Gdańscy radni PiS zgłoszą poprawki do budżetu miasta » Zgłoszenie 34 poprawek do projektu budżetu Gdańska na przyszły rok zapowiedzieli radni miejskiej opo... Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Trefl zdominował ZAKSĘ
niedziela, 10 grudnia 2023 20:00
Trefl zdominował ZAKSĘ
To miał być jeden z hitów 11. kolejki PlusLigi. Osłabiona Grupa
Lechia z rezerwami*Przerwana passa Arki
piątek, 08 grudnia 2023 18:05
Lechia z rezerwami*Przerwana passa Arki
I LIGA FORTUNA
Passa 8 kolejnych zwycięstw Arki Gdynia
Lechia znów ograła Chrobrego
sobota, 09 grudnia 2023 20:09
Lechia znów ograła Chrobrego
W ostatnim meczu w tym roku przed swoją publicznością Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

W gdańskiej estetyce
poniedziałek, 04 grudnia 2023 13:59
W gdańskiej estetyce
"Gazeta Gdańska" w ostatniej wystawie 2023 roku zaprasza na

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ulica Pokoleń Lechii Gdańsk rodzi się w bólach

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 11 maja 2011 16:29

Po burzliwej debacie Komisja Kultury i Sportu Rady Miasta Gdańsk zadecydowała, że przygotuje projekt uchwały o nazwanie ulicy przy PGE Arenie Pokoleń Lechii Gdańsk. 

Rozmowę w sprawię nazwy ulicy rozpoczął Piotr Kowalczuk z Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego, który odniósł się do przeprowadzonej przez miasto internetowej ankiety. – Trzeba pamiętać, że ankieta nie miała charakteru konsultacji społecznych, ale jedynie funkcję doradczą. Ogólnie oddano ponad 14 tysięcy głosów. Największe poparcie zebrała nazwa Pokoleń Lechii Gdańsk, na którą zagłosowało 8 tysięcy internautów. Niestety, nie udało się osiągnąć efektu, żeby ankieta była rzetelna. Głównie z powodu korzystania przez internautów ze zmiennych adresów IP – przyznaje z żalem.

- Owoce ankiety są niezbyt optymistyczne. Pojawiło się wiele propozycji, które były obraźliwe czy bulwersujące. Od nazw różnych zachowań seksualnych, poprzez niecenzuralne, do zbrodniarzy takich jak Adolf Hitler, Józef Stalin czy Rudolf Hess – zauważa przewodniczący Komisji Kultury i Sportu Marek Bumblis z PO.

- Też uważam, że to nierzetelna ankieta. Dlatego proponuję nazwę Biało-zielonych. Brzmi to dużo zgrabniej, niż Pokoleń Lechii Gdańsk – mówi Piotr Skiba, radny PO.

- A ja jestem za nazwą proponowaną przez kibiców. Mój mąż, który kibicuje Lechii stwierdził, że to najlepsza propozycja – przyznaje Agnieszka Owczarczak, radna PO i żona wicewojewody pomorskiego Michała Owczarczaka.

- Mi bardziej podoba się Biało-zielonych. Kojarzy się z klubem i jednocześnie nie niesie negatywnych konotacji – twierdzi Aleksandra Dulkiewicz, radna PO.

- Ale jak później wytłumaczymy decyzję kibicom? Oni chcieli nazwę Pokoleń Lechii Gdańsk, ta propozycja dostała najwięcej głosów w ankiecie, a teraz to zmieniamy, bo nam się ta nazwa nie podoba – mówi Jaromir Falandysz, radny PiS.

- Ale ta nazwa jakoś nie brzmi, jest za długa. Przez to będzie pewnie skracana do Pokoleń – nie daje za wygraną Bumblis.

- I co z tego? Ul. Bohaterów Monte Casino w Sopocie nazywana jest Monciakiem i nikomu to jakoś nie przeszkadza – odpiera argument Falandysz.

Przewodniczący wychodzi więc z inną, autorską propozycją. - Ja mam jeszcze inny pomysł. Chciałbym, żeby nazwa wiązała się z nowożytną historią Polski, walki Solidarności i jednocześnie z Lechią Gdańsk. Dlatego też na patrona tej ulicy proponuję Arama Rybickiego. Był to człowiek o wspaniałej przeszłości i jednocześnie spojrzeniu w przyszłość. Jest symbolem tego, do czego doszliśmy. To moja propozycja, pomysł jak pogodzić wszystkich – zauważa Bumblis.

- A czy ktoś zapytał się rodziny Arama, co o tym sądzi? – zastanawia się Dulkiewicz.

- Nie – szybko odparł Bumblis.

Ta propozycja nie spotkała się więc z poparciem radnych, którzy dodatkowo zauważyli, że kibice mogą poczuć się oszukani takim rozwiązaniem.

Radni wrócili do punktu wyjścia: Pokoleń Lechii Gdańsk czy Biało-zielonych.

- Pokoleń Lechii Gdańsk w Gdańsku, jakoś dziwnie to brzmi – zauważa Bumblis. – Może ją skrócić do Pokoleń Lechii?

- Nie kombinujmy już – rzuca z rezygnacją Falandysz.

Radni postanowili jednak zagłosować, czy usunąć „Gdańsk” z propozycji nazwy. Pomysł nie zyskał poparcia większości.

- To może przesuniemy podjęcie decyzji na następne spotkanie – proponuje Bumblis.

- Nie, zamykamy sprawę dziś – zgodnie odpowiadają pozostali radni.

Postanowiono więc głosować – Biało-zielonych czy Pokoleń Lechii Gdańsk. Za pierwszą opcją zagłosowali Dulkiewicz, Bumblis i Skiba. Za drugą – Owczarczak, Dunajewska, Wierzba i Falandysz.

Tym samym radni postanowili, że na najbliższą majową sesję rady miasta przygotują uchwałę o nadaniu ulicy przy stadionie PGE Arena nazwy Pokoleń Lechii Gdańsk.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl  

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież