"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
Reklama
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stowarzyszenie "Godność" w rocznicę zabójstwa P. Adamowicza

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 stycznia 2024 08:17

altPrzed zbliżającą się rocznicą zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza Stowarzyszenie Godność przypomina list, który wysłało do prezydenta Adamowicza w 2017 r.


Szanowny Panie Prezydencie
Stowarzyszenie Godność powstało podczas demonstracji 13 grudnia 1993 r. przy pomniku Poległych Stoczniowców. Przez minione 24 lata bez względu kto rządził byliśmy wierni ideałom Solidarności. Każdego roku powtarzaliśmy żądanie ukarania zbrodniarzy komunistycznych odpowiedzialnych za wydarzenia grudniowe i w stanie wojennym na Wybrzeżu oraz usunięcia z wymiaru sprawiedliwości prokuratorów i sędziów biorących udział w procesach politycznych w PRL. Domagaliśmy się powołania Trybunału Narodowego, który osądziłby komunizm i jego zbrodnie. Nasze protesty przez 24 lata były lekceważone przez ludzi, którzy w stanie wojennym byli po naszej stronie i sprawowali władze po 1989r. Z listu skierowanego do mnie bije elementarna nieznajomość celów naszego Stowarzyszenia i próba przekonania nas, że to Ty i Twoja formacja macie rację. Sprawowanie władzy Prezydenta przez blisko 20 lat utwierdziło Cię w tym przekonaniu, że masz prawo w imieniu nie tylko gdańszczan, krytykować Rząd za jego politykę zagraniczną i gospodarczą. W ostatnich trzech kadencjach opanowałeś do perfekcji politykę kadrową nie tylko miejskich spółek, ale również ECS i Muzeum II Wojny Światowej. Potrafiłeś nawet zablokować kandydata ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zasłużonego działacza Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofa Wyszkowskiego do władz ECS, tylko dlatego, że jest konfliktowy, bo wygrał proces z Lechem Wałęsą. Obawiam się, że po przegranych przez PO wyborach samorządowych dojdzie do gruntownej zmian w polityce kadrowej w Gdańsku i instytucjach zależnych od Miasta. Przegrana bitwa Miasta w Naczelnym Sądzie Administracyjnym o Zarządzanie Muzeum II Wojny Światowej zapowiada w przyszłości taką politykę.

Szanowny Pawle, jeżeli chodzi o okrągły stół i moje kandydowanie na posła to chciałbym Ci uświadomić, że Solidarność Portu Gdańskiego w latach 1980-89 dzielnie walczyła z komuną. Skala represji portowców była wysoka, wystarczy wspomnieć, że 54 portowców było więzionych lub internowanych. W czasie strajku w sierpniu 1988r. zwolniono z pracy w trybie dyscyplinarnym 308 portowców. Strajkowaliśmy do 2.09.88r. Dopiero Kiszczak po telefonie ks. bp. Tadeusza Gocłowskiego nakazał dyrekcji Portu przywrócenie ich do pracy. Dzień wcześniej odbyło się spotkanie na Rej I w Porcie Północnym z Lechem Wałęsą, który płacząc błagał abyśmy ten strajk skończyli, bo on dał słowo Kiszczakowi, że strajki zakończy. To postawa takich załóg jak Portu wymusiła Okrągły Stół. Czym on się okazał przekonałem się w końcowych miesiącach 1989 r. Nie biegałem z Bogdanem Borusewiczem aby mnie umieścił na liście kandydatów do sejmu kontraktowego. To on o godz. 21 na dzień przed posiedzeniem Komitetu Obywatelskiego odnalazł mnie w Brzeżnie i zaproponował kandydowanie. Na twoim miejscu bez znajomości tych spraw byłbym ostrożniejszy z formułowaniem takich ocen.

Byłem i jestem zwolennikiem przystąpienia i członkostwa Polski do Unii Europejskiej a także pojednania Polski i Niemiec. Byłem zwolennikiem Unii w której Polska zachowa swoją odrębność kulturową i historyczną bez ingerencji i narzucania nam praw obowiązujących w Unii tj prawa do aborcji , małżeństw jednopłciowych, narzucania przyjęcia uchodźców, których zaprosili rządzący politycy niemieccy i unijni o zabarwieniach lewackich. Twoja proniemieckość i prounijność polega na schlebianiu obecnym niemieckim i unijnym politykom i popieranie ich polityki w stosunku do krajów, które bronią swojej tożsamości i religii. Podobnie jak Tusk i PO chodzicie ze zgiętym karkiem przed lewackimi politykami Unii I Niemiec. Twój stosunek do Rządu Beaty Szydło był od początku wrogi podobnie jak PO. Wykorzystywałeś każdą okazję aby społeczeństwo Gdańska skłócić z Rządem PiS-u. Zorganizowałeś nawet jubileusz Trybunału Konstytucyjnego w Dworze Artusa za pieniądze podatników, wyciągnąłeś także rękę po pieniądze niemieckie. Organizacja obchodów powstania TK nie była zadaniem Gminy. Czy broniąc Trybunału i polskiego wymiaru sprawiedliwości zainteresowałeś się jak funkcjonowało do tej pory? Platformy i Ciebie nie interesowało jak sądy gdańskie traktują ludzi, którzy dochodzili roszczeń za represje w stanie wojennym. Miasto odmówiło przyznania ulg na przejazdy środkami komunikacji miejskiej ludziom represjonowanym. Piszesz w swoim liście, że ten Rząd "robi groźne dla Polski głupstwa". Czy Ty zastanowiłeś się co piszesz? Ten Rząd naprawia błędy po rządzie PO. Czy nie widzisz poprawy bytu ludzi biednych i poniżanych przez poprzedni rząd, skompromitowany tyloma aferami. Skąd ma dziś takie poparcie PIS?

Jeżeli chodzi o pomoc miasta przy budowie "naszych" pomników, to opublikuj w prasie ile to miasto dopłaciło za "fanaberie" Godności. Nie wymieniłeś pomnika marszałka Piłsudskiego, bo to ja byłem inicjatorem uchwały. Miałeś do mnie pretensje, że nie uzgodniłem z Tobą projektu uchwały. Nie doliczyłeś kosztu budowy tablicy na budynku byłego KW. Ciekaw byłbym oceny mieszkańców. Piszesz, że do każdego pomnika dopłacałeś z własnej kieszeni po kilka tys. zł. Dopłaciłeś tylko do budowy pomnika Reagana i Papieża 2000 zł. Tablicę na Westerplattę ufundowali za 112 tys. członkowie Godności, a nie jak piszesz za 34 tys.

Idźmy każdy z nas swoją drogą i nie próbuj mnie i członków Godności nawracać, bo jestem już doświadczonym człowiekiem. Nie nawróciła mnie komuna, siedziałem w stanie wojennym dwukrotnie w więzieniu. W styczniu 1976 r sprzeciwiłem się na zebraniu załogi rej I wpisania do Konstytucji przyjaźni ze Związkiem Radzieckim i przewodniej roli PZPR. Wiesz co wtedy za to groziło.

Dzisiaj na waszych sztandarach macie "Demokrację", "Konstytucję". Waszymi bohaterami są Henryka Krzywonos, Jaromir Szumełda i im podobni. Tacy ludzie jak członkowie stowarzyszenia Godność plączą się wam pod nogami i chętnie byście ich zadeptali w imię obrony demokracji i konstytucji. Tak było 13.12.2015 r. pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Nazwano wówczas mnie faszystą. Nas za protest który napisaliśmy do Ciebie, próbowałeś ośmieszyć na sesji Rady Miasta, wyliczając co Stow. Godność zawdzięcza Miastu. Tacy ludzie jak ja, Andrzej Michałowski, Andrzej Malinowski, Stanisław Fudakowski, Andrzej Osipów, Janina Wehrstein, Ania Kołakowska, Bogusław Gołąb, Romuald Plewa i wielu innych nie dadzą się ani zadeptać ani zagłaskać.

Pozdrawiam Czesław Nowak

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież