Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk w „The Guardian”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 10 kwietnia 2011 17:33

W jednym z największych brytyjskich dzienników, the Guardian, ukazał się artykuł o Gdańsku. Porusza on takie tematy, jak sytuacja w Stoczni, transformacja ustrojowa czy… podwyżki czynszów.

W artykule z 8 kwietnia zamieszczonym na stronie internetowej the Guardian, pojawił się artykuł Julii Kollewe dotyczący przemian w Gdańsku na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Autorka pisze o przekształceniach jakim uległa Stocznia Gdańsk, od, zatrudniającego 40 tys ludzi, jednego z największych producentów statków w Europie, do szeregu wyspecjalizowanych producentów wież wiatrowych czy jachtów dla multimilionerów, zatrudniających łącznie jedną czwartą pierwotnej załogi. Dziennikarka wyjaśnia historię trójmiejskich stoczni, wspomina o upadłości Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Zaznacza trudności, jakie polskie stocznie napotykają w konkurencji z firmami chińskimi czy koreańskimi.

Kollewe pisze rozwoju miasta jako lokalizacji usług finansowych i „przemodelowywaniu” całego kraju z wytwarzania produktów na usługi biznesowe, obsługę klienta, zarządzanie zasobami ludzkimi i technologie informatyczne. Zaznacza jednak, że ze wzrostem pensji, coraz groźniejsza staje się dla Polski konkurencja Ukrainy czy Białorusi.

Dziennikarka wspomina także o prezydencie miasta, Pawle Adamowiczu, jako... oskarżanym o zdradę ideałów Solidarności w kontekście reformy komunalnej i polityce ograniczania liczby mieszkań komunalnych w mieście.

Kollewe pisze o oskarżeniach kierowanych pod adresem Adamowicza przez „grupę protestu Nic o nas bez nas”, która zarzuca prezydentowi, że podnosi czynsze nawet o 150%, a także chce wysyłać ludzi do „domów kontenerowych na krańcach miasta”. Pisze o ubiegło miesięcznym „Marszu pustych garnków”, w którym udział wzięło 500 osób. 
Miasto chce podnieść podstawowy poziom czynszów dla wszystkich i wtedy przyznać ulgi najbiedniejszym – relacjonuje tłumaczenie Adamowicza, Kollewe.

- To będzie uczciwsze, bardziej przejrzyste – mówi prezydent dziennikarce o nowych regulacjach. Twierdzi także, że osiedla kontenerowe będą dla mieszkańców aspołecznych, którzy „piją za dużo i demolują swoje mieszkania”.

- Nie chcemy budować getta, ale ci lokatorzy nie mogą zostać eksmitowani na bruk. Prawo nakazuje nam zapewnić im mieszkania – tłumaczy Adamowicz.


Artykuł w the Guardian dostępny na:
http://www.guardian.co.uk/world/2011/apr/08/gdansk-shipyard-builder-specialist-vessels


Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież