Piastujący od niespełna dwóch miesięcy stanowisko wiceministra kultury Jacek Kurski został w piątek powołany na prezesa Telewizji Polskiej. Barbara Stanisławczyk, dziennikarka, reportażystka, objęła fotel szefowej Polskiego Radia.
Gdańszczanin Jacek Kurski zastąpił dotychczasowego prezesa Janusza Daszczyńskiego, także gdańszczanina, a Barbara Stanisławczyk - Andrzeja Siezieniewskiego (w latach 1976–1982 Siezieniewski był korespondentem Polskiego Radia w Moskwie. W 1984 r,. przeszedł na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego w dyrekcji programów informacyjnych TVP. Siezieniewski pracował też w Moskwie iw latach 1989–1994 jako korespondent). Odebrali oni nominację z rąk Dawida Jackiewicza, ministra Skarbu Państwa.
Zmiana na stanowisku prezesa TVP SA to efekt małej nowelizacji medialnej.
Jacek Kurski do 2014 roku był europosłem, a w latach 2005-2009 był posłem na Sejm.
Z wykształcenia Jacek Kurski jest ekonomistą, absolwentem UG. Zajmował się dziennikarstwem m.in. w „Tygodniku Solidarność”. Od 1991 do 1994 pracował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył programy publicystyczne „Lewiatan” i „Sprawę dla reportera”. Był też korespondentem BBC.
W historię mediów wpisał się jako współrealizator i współautor filmu "Nocnej zmiany" oraz programu "Refleks" z 1991 roku, gdy wraz z Piotrem Semką zarejestrowali moment, w którym Adam Michnik, naczelny "Gazety Wyborczej" i wschodząca gwiazdka mediów Monika Olejnik wsiadają po nagraniu przy ul. Myśliwieckiej do samochodu z Jerzym Urbanem, fraternizując się z byłym rzecznikiem stanu wojennego i rządu PRL. Urban, w przeciwieństwie do zakłopotanych tym niecodziennym spotkaniem ("Adaś, sondę uliczną robimy!" - na te słowa Michnik rzucił się do ucieczki przed Kurskim i kamerzystą "Refleksu" i wsiadł do auta na pobliskim przystanku oraz Olejnik dopytującej "to będzie filmowane?") nie krył satysfakcji ze spotkania, odsłaniającego medialne "kulisy" III RP.
Pozostałe zmiany dotyczą dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, którym zostanie nim Mariusz Pilis oraz TVP Info, którym pokieruje Grzegorz Adamczyk.
Nominacja Kurskiego, o której mówiło się od kilku tygodni, uzewnętrznia lęki przed „skrętem Polski na prawo”, które powtarzają media na tzw. Zachodzie i argumentację rodzimych mainstreamowych mediów, mającą na celu "delegitymizację" woli wyborców.
Do czego zmierza nowa ustawa medialna?
- Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa staną się mediami narodowymi. Zostaną przekształcone w „państwowe osoby prawne”, zarządzane przez dyrektora, a nadzór nad nimi będzie należał do Rady Mediów Narodowych – zakłada projekt ustawy o mediach narodowych.
W projekcie ustawy medialnej, który opisuje Polska Agencja Prasowa< znajduje się zapis, że mediami narodowymi są: Polska Agencja Prasowa oraz „instytucje narodowej radiofonii i telewizji” (Telewizja Polska, Polskie Radio i 17 rozgłośni regionalnych PR).
Media przestaną więc być spółkami prawa handlowego, a staną się „państwowymi osobami prawnymi”. Będą nimi zarządzali i je reprezentowali dyrektorzy i jednocześnie redaktorzy naczelni.
Według projektu z dniem wejścia ustawy w życie i przekształcenia w państwowe osoby prawne wygasną mandaty członków zarządów, rad nadzorczych i rad programowych obecnych spółek.
Do czasu powołania dyrektora jego obowiązki będzie pełnił dotychczasowy prezes zarządu lub osoba wskazana przez przewodniczącego Rady Mediów Narodowych.
Jak zapisano w projekcie, stosunek pracy pracownika nawiązany przed dniem przekształcenia wygaśnie z upływem 3 miesięcy po dniu ogłoszenia ustawy, chyba że do tego czasu strony zawrą umowę przewidującą dalsze trwanie stosunku pracy.
W pierwszym kwartale 2016 r. dyrektorzy ocenią „zasadność utrzymania dotychczasowych stanowisk pracy i przydatność osób je zajmujących”.
Misją Polskiej Agencji Prasowej „jest pozyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy”.
W projekcie zapisano też, że media narodowe „respektują chrześcijański system wartości, przyjmując za podstawę uniwersalne zasady etyki”.
Rada Mediów Narodowych będzie m.in. nadawała statuty mediom narodowym, określała zasady wynagradzania dyrektorów i ich zastępców oraz pracowników zajmujących kierownicze stanowiska, rozpatrywała skargi na działalność mediów narodowych oraz dysponowała Funduszem Mediów Narodowych.
W mediach narodowych będą także działać społeczne rady programowe, których zadaniem będzie inspirowanie działań związanych z realizacją misji publicznej.
Mimo różnorodności mediów, gdybyśmy skupili się li tylko na TVP bylibyśmy narodem bardzo źle poinformowanym poprzez nadmiar treści rozrywkowych przy braku pogłębionej analizy. Tym bardziej, że służą one „modelowaniu” postaw obywatelskich.
ASG
- 10/01/2016 20:47 - WOŚP zagrała po raz 24-ty
- 10/01/2016 13:13 - Trening prawno-obywatelski w Pomorskiej Jednostce TPG
- 10/01/2016 12:40 - Byt określa świadomość…
- 09/01/2016 19:38 - Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych - wernisaż nr 4
- 09/01/2016 19:11 - Kolejna manifestacja pomorskiego KOD-u
- 07/01/2016 17:05 - Potulski: Jestem na lewicy od zawsze. Taki czerwony Franciszek
- 06/01/2016 19:47 - Bój to jest nasz ostatni?
- 06/01/2016 13:36 - Ruszył system darmowej pomocy prawnej
- 05/01/2016 17:07 - Prezydent Adamowicz spotkał się z gdańskimi parlamentarzystami
- 04/01/2016 20:41 - Noworoczne spotkanie Okręgowej Izby Radców Prawnych