300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Remont palmiarni w Oliwie zbliża się do końca

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
niedziela, 11 października 2020 18:20

Dobiega końca remont i przebudowa palmiarni w Oliwskim Ogrodzie Botanicznym. Remont podyktowany był wyeksploatowaniem budynku oraz jego rozbudową ze względu na cały czas rosnącą palmę 180-letniego daktylowca. Nowa rotunda ma szerokość 17 metrów i wysokość 24 metry, a kubatura wynosi 4,4 tys. metrów sześciennych. Wykonano również prace konserwatorskie oraz przywrócono mansardowy dach, zmieniono również funkcję budynków.


Na pytania gazety odpowiedziała Aneta Niezgoda, główny specjalista zespołu ds. informacji publicznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
- Kiedy zakończy się przebudowa palmiarni?
- Budowa zakończy się w październiku 2020 r. Prace są na ukończeniu. Obecnie szklona jest kopuła rotundy.

- Co się wydarzyło, że przebudowa trwała tak długo?
- Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały że dla tak nietypowej bryły, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. Zmiana projektu rotundy, zmieniła także zakładaną w przetargu technologię wykonania oszklenia. Podjęta została decyzja o zakończeniu współpracy z wykonawcą po zakończeniu prac konstrukcyjnych. Szkleniem rotundy miała zająć się firma wyspecjalizowana w tym zakresie

- Jakie firmy realizowały rozbudowę?
- Pierwszym Wykonawcą była firma Am-For Arkadiusz Fortuna z Włocławka. Obecnie prace realizuje firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic.

- Jaki był pierwotny koszt, a jaki jest teraz?
- Łączny koszt realizacji szklanej rotundy to 11,4 mln zł. Obecny wykonawca otrzyma 8,5 mln. Pierwszy wykonawca robót, z którym rozwiązana została umowa, za wykonane prace otrzymał 2,9 mln zł.

- Co zadecydowało o trudności rozbudowy palmiarni?
- Konstrukcja została wzmocniona. Drugi wykonawca opatentował specjalną metodę szklenia obiektu. Wszystkie szklane elementy fasady muszą być bardzo precyzyjnie dopasowane by zamknąć ją w całość. Na teren budowy trafiają już gotowe szyby z zamontowanymi wewnątrz tzw. rotulami, czyli elementami łączącymi szybę ze stalową konstrukcją palmiarni. Docelowo na stalowej konstrukcji zamontowanych będzie 1400 szt. punktów podtrzymujących szyby, z których każdy jest indywidualnie dopasowany. Dzięki temu każda z szyb montowana jest odrębnie i pracuje niezależnie, co w przypadku ewentualnego uszkodzenia szyby pozwala na jej bezproblemową wymianę. Do oszklenia rotundy potrzebnych jest 420 szt. szyb, z których największe mają powierzchnię ok. 2,6 m2.

- Czy rozbudowa wpłynęła na dobrostan roślin?
- Roślinność znajdująca się w palmiarni jest w dobrym stanie, szorstkowce kwitły, a Araukaria ma duży przyrost. Nad stanem roślinności w rotundzie czuwa wyspecjalizowany botanik.

alt


Na zakończenie przypomnę, że jeszcze niedawno zastanawiano się nad rozwiązaniem problemu i pocięciem oliwskiej palmy, bodaj najstarszej tego typu rosnącej rośliny w warunkach oranżeryjnych w Europie. Dziś oliwskie okazy - szorstkowce, araukarie, stara palma daktylowca i inne rośliny - mają możliwość spokojnego rozwijania się nadal.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież