Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kolejna manifestacja pomorskiego KOD-u

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 09 stycznia 2016 19:11

Ponad tysiąc osób wzięło udział w manifestacji zorganizowanej przez Pomorski oddział Komitetu Obrony Demokracji. Manifestujący szli z hasłem obrony wolnych mediów.Manifestujący zebrali się przy Bramie Złotej. Po odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" zebrani ruszyli w marszu milczenia do fontanny Neptuna. Manifestujący mieli flagi transparenty. Duża część zgromadzonych miała nalepki "Komitetu Obrony Demokracji". Wiele osób w manifestacji szło z ustami zaklejonymi taśmą lub nalepką "Wolne media".


alt- Witam przede wszystkim was obywateli - powiedział Piotr Czapliński, prowadzący zgromadzenie. - Nasze spotkania są spotkaniami obywatelskimi, ponad partyjnymi. Dzisiejszy wiec poparcia to jest wiec w obronie wolnych mediów. Cieszę się niezmiernie, że jest ze mną na scenie przedstawiciel "Gazety Wyborczej" redaktor Mikołaj Chrzan. Są też inni dziennikarze, którzy tak na dobrą sprawę powinni stać w pierwszym rzędzie, a my dwa kroki za nimi. To oni powinni walczyć o swoje prawa, które w brutalny sposób ekipa rządząca im zabrała.


alt- Chciałabym opowiedzieć krótko o moich poprzednich doświadczeniach z Jackiem Kurskim - powiedziała Maria Mrozińska, była dziennikarka telewizyjna. - W dziewięćdziesiątym roku stworzyliśmy "Gazetę Gdańską". Była to pierwsza niezależna gazeta w Polsce, która była poza RSW Prasą. W każdym razie byłam szefową Jacka Kurskiego. Niestety jako dziennikarz się nie wyróżniał. Natomiast miał wyjątkowy węch gdzie się przystawić, gdzie się znaleźć. Zresztą wielokrotna zmiana ugrupowań politycznych o tym świadczy. Ten wyjątkowo cyniczny człowiek został wybrany właśnie dlatego, że się naraził prezesowi, a skoro się naraził to teraz będzie się podlizywał jak się tylko uda.


altPrzed zgromadzonymi wystąpili jeszcze Mikołaj Chrzan z "Gazety Wyborczej", doktor Piotr Kuropatwiński oraz Olga Krzyżanowska, posłanka w latach 1989-2001, senator w latach 2001-2005.


- Generalnie nie godzę się z tym, że ktoś podciąga się pod demokrację pani, a jest antydemokratą - uzasadniła swój udział w manifestacji pani Janina. - Jestem rocznik wojenny. Czegoś takiego nie pamiętam nawet w najczarniejszych czasach. Odebrali nam wtedy mowę, myślę o komuchach, ale nie odebrali nam marzeń. I ci też nie odbiorą nam marzeń. Nie ma nawet mowy. Gdybym nawet miała przyjechać z drugiego końca Polski to tu będę.


altGdańska manifestacja była jedną z kilkudziesięciu zorganizowanych w sobotę. 20 odbyło się w Polsce m.in. Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, a trzy zagranicą - w Brukseli, Londynie i Pradze.


Ci państwo przez ostatnie pięć lat jak były media publiczne przejęte przez koalicję Platforma Obywatelska - PSL, nie manifestowali - skomentował Grzegorz Strzelczyk, gdański radny PiS. - Jeżeli popatrzymy na statystyki oglądalności czy ilości minut poświęcone partiom opozycyjnym, rządowi czy partiom satelickim w mediach publicznych to to jest skandal. Za listopad mamy sześć godzin partia Nowoczesna i kilkanaście minut prezydenta to o czym my mówimy, o jakich mediach publicznych. Niestety z bólem muszę powiedzieć, że jest to wykorzystywane przez osoby, które po prostu tracą wpływy i tracą też swoje źródła dochodów. I w to są wciągani obywatele. Sam fakt, że istnieją takie manifestacje, w takiej skali to świadczy o tym, że demokracja kwitnie.


alt- A może należałoby zwołać protest przeciw protestom KOD-u? - powiedział Marek Formela, wydawca "Gazety Gdańskiej", członek władz krajowych SLD. - Nie przypominam sobie jakiejkolwiek reakcji pana lisa, pana Petru, pani Lieder, ani pani Pomaskiej gdy pod auspicjami byłego polityka PO Jana Dworaka były kolega partyjny Tuska i Komorowskiego, pan prezes Braun, wyrzucał z pracy kilkuset dziennikarzy i twórców, bo mu się rachunek nie zgadzał. Wtedy jako rada programowa gdańskiej TVP jednomyślnie protestowaliśmy przeciwko cięciom, które wykonywał zarząd TVP i jego regionalni podwładni, zresztą ludzie jak w Gdańsku w mediach całkowicie przypadkowi. Ale wtedy PO PSL rządziło. Pan Lis dostawał pieniądze publiczne na prywatny portal, pan Petru na druk książek. Kogo obchodzili prowincjonalni dziennikarze, których zastraszono i zdezawuowano? Polityczna żenada, ale też uczciwie trzeba powiedzieć, że prezes Janusz Daszczyński rozpoczął dobre zmiany w dobrym kierunku, ale przegrał z wyrokiem demokracji jaki kiedyś M. F. Rakowski, który urynkawiał socjalizm.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież