Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sąd: urzędnicy NFZ niewinni, winny system

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 marca 2011 21:27

altSąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o nie wszczynaniu śledztwa w sprawie urzędników NFZ, którzy odpowiadali za decyzje o zmniejszeniu kontraktu na kardiologię szpitala PCK w Redłowie. Sędzia podkreślił jednak, że sytuacja może zagrażać bezpieczeństwu pacjentów.

Pomorski NFZ odmówił lub ograniczył kontrakty w dziedzinie kardiologii na 2011 rok. Jedną z trzech trójmiejskich placówek, które dotknął ten problem, jest gdyński szpital PCK w Redłowie. Pacjenci zebrali 8 tysięcy podpisów domagających się przywrócenia szpitalowi kontraktów w dziedzinie kardiologii w wysokości takiej jak w ubiegłych latach i złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, w momencie podejmowania decyzji p.o. dyrektor, dziś dyrektor NFZ Barbarę Kawińską i zarządzającą finansami Funduszu Danutę Kłosin.

Przestępstwo miało zdaniem pacjentów polegać na złamaniu artykułu 68 Konstytucji RP, mówiącego o „powszechności i dostępności do służby zdrowia”, i dwóch artykułów kodeksu karnego, dotyczących nieudzielenia pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia i działania przez urzędników na szkodę interesu publicznego.

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, a pacjenci złożyli odwołanie do sądu o rozpatrzenie sprawy.

Dziś sąd niezaskarżalnie, czyli ostatecznie, utrzymał w mocy decyzję prokuratury. Jak tłumaczył sędzia: - Choć sąd rozumie moralne powody zawiadomienia, prawo karne nie może ukarać systemu, a jedynie konkretne osoby.

Jednocześnie orzekł, że „działania urzędników NFZ nie wypełniały znamion przestępstwa”, a urzędnicy działali w ramach kompetencji, ewentualny zarzut niedopełnienia obowiązków opierałby się zaś jedynie na przypuszczeniach i domniemaniach.

- Sąd zgadza się, że sytuacja nie wygląda tak jak powinna i działania są prowadzone wbrew bezpieczeństwu pacjentów, ale ocena systemu nie leży w kompetencji sądu. Sąd w pełni panów rozumie, niemniej ocenianie sposobu redystrybucji środków, nie leży w jego kompetencjach – wyjaśniał sędzia orzekający w rozprawie.

Przykładem próby decydowania o słuszności decyzji urzędników miałaby być sytuacja, w której ktoś zaskarżyłby decyzję o nie zapewnieniu wystarczających środków na wychowanie dzieci, co mogłoby narazić ich bezpieczeństwo.

Pełne uzasadnienie wyroku ma trafić do zainteresowanych w ciągu siedmiu dni.

- Jesteśmy zaskoczeni, że sąd ani słowem nie wspomniał o spółce, która zarobiła na decyzji NFZ 15 milionów zł. Nie odniósł się też do apeli prezydenta miasta Wojciech Szczurka czy marszałka województwa Mieczysława Struka – mówili zawiedzeni pacjenci.

Przypomnijmy, że Pomorski NFZ podpisał kontrakty opiewające na 15 milionów zł, ze spółką Pomorskie Centra Kardiologiczne, na świadczenie usług w dziedzinie kardiologii. Kłopot w tym, że spółka realizuje jedynie kontrakty z zakresu najbardziej intratnej kardiologii inwazyjnej, a nie zachowawczej, służącej zapobieganiu interwencji.

Wicemarszałek województwa, zajmująca się m.in. problematyką służby zdrowia Hanna Zych-Cisoń porównała działalność spółki do jemioły, która nie może istnieć bez utrzymującego ją przy życiu publicznego szpitala.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież