Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prezydent za darmo - gdańszczanie bezpłatnie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 10 maja 2013 18:19

Darmowy autobus jeździł po Gdańsku przez dwie godziny w święto pracy 1 Maja. Przejazd był inicjatywą zarządu SLD w Gdańsku. Czerwony autobus ruszył z Targu Siennego, aby po dwóch godzinach, z licznymi przystankami, dojechać do dworca PKP we Wrzeszczu.Podczas przejazdu przedstawiciele SLD rozdawali ulotki i rekomendowali swoje rozwiązania problemów komunikacji miejskiej. SLD proponuje bezpłatne przejazdy dla uczniów i studentów do 24 roku życia, bezpłatne przejazdy dla emerytów i rencistów od 67 roku życia, bezpłatne przejazdy dla zarejestrowanych bezrobotnych. Pomysł darmowej komunikacji miejskiej przypadł do gustu pasażerom odświętnego autobusu.
- Kwestia komunikacji miejskiej w Gdańsku, to tylko kwestia racjonalnego wydawania pieniędzy budżetowych - twierdzi Barbara Meyer, była radna SLD.


Darmowa komunikacja publiczna w miastach, to naturalny kierunek rozwoju transportu miejskiego. Od kilku miesięcy obserwujemy talliński eksperyment – stolica Estonii jest najbliższym Gdańskowi miastem, w którym mieszkańcy mogą jeździć za darmo. Okazuje się, że Tallin nie jest jedynym takim miastem!


- Proponujemy władzom Gdańska pozytywny namysł nad ideą bezpłatnej komunikacji w Gdańsku - twierdzi Marek Formela, szef gdańskiej SLD. - Jest wiele form finansowania i organizowania bezpłatnej komunikacji miejskiej. Czas to przedyskutować i odwołać się do opinii gdańszczan - co jest im bardziej potrzebne: nierentowne pomniki pychy włodarzy, czy bezpłatny transport dla wszystkich? W końcu 40 groszy z każdej złotówki podatku oddajemy do dyspozycji władz Gdańska.


- Tegoroczne obchody 1 Maja zorganizowaliśmy pod hasłem bezpłatnej komunikacji miejskiej w Gdańsku - mówi Dominik Gersten, Sekretarz Rady Miejskiej SLD Gdańsku. - Znając sytuację finansową miasta, proponujemy rozpoczęcie dyskusji na ten temat. Prezydent Paweł Adamowicz nie jest dostatecznie zorientowany, co proponujemy dla mieszkańców Gdańska, bo sam nie korzysta z komunikacji miejskiej, nie musi kupować coraz droższych biletów, bo jest wożony służbowym samochodem. Chyba nie wie, że za przejazd całej 4-osobowej rodziny w obie strony wraz z przesiadką, płacąc po 3 złote 60 groszy za godzinny bilet, musiałby zapłacić prawie 30 złotych. Gdyby się nie zmieścił w godzinie, a tak się zdarza w weekendy, to przy biletach po 3 złote, ta suma dochodzi do prawie 50 złotych. Jest to spory wydatek. Można za taką kwotę kupić około 8 litrów paliwa i przejechać prawie sto kilometrów samochodem. Nie dziwi zatem coraz większa ich ilość na jezdniach i coraz liczniejsze korki.


alt

Prezydent Paweł Adamowicz nawet na partyjne udaje się samochodem służbowym


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz twierdzi, iż decyzja o bezpłatnej komunikacji miejskiej byłaby nieracjonalna. W naszym przypadku nie ma takiego problemu jak śląskie Żory, które niedawno wprowadziły taką komunikację, bo spadała im liczba pasażerów. U nas systematycznie powoli rośnie ona co roku. Spora grupa mieszkańców już dziś ma dostęp do darmowej komunikacji, ale uczynienie jej zupełnie bezpłatną kosztowałoby budżet miasta kolejne 150 mln zł rocznie, których nie jesteśmy w stanie znaleźć. Jak wszyscy wiemy, nie ma czegoś takiego jak "darmowa" komunikacja, twierdzi Adamowicz. Jej koszty ponoszą mieszkańcy, np. rezygnując z inwestycji.


Okazuje się, że Gdańsk nawet gdyby chciał wprowadzić darmowe przejazdy autobusami i tramwajami, musiałby dogadać się w tej kwestii ze swoimi komunikacyjnymi partnerami, głównie z Gdynią. Inaczej zdezorganizowałoby to spójny system taryfowy w Trójmieście i okolicach. Ale czy Gdynia również nie powinna mieć darmowej komunikacji miejskiej?


Działacze gdańskiej SLD twierdzą, że w Polsce roku 2013 mamy szczególne powody, by 1 Maja, w święto o ponad stuletniej tradycji, upominać się o swoje prawa: prawo do pracy dla 2,3 mln bezrobotnych Polaków; prawo do uczciwej umowy o pracę; prawo do bezpłatnej edukacji i powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej niezależnie od sytuacji materialnej obywateli. Działacze gdańskiej SLD preferując bezpłatną komunikację miejską nawołują, aby w tym zakresie pójść śladami takich miast jak: Baltimore, Bradford, Calgary, Cardiff, Châteauroux, Compiègne, Hasselt, Hawaii, Melbourne, Noyon, Perth, Portland, Rotherham, Sheffield, Seattle, Sydney, Tallinn i Tórshavn.


Przypomnijmy również, że 24 kwietnia 2013 przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80, wyposażeni we flagi i ulotki informacyjne, na ul. Długiej informowali mieszkańców Gdańska o pomyśle wprowadzenia w życie darmowych przejazdów autobusami i tramwajami.  Poczynania związkowców w stolicy Pomorza, to część ogólnopolskiej akcji pod nazwą "Tak dla bezpłatnej komunikacji miejskiej".


- Zamiast podnosić ceny biletów, zamiast likwidować linie autobusowe i tramwajowe, zamiast obciążać mieszkańców kolejnymi podwyżkami, wprowadźmy bezpłatną komunikację miejską, bo to się wszystkim opłaci! - Tak przekonywali gdańszczan działacze SLD i związkowcy z WZZ Sierpień 80. 
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież