Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

PUP podsumował projekt "Solidarni ze Stocznią"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 grudnia 2011 13:03

altPowiatowy Urząd Pracy w Gdańsku podsumował projekt "Solidarni ze Stocznią". Efektem jest 16 firm utworzonych przez uczestników projektu.- Geneza projektu "Solidarni ze Stocznią" sięga lat 2008-2009 - powiedział Piotr Stefaniak, koordynator projektu z ramienia Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Wówczas zamknięta została Stocznia Gdynia, a w Stoczni Gdańsk borykała się z problemem restrukturyzacyj. Pojawiła się możliwość pozyskania środków na złagodzenie skutków modernizacji przemysłu stoczniowego. Podjęliśmy inicjatywę pomocy osobom, których dotknęły problemy przemysłu stoczniowego, aby pomóc im w przekwalifikowaniu się lub samozatrudnieniu. Projekt był skierowany do osób z przemysłu stoczniowego i okołostoczniowego, które straciły pracę lub był zagrożone zwolnieniem.  Okres trwania projektu zaplanowano na dwa lata. Budżet na wsparcie projektu wyniósł niecały milion złotych. W lutym 2010 roku rozpoczęliśmy rekrutację kandydatów.Rekrutacja prowadzona była  m.in. poprzez spotkania ze stoczniowcami i ogłoszenia w mediach. Do projektu zgłosiły się 32 osoby. Do pierwszego etapu zakwalifikowano 20, które objęto doradztwem zawodowym, szkoleniami i pomocą ekspertów. Po szkoleniach i przedstawieniu biznes planów w listopadzie ubiegłego roku 16 osób otrzymało dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności w wysokości od 14 do 40 tys. zł. Przez pierwsze 6 miesięcy beneficjenci projektu otrzymywali 1200 złotych wsparcia pomostowego, a przez kolejne 6 miesięcy 500 zł. Każdy uczestnik projektu mógł również liczyć na wsparcie eksperta w wymiarze 8 godzin.

- Projekt odniósł duży sukces - ocenia Piotr Stefaniak. - Uczestnicy projektu wyróżniali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. To była przyjemność pracować z tą grupą osób.


altWśród firm założonych przez beneficjentów projektu nie brakuje bardzo oryginalnych pomysłów. Do takich należy zaliczyć trójwymiarowe skanowanie obiektów przemysłowych. Szymon Głowiński, który założył firmę zajmującą się skanowaniem jest jedną z dwóch osób w Polsce, które się tym zajmują. Innymi ciekawymi pomysłami są firmy Michała Bugalskiego "Warmińskie miody" czy "Symbiotyk" Adama Nazaruka. 

- Mam szereg dobrych doświadczeń związanych z projektem - powiedział Adam Nazaruk. - Bardzo dobrze wspominam współpracę z urzędnikami. Zawsze miałem do nich stosunek ambiwalentny. Ostatnie miesiące zadały temu kłam. Są to bardzo pomocni, kontaktowi, otwarci na współpracę ludzie. Projekt sam w sobie był bardzo fajnie skrojony. Do projektu zgłosiłem się z gotowym pomysłem na biznes. Już wcześniej pracowałem z instytucjami badającymi rynek. Postanowiłem więc zgłębić temat widząc, że rynek się pogłębia. Udało się dość dobrze z przyzwoitymi wynikami. Stoczniowcy to specyficzna grupa ludzi. Może dlatego tak mało osób pracujących w stoczni się zgłosiła, bo jednak była obawa przed podjęciem ryzyka. Trzeba było dużo wiary w siebie, żeby przystąpić do programu. Może gdyby bardziej miękko sprzedano pomysł, że istnieją takie możliwości to więcej osób by się zgłosiło.
Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież