizować, bo zniesienie limitu miało dać 5 miliardów złotych.
Karol Rabenda: Zakładane wpływy i tak nie zostałyby osiągnięte. Nastąpiłoby więc osłabienie klasy średniej i wysoko wykwalifikowanych osób. Przecież pod presją one zmienią swoją aktywność zawodową, uciekną w innych sposób zatrudnienia, a nawet przeniosą swoje miejsce pracy za granicę. Będzie więc ta regulacja dotyczyła niewielkiej grupy osób zatrudnianych przez jednostki podległe samorządom. Korzyści nie wpłyną, a straty będą spore. Przecież to jest podniesienie podatków. Po drugie za kilka lat skutkowałoby to wypłatami wysokich emerytur, sięgających kilkunastu tysięcy złotych. Co byłoby dodatkowym obciążeniem dla FUS.


- Politycy zapowiadają inne rozwiązania, ale nie mówią jakie. W perspektywie emeryckiej „trzynastki” sięgnąć trzeba będzie po Fundusz Rezerw Demograficznych?
Karol Rabenda: Trzeba szukać innych rozwiązań, ale nie jest to resort nadzorowany przez Porozumienie. Reforma emerytalna będzie przedmiotem debaty. Fundusz zaś powinien pozostać właśnie rezerwą, swego rodzaju poduszką bezpieczeństwa świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego.

alt


- Tymczasem po prawej stronie wyrósł wam konkurent, czyli Konfederacja, co prawda nieliczna w Sejmie, ale na pewno, znając temperament jej przedstawicieli, bardzo głośna. Dla partii prawicowej konkurencja na prawicy będzie doskwierać? Już nie ma ściany po waszej prawej stronie…
Karol Rabenda: Głośność o której pan wspomniał, paradoksalnie uspokaja. Przecież od trzydziestu lat a to z lewej, a to, co prawda rzadziej, z prawej strony była jakaś partia, stronnictwo, które kontestowało głośno polityczną rzeczywistość. Stroiło się w szaty antysystemowe, całkowicie nowe, niosące jakoby nowe treści i bunt. Kończyło się na sprzeciwie przeciwko wszelkim konstruktywnym rozwiązaniom, a same te partie okazywały się tworami sezonowymi, ich żywotność nie przetrwała kadencji. Paliwo polityczne okazało się zbyt wątłe i się wypalało. Jeśli Konfederacja nie zaproponuje, oprócz negacji, konkretnych rozwiązań, po dwóch, góra, latach spotka ją los Ruchu Palikota, LPR czy Samoobrony…


- Wiosna, Nowoczesna…
Karol Rabenda: Nowoczesna roztopiła się w koalicji, czyli w Platformie. Wiosna wprowadziła kilka osób do Europarlamentu i do parlamentu. I tyle. Jeśli brak systemowych, konkretnych propozycji, to Polacy, którzy wbrew niektórym opiniom, są narodem rozsądnym, odrzucają kontestację. Oczekują budowania, działania przynoszącego konkret…


- Pieniądze w portfelu?
Karol Rabenda: Owszem. Ale jest grupa wyborców kontestujących, głosujących a to na Przyjaciół Piwa a to na Palikota, czy na Wiosnę lub na wspomnianą Konfederację. Jest takie wahadło nastrojów, które ma margines skrajności, które zagospodarowuje partia buntu. Jednak przywiązanie do ich propozycji jest krótkotrwale. Przykładem jest ruch Pawła Kukiza. Miał być antysystemowy, oddolny. Z dobrego 20-procentowego wyniku Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich zrobiło się niespełna 9 procent w parlamentarnych i w końcu uległ rozpadowi, a on sam znalazł się w koalicji z PSL. Cztery lata dla zwolenników Kukiza były stracone.


- Przed nami wybory prezydenckie w maju przyszłego roku. Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji Sejmu dał znak pokoju, miał mowę jednoczącą, podawał rękę, wrócił na mównicę by powitać Aleksandra Kwaśniewskiego, który nie został powitany przez marszałka seniora. W Senacie marszałkiem został wybrany prof. Tomasz Grodzki, postać która może wyrosnąć na poważnego politycznego gracza, jego wystąpienie zauważono…
Karol Rabenda: Pan prezydent Duda jest znany ze swych poglądów, z wyważenia. Jest najlepiej ocenianym przez rodaków politykiem. Mimo głośnych protestów opozycji w podsumowaniu jego prezydentura jawi się jako rozważna i łącząca. Jest to jego atut, podobnie jak sfera spraw międzynarodowych. W przeciwieństwie do swego poprzednika nie popełnia gaf i nie zalicza wpadek. Z kolei nowy marszałek Senatu, mimo, że był senatorem, będzie dopiero miał okazję się zaprezentować szerszemu spektrum. Widać w nim ogładę. Jest osobą o temperamencie profesorskim. Jednak na wstępie, jako marszałek, dał się poznać jako nazbyt wchodzący w zachowanie „facebookowo-twitterowe”, w polemiki o flagach unijnych, były nie były itd. Czas pokaże. Liczę na kulturę polityczną i liczę na hołdowanie dobrym obyczajom w parlamencie…


- A propos liczenia. Będziecie, jako radni, przyglądali się wydatkom z miejskiej kasy na ochronę prezydent Aleksandry Dulkiewicz i na miejski portal, na redakcję w urzędzie?
Karol Rabenda: Pojawia się pytanie o zasadność ochrony i ocenę stanu zagrożenia, czyli jaka jest jego skala. Temat ochrony, ze względów wiadomych, jest trudny. Nie można bagatelizować kwestii bezpieczeństwa. Tragiczne wydarzenie z początku roku o tym mówi. Jako prawica wiemy, że nie wolno wymogów bezpieczeństwa bagatelizować. Jednak Straż Miejska, nadmiernie rozbudowywana, nie może być policją miejską. Czym innym jest pilnowanie prawidłowego parkowania, czym innym służba patrolowa i dochodzeniowa. Na dodatek jeszcze pojawiają się koszty dodatkowej ochrony. Jeśli chodzi o obudowę urzędu, mam na myśli nie tyle Straż Miejską, co instytucje związane z miastem, ale nie wykonujące zadań statutowych samorządu. Będziemy je brać pod lupę. Jedną z nich jest portal miejski za ponad cztery miliony złotych. Para-gazeta, tuba propagandowa, organizowana i wydawana przez magistrat, nie służy bezpośrednio mieszkańcom, raczej poprawia samopoczucie władz miasta. Wydawanie gazet, prowadzenie redakcji i portalu nie jest zadaniem własnym gminy. Oceniam więc ów twór jako nadmierną dworską rozrzutność. W Gdańsku stworzony został pewien wytrych, konstrukcja prawno-gospodarcza, nader kosztowna, służąca propagandowo władzom miasta i sprzyjającym opcjom politycznym.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież