Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Miller: Nie możemy pozwolić sobie na wyrzucanie za burtę działaczy Sojuszu. Czas na abolicję

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 grudnia 2011 09:14

altZ Leszkiem Millerem, byłym premierem, szefem klubu parlamentarnego SLD rozmawia Artur S. Górski



- Czy jest pan człowiekiem wierzącym? Wierzy pan w scalenie lewicy i start pod wspólnym szyldem ugrupowań o lewicowej orientacji?
Leszek Miller: Jest możliwy wspólny lewicowy blok. Był już przecież taki projekt, zrealizowany z sukcesem w 2001 roku.


- Czy widzi pan partnera w Ruchu Palikota w sytuacji, kiedy takiemu porozumieniu patronowałby Aleksander Kwaśniewski?
Leszek Miller: Taka koncepcja jest dobrym pomysłem. Osoba prezydenta Kwaśniewskiego jest powszechnie akceptowana w naszych środowiskach. Jest jednak pewne „ale”. Koncepcja Lewicy i Demokratów złożona z SLD, SDPL, PD i UP nie przyniosła w 2006 roku spodziewanego sukcesu.


- Wcześniej łączyła pana i Aleksandra Kwaśniewskiego „szorstka męska przyjaźń”. Teraz różnice zanikły między wami?
Leszek Miller: Mamy inną sytuacje. Nie piastujemy funkcji państwowych. Nie ma takiego napięcia jak kiedyś.


- Pod jakimi warunkami byłby pan skłonny do tej współpracy? Janusz Palikot ma silniejszą pozycje w tej chwili.  To on może wam podyktować to porozumienie.

Leszek Miller: Tak, w tej chwili ma pozycję. Jeśli to SLD ma przyjąć jakieś warunki to jestem przeciw. SLD nie przyjmie żadnych warunków od innych ugrupowań. To nie ta kategoria. Ruch Palikota to grupa jednego politycznego sezonu. SLD był u władzy, byliśmy i jesteśmy też w opozycji, ale dyktat wobec Sojuszu byłby dla nas uwłaczający. 


- Nawet jak Jerzy Urban czy Aleksander Kwaśniewski przyjdzie i powie: ustąpcie, przyjmijcie warunki Palikota, a znajdziemy concensus?

Leszek Miller: Nawet wówczas nie będzie z naszej strony zgody na dyktat i warunki stawiane przez innych polityków.


- Potencjał lewicy ocenił pan na 15-16 procent…
Leszek Miller: Gdybyśmy zsumowali wynik Ruchu Palikota i nasz byłoby to nawet więcej. 


- Jak pan ocenia kondycję partii przed konwencją zaplanowaną na 10 grudnia? W Gdańsku nie wygląda ona zachęcająco – SLD zyskał tu poniżej 5 procent poparcia.
Leszek Miller: Kondycja SLD jest różna jest w różnych województwach i regionach. Tam, gdzie jest poseł z SLD jest inaczej, niż tam gdzie nie ma parlamentarzy. Ludzie lewicy nie mogą otrząsnąć się z porażki. Jest wyczuwany stan wewnętrznego napięcia, wynikający z powyborczych konfliktów i sporów. To działa destrukcyjnie.


- Na tyle destrukcyjnie, że w Gdańsku rozwiązane zostały koła niepokornych działaczy, jak Franciszek Potulski, a Markowi Formeli zagrożono wyrzuceniem z szeregów SLD po jego liście do przewodniczącego Grzegorza Napieralskiego…

Leszek Miller: Dlatego też po krajowej konwencji zaproponuję abolicję. Nie jesteśmy przepełnioną łodzią, z której wyrzucamy naszych ludzi za burtę. Nie tędy droga. Zweryfikujemy te decyzje. Jestem też po to, by zorientować się jakie są powody tych ruchów.


- Czuje się pan jak na osaczonej łodzi podwodnej, z której mniej wytrzymali marynarze uciekają?
Leszek Miller: Czuję się jak na żaglowcu, który ma swój kurs. Być może powinien on być skorygowany pod  innym kapitanem.


- Kto miałby być tym kapitanem na Pomorzu?
Leszek Miller: Na Pomorzu nie mam swego faworyta. Nie jest moją rolą dyktowanie personalnych rozstrzygnięć, które są w rękach tutejszych działaczy. Mam swoje przemyślenia, ale niech patia zdecyduje 10 grudnia.


- Powody tej frustracji lokalnych działaczy to m.in. brak odpowiedzi na o pytania o rozliczenia powyborcze i o finanse partii...
Leszek Miller: Dlatego też trzeba na te pytania dać szybko odpowiedź. Członkowie partii mają prawo pytać i otrzymać odpowiedzi. SLD nie jest sektą, której przewodzi jakiś nieomylny guru, który wie wszystko najlepiej. Jestem rzecznikiem abolicji i przyjęcia na powrót tych, którzy zostali usunięci lub odeszli z partii. Mamy przeprowadzić takie zmiany, które by wprowadzały powszechne mechanizmy demokratyczne, by wybór władz rozpoczynać od koła w formie zgromadzenia wszystkich członków, aż po wybór przewodniczącego czy przewodniczącej SLD. To najlepsza metoda by wybrać najlepszych.


- Być może na konwencji 10 grudnia przewodniczący Napieralski poprosi o udzielenie absolutorium i je dostanie?
Leszek Miller: Wykluczam taką sytuację. Grzegorz Napieralski złoży rezygnację. Będziemy mogli wybrać nowego przewodniczącego i będzie można obsadzić także pięć wakatów na stanowiskach wiceprzewodniczących partii.


- Na jak długo? Czy do czerwca, do kongresu SLD?

Leszek Miller: Nie podzielam poglądu, że wybieramy lidera na pół roku. Żadne tymczasowe rozwiązania mnie nie interesują.  Nowo powołany przewodniczący i tak mógłby wykorzystać swoją pozycję do wzmocnienia się i wystartować na kongresie z sukcesem na przewodniczącego. Może być i taki wariant. 


- Może SLD powinien zdobyć się na krok do przodu i na nowe otwarcie? W styczniu 1989 współorganizował pan spotkanie w stołówce KC z grupą opozycyjnej młodzieży z NZS. Czy dacie teraz szansę młodszemu pokoleniu?

Leszek Miller: W 1989 roku po raz pierwszy weszli wówczas młodzi ludzie do gmachu KC nie pytani o przepustkę. To otwarcie na młodzież w SLD też przecież zrobiliśmy. I okazało się, że uzyskaliśmy w tym roku najgorszy wynik w wyborach.


- SLD jako partia dawnych działaczy będzie czymś na kształt związku zawodowego dawnego PRL...
Leszek Miller: To dzisiaj nie ma znaczenia. To nie jest wyznacznik na współczesnej scenie politycznej. Ludzi aktywnych w czasach PRL znajdziemy wielu w różnych organizacjach politycznych. 


- Jaką opozycją wobec rządu PO-PSL chce być Sojusz?

Leszek Miller: Jesteśmy opozycją konstruktywną, nie tylko programowo na „nie”. 


- W jakich sprawach powie pan „tak” premierowi Tuskowi? 
Leszek Miller: W tych, w których będą spełnione nasze postulaty jak choćby nasz i OPZZ projekt emerytalny, jak płaca minimalna, o której projekt ustawy złożyliśmy już w poprzedniej kadencji, jak podniesienie zaniżonego progu uprawniającego do pomocy socjalnej przy świadczeniach rodzinnych. Jeśli nasze projekty będą poważnie brane pod uwag to powiem też „tak” rządowi, który skoncentruje się na problemach społecznych.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież