300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Heweliusz przy gdańskim molo

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 listopada 2011 15:46


„Planetoidy Heweliusza” zostały zainstalowane w samo południe w niedzielę na promenadzie prowadzącej do molo na gdańskiej Zaspie. Symbolicznego odsłonięcia formy przestrzennej dokonali m.in. Andrzej Stelmasiewicz z Fundacji Wspólnota Gdańska, pomysłodawca projektu Grzegorz Szychliński z Muzeum Zegarów w Gdańsku oraz jej autor artysta plastyk Sebastian Warszawa z Krakowa.


Naukowa działalność gdańskiego astronoma i wszechstronność jego zainteresowań zostały docenione przez innych uczonych, którzy nazwali trzy planetoidy w hołdzie Heweliuszowi. Są to: 5703 HEVELIUS na cześć astronoma, 12625 KOOPMAN, gdyż takie było nazwisko rodowe drugiej żony i współpracowniczki Heweliusza oraz 764 GEDANIA, bo Heweliusz żył i działał w Gdańsku.
Planetoidy te stanowiły inspirację twórczych poszukiwań, a ich efekt można już podziwiać przy zaspiańskim molo. Oryginalna metalowa instalacja, autorstwa Sebastiana Warszawy, dedykowana gdańskiemu astronomowi to praca, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez Fundację Wspólnota Gdańska w ramach obchodów Roku Jana Heweliusza. Drugie miejsce zajął projekt Jerzego Dobrzańskiego, a trzecie - Tomasza Tomaszewskiego. Koszt stworzenia metalowej rzeźby to ok. 70 tys. zł, z czego połowę pokryło miasto.


- Powoli kończą się obchody roku Jana Heweliusza. By pozostało po nich coś więcej, niż tylko wspomnienia wydarzeń ku czci astronoma, pojawił się pomysł uhonorowania go pomnikiem. Tym razem nie jest to kolejna podobizna słynnego gdańszczanina, ale coś więcej, trzy planetoidy swoimi nazwami nawiązujące do Gdańska, powiedział nam Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska, która zorganizowała postawienie rzeźby.
Odsłonięcie pomnika uświetnił występ carillonistki, Moniki Kaźmierczak, która na Mobilnym Carillonie Gdańsk zagrała kilka utworów, w tym m.in. specjalnie skomponowany na cześć „gdańskich” planetoid.


 Wła-49
Zdjęcia: Maja Bieńkowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież