Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

PUP podsumował projekt "Solidarni ze Stocznią"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 grudnia 2011 13:03

altPowiatowy Urząd Pracy w Gdańsku podsumował projekt "Solidarni ze Stocznią". Efektem jest 16 firm utworzonych przez uczestników projektu.- Geneza projektu "Solidarni ze Stocznią" sięga lat 2008-2009 - powiedział Piotr Stefaniak, koordynator projektu z ramienia Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Wówczas zamknięta została Stocznia Gdynia, a w Stoczni Gdańsk borykała się z problemem restrukturyzacyj. Pojawiła się możliwość pozyskania środków na złagodzenie skutków modernizacji przemysłu stoczniowego. Podjęliśmy inicjatywę pomocy osobom, których dotknęły problemy przemysłu stoczniowego, aby pomóc im w przekwalifikowaniu się lub samozatrudnieniu. Projekt był skierowany do osób z przemysłu stoczniowego i okołostoczniowego, które straciły pracę lub był zagrożone zwolnieniem.  Okres trwania projektu zaplanowano na dwa lata. Budżet na wsparcie projektu wyniósł niecały milion złotych. W lutym 2010 roku rozpoczęliśmy rekrutację kandydatów.Rekrutacja prowadzona była  m.in. poprzez spotkania ze stoczniowcami i ogłoszenia w mediach. Do projektu zgłosiły się 32 osoby. Do pierwszego etapu zakwalifikowano 20, które objęto doradztwem zawodowym, szkoleniami i pomocą ekspertów. Po szkoleniach i przedstawieniu biznes planów w listopadzie ubiegłego roku 16 osób otrzymało dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności w wysokości od 14 do 40 tys. zł. Przez pierwsze 6 miesięcy beneficjenci projektu otrzymywali 1200 złotych wsparcia pomostowego, a przez kolejne 6 miesięcy 500 zł. Każdy uczestnik projektu mógł również liczyć na wsparcie eksperta w wymiarze 8 godzin.

- Projekt odniósł duży sukces - ocenia Piotr Stefaniak. - Uczestnicy projektu wyróżniali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. To była przyjemność pracować z tą grupą osób.


altWśród firm założonych przez beneficjentów projektu nie brakuje bardzo oryginalnych pomysłów. Do takich należy zaliczyć trójwymiarowe skanowanie obiektów przemysłowych. Szymon Głowiński, który założył firmę zajmującą się skanowaniem jest jedną z dwóch osób w Polsce, które się tym zajmują. Innymi ciekawymi pomysłami są firmy Michała Bugalskiego "Warmińskie miody" czy "Symbiotyk" Adama Nazaruka. 

- Mam szereg dobrych doświadczeń związanych z projektem - powiedział Adam Nazaruk. - Bardzo dobrze wspominam współpracę z urzędnikami. Zawsze miałem do nich stosunek ambiwalentny. Ostatnie miesiące zadały temu kłam. Są to bardzo pomocni, kontaktowi, otwarci na współpracę ludzie. Projekt sam w sobie był bardzo fajnie skrojony. Do projektu zgłosiłem się z gotowym pomysłem na biznes. Już wcześniej pracowałem z instytucjami badającymi rynek. Postanowiłem więc zgłębić temat widząc, że rynek się pogłębia. Udało się dość dobrze z przyzwoitymi wynikami. Stoczniowcy to specyficzna grupa ludzi. Może dlatego tak mało osób pracujących w stoczni się zgłosiła, bo jednak była obawa przed podjęciem ryzyka. Trzeba było dużo wiary w siebie, żeby przystąpić do programu. Może gdyby bardziej miękko sprzedano pomysł, że istnieją takie możliwości to więcej osób by się zgłosiło.
Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież