Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Trójmiasto pamięta o katastrofie smoleńskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 10 kwietnia 2011 19:36

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 naszego czasu, przy próbie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Smoleńsk-Siewiernyj, rozbił się prezydencki samolot Tu-154M. W rok po katastrofie w całym kraju odbył się szereg uroczystości upamiętniających 96 ofiar katastrofy.Już w piątek 8 kwietnia na wielu budynkach zawisły flagi narodowe z żałobnym kirem, a w Sopocie w Kościele Gwiazda Morza odbył się koncert w intencji ofiar katastrofy. W Gdańsku, w sali Herbowej Ratusza Rady Miasta zaprezentowano recital barda Andrzeja Kołakowskiego oraz film "Mgła" w reżyserii Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej.

W sobotę przed konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku kilkanaście osób demonstrowało domagając się od władz większego zaangażowania w wyjaśnienie smoleńskiego śledztwa (relacja tutaj)

W piątek i niedzielę odsłonięto trzy tablice upamiętniające ofiary katastrofy przy al. Grunwaldzkiej 49, gdzie mieszkała śp. Anna Walentynowicz, przy ul. Sienkiewicza 10, gdzie mieszkał śp. Arkadiusz Rybicki i przy ul. Szerokiej 80/81, gdzie mieściło się biuro poselskie śp. Macieja Płażyńskiego. Wszystkie tablice zaprojektował i wykonał profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Sławoj Ostrowski. W uroczystościach uczestniczyły rodziny i przyjaciele ofiar smoleńskiej katastrofy oraz przedstawiciele władz miasta (relacja tutaj)

W niedzielę punktualnie o godzinie 8.41 zawyły syreny alarmowe, a kwiaty i znicze zapalano pod pomnikiem ofiar w Bazylice Mariackiej i wmurowanymi tablicami. Na cmentarzu w Baninie bliscy, wspólnie z marynarzami uczcili pamięć tragicznie zmarłego admirała Andrzeja Karwety. Przed gdyńską Kolegiatą (NMP Królowej Polski) odsłonięto wystawę zawierającą fotografie i sylwetki ofiar katastrofy, a na ścianie kościoła odsłonięto tablicę z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy.O godz. 10.00 przy ul. Szerokiej 80/81, gdzie mieściło się biuro poselskie Macieja Płażyńskiego, została odsłonięta tablica mu poświęcona.

Zobacz zdjęcia z odsłonięcia tablicy - http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=133 


Także w niedzielę w całym Trójmieście odbywały się msze w intencji ofiar katastrofy. Największa, odprawiona przez Arcybiskupa Metropolitę Sławoja Leszka Głódzia odbyła się w Bazylice Mariackiej.

O godzinie 21.00 z Placu im. Dariusza Kobzdeja w Gdańsku, w niebo wzbiło się 96 lampionów. 

Kontrowersje wzbudził baner, który za zgodą władz gdańskiej Solidarności na budynku NSZZ zawiesili kibice ze stowarzyszenia Pokolenia Lechii Gdańsk i akcja "Pull-up" przygotowana przez trójmiejskiego artystę Piotra Szwabe, który chciał zamanifestować przeciwko trwającym wokół katastrofy walkom politycznym. Happening polegał na ustawieniu 96 osób w kształt samolotu  Tu-154M z umieszczonym w środku napisem „spokój”.


altJacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24

Fot. Maciej Kostun


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież