Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Roman Dambek: Silne Kaszuby, silne Pomorze w silnej Polsce

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 marca 2024 18:46

Roman Dambek jest „jedynką” na gdyńskiej liście kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku Województwa Pomorskiego. W wywiadzie mówi, jaką wizje rozwoju Pomorza i Kaszub ma Prawica.


- Z jakim hasłem Prawo i Sprawiedliwość idzie do walki o samorządy?
Roman Dambek: Idziemy do wyborów z hasłem "Jesteśmy na TAK". Ja jestem "na tak" dla państwa unitarnego a nie dla landyzacji województw. Pod tym się kryje na przykład uchwała, którą dwa miesiące temu Koalicja Obywatelska zaproponowała by zmniejszyć kompetencje wojewodów na rzecz marszałków. Ja się wypowiadałem przeciwko temu, bo to oznacza utworzenie państwa na wzór landów niemieckich, ograniczenie władzy centralnej. Kolejna sprawa, jestem "na tak" jeśli chodzi o budowę elektrowni atomowej w gminie Choczewo. Gdy byłem na politycznej emigracji w Stanach Zjednoczonych, pracowałem jako inżynier w firmie projektującej takie elektrownie. Wiec wiem, że to technologia zupełnie bezpieczna. W tej chwili na świecie jest około 60 elektrowni jądrowych w budowie. "Tak" dla rozwoju portu morskiego w Gdyni, poprzez budowę portu zewnętrznego, budowę "drogi czerwonej" oraz rozbudowę linii kolejowej 201. To są w większości rządowe sprawy, niemniej samorząd może naciskać, przyspieszać te inwestycje w infrastrukturę. Port zewnętrzny jest konieczny choćby dla polityki rolnej, już nie mówiąc o ewentualnym przerzucie broni, wojska, zwłaszcza w sytuacji wojny na wschodzie. Ważna jest budowa floty marynarki wojennej, oczywiście w gdyńskiej stoczni.


- Inwestycje, choćby w elektrownie jądrowe to koło zamachowe całego regionu?
Roman Dambek: Oczywiście. Budowa elektrowni przyczyni się do polepszenia całej infrastruktury, na czym skorzysta m.in. pomorska turystyka. To jest kolej, to są drogi. Proszę sobie wyobrazić, jak poprawi się dostępność terenów. Poza tym będzie potrzebny wysoko kwalifikowany pracownik. Po wybudowaniu elektrowni jądrowej, gmina Choczewo będzie jedną z najbogatszych w kraju.


- Gospodarka, turystyka to jedno. Ale ważna jest też tożsamość, historia...?
Roman Dambek: Tak, zwłaszcza na Kaszubach. Na Pomorzu pamięć historyczna jest bardzo ważna. Musimy pamiętać o ludobójczej zbrodni pomorskiej 1939 roku. Musimy pamiętać o bohaterskich żołnierzach Gryfa Pomorskiego, Armii Krajowej. Silne Pomorze gospodarczo i patriotycznie w silnej Polsce. Patriotyczne społeczeństwa są silne gospodarczo. Trzeba łączyć te dwie siły. Nie wstydźmy się, że jesteśmy Polakami. Tutaj trzeba wspomnieć o edukacji. Niestety, jeśli chodzi o wyniki w szkolnictwie średnim, jesteśmy poniżej średniej ogólnopolskiej i to jest tragedia. To też ważne pole do poprawy dla samorządu.

alt


- A jeśli chodzi o służbę zdrowia? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że 80 procent pomorskich szpitali to spółki samorządu wojewódzkiego, a nie państwowe. A za to, co się w nich dzieje, obecnie odpowiada Koalicja Obywatelska mająca większość w pomorskim samorządzie?
Roman Dambek: Tak, zgadza się. Za to, co dzieje się w większości pomorskich szpitali, a dzieje się nie najlepiej, nie odpowiada Prawo i Sprawiedliwość, które do niedawno rządziło krajem. Dla przykładu Szpital Miejski w Gdyni ma mnóstwo braków, choćby brak parkingu w otoczeniu szpitala, drzwi wejściowe do izby przyjęć bez dojazdu, niepełnosprawni nie mogą się dostać. Nie może być tak, że lekarz wezwany na szybką interwencję, nie może postawić samochodu w pobliżu szpitala! Można by wiele wymieniać. Zamiast inwestować w rozbudowę tego szpitala, powinno się zainwestować w nowoczesny szpital przy obwodnicy, ale kiedy o tym mówiłem, nikt nie słuchał. Dlatego trzeba przejąć urząd marszałkowski, by naprawić działanie szpitali.


- W wyborach na prezydenta Gdyni Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentować młody, energiczny kandydat, obecny radny gdyński Marek Dudziński. Jak Pan ocenia tę kandydaturę?
Roman Dambek: Marek Dudziński jest młody, ale doświadczony. Bardzo szybko wszedł w politykę, był radnym dzielnicowym, teraz jest radnym miejskim. Jest działaczem katolickim. Z sukcesami pracował w wielu firmach na poważnych stanowiskach. Otacza się młodymi, energicznymi ludźmi z Gdyni. To bardzo dobry kandydat na prezydenta Gdyni.


- Podczas tych wyborów szczególnie ważna będzie frekwencja?
Roman Dambek: Oczywiście. Po wyborach parlamentarnych teraz pójście na wybory to jest obowiązek do kwadratu! Wszyscy z prawicy, nasi społecznicy, którzy są z nami w koalicji, młodzież, wszyscy musimy iść do wyborów, głosować na naszych kandydatów, jeśli chcemy, by Gdynia rzeczywiście była „z morza i marzeń”.

Roman Dambek, urodzony 15 sierpnia 1949 r. w Gdyni. Mąż, ojciec, dziadek.
Uczestnik Grudnia 1970 r. w Gdyni i Gdańsku, emigrant polityczny do USA, inicjator Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Grudnia 1970 r. - honorowy prezes i sekretarz zarządu.Absolwent Politechniki Gdańskiej – Wydział Budowy Maszyn, z tytułem mgr inż. mechanik.
Na emigracji pracował jako inżynier w biurze consulting`owym projektowania elektrowni atomowych. Ponad 20 lat prowadził własną działalność gospodarczą. Ponadto pracował jako inspektor w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku i w administracji państwowej. W latach 90-tych członek Komisji Samorządowej Sejmiku Samorządowego Województwa Gdańskiego. Aktywny zawodowo emeryt.
Założyciel i Prezes Zarządu Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” krzewiącego pamięć o wiernym Polsce Pomorzu.
Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, członek Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu. Członek Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież