E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Smoleńsk: Rosjanie w nocy podmieniają tablicę

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 09 kwietnia 2011 16:34

Najprawdopodobniej dziś w nocy doszło do podmienienia tablic upamiętniających ofiary katastrofy TU 154 w Smoleńsku. Wyjaśnień domaga się polski MSZ.
W miejscu katastrofy do 8 kwietnia znajdowała się tablica przygotowana przez "Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010" z tekstem w języku polskim: "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni i ludobójstwa w Lesie Katyńskim, dokonanej na jeńcach wojennych i oficerach Wojska Polskiego w 1940 r."

Najprawdopodobniej to dziś w nocy została ona zamieniona na tablicę dwujęzyczną, nie zawierającą zapisu o celu wizyty z jaką pasażerowie samolotu udawali się do Smoleńska. 

Posłowie PiS są oburzeni: - To kolejne zagranie Rosjan na nosie prezydenta Komorowskiego, zwłaszcza w przeddzień obchodów rocznicy katastrofy - mówi Andrzej Jaworski (PiS). - Rosjanie chcą po raz kolejny pokazać kto tu rządzi – twierdzi.

- Daleko mi do rusofoba, ale dla mnie to prowokacja, choć powiem szczerze, że cały czas zastanawiam się o co chodziło Rosjanom – tłumaczy Zbigniew Kozak (PiS). Poseł dodaje, że w Rosyjskich władzach ścierają się dwie frakcje, jedna bardziej otwarta na relacje z Polską i druga zdecydowanie Polsce przeciwna: - Być może to dziwna wewnętrzna gra Rosjan... - zastanawia się Kozak.

- Jestem solidarny z tymi, którzy tę [polską] tablicę tam zawieźli – komentuje Jerzy Borowczak poseł PO. - Jedyne co mam im do zarzucenia to nieuzgodnienie tablicy z rosyjskimi władzami. Gdy my chcieliśmy zawiesić pamiątkową tablicę na domu, w którym mieszkał Aram Rybicki, zapytaliśmy właścicielkę o zgodę – tłumaczy Borowczak. - Choć Rosjanie zachowali się niewłaściwie. Mogli poczekać do 12 kwietnia i spokojnie uzgodnić zmianę tablicy ze stroną polską – podkreśla Borowczak.

Polski MSZ domaga się wyjaśnień w tej sprawie. Władze rosyjskie tłumaczą, że poprzednia tablica została zawieszona bez jakichkolwiek konsultacji, a jej treść była wyłącznie w języku polskim.
 
Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież