W Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza „Arama” Rybickiego przy ul. Azaliowej 18 w Gdańsku, czyli tej samej, w przypadku której Pomorski Kurator Oświaty podjął w na początku tygodnia decyzję o unieważnieniu decyzji władz Miasta Gdańska o jej powołaniu i prowadzeniu, odbyło się 12 kwietnia wyjazdowe posiedzenie Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska.
Przyjęty jednogłośnie przez wszystkich zebranych w komplecie członkiń i członków Komisji porządek posiedzenia obejmował tylko jeden istotny punkt, mianowicie „Funkcjonowanie Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku po decyzji Kurator Oświaty Moniki Kończyk”. Oprócz radnych, na posiedzeniu Komisji stawili się również zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk; przedstawiciele władz Pozytywnej Szkoły Podstawowej i prowadzącej ją Fundacji Pozytywne Inicjatywy; siedmioro rodziców uczniów szkoły, w tym przedstawiciele Rady Rodziców funkcjonującej w szkole; przedstawiciele Rady Dzielnicy Kokoszki, której siedziba mieści się w budynku szkoły; a także przedstawiciele funkcjonujących na terytorium dzielnicy Kokoszki stowarzyszeń, których dzielność skupia się wokół szkoły.
Zaproszenie na posiedzenie otrzymali również Pomorski Kurator Oświaty oraz NSZZ „Solidarność”, czyli związek zawodowy sprzeciwiający się funkcjonowaniu szkoły w obecnej formule organizacyjnej. Kurator Monika Kończyk nie mogła wziąć w udziału w posiedzeniu ze względu na odbywającą się w tym samym czasie uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych. Powód nieobecności przedstawicielstwa NSZZ „Solidarność” nie był znany.
Przebieg rozpoczętego o 12:00 i trwającego blisko dwie godziny posiedzenia Komisji charakteryzował się napiętą atmosferą i wymianą wzajemnych oskarżeń, adresowanych głównie wobec dwójki radnych Prawa i Sprawiedliwości, a przede wszystkim Piotra Gierszewskiego, przez Piotra Kowalczuka, radnych Platformy Obywatelskiej oraz osób związanych ze szkołą i prowadzącą ją fundacją. Radnym PiS, zarówno w trakcie odczytania oświadczeń stron w omawianej sprawie, jak i w trakcie dyskusji, zarzucano motywacje polityczne w podejmowaniu działań przeciwko polityce władz Miasta Gdańska prowadzenia szkół poprzez prywatne podmioty.
W imieniu organu prowadzącego placówkę wypowiedział się Piotr Szeląg, wiceprezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy oraz dyrektor zarządzający Pozytywnej Szkoły Podstawowej, wyraził zbulwersowanie i oburzenie całą sprawą. Zdaniem Szeląga „pani kurator i związki zawodowe rozgrywają swoje polityczne interesy”, czyniąc to kosztem jego organizacji oraz dzieci uczęszczających do Pozytywnej Szkoły Podstawowej. Szeląg zarzucił również kurator Kończyk oraz radnemu Gierszewskiemu liczne kłamstwa w sprawie funkcjonowania szkoły. W swojej wypowiedzi powątpiewał w moralne prawo do komentowania przez Gierszewskiego działalności swojego podmiotu. W imieniu swoim i swoich współpracowników, Szeląg zaznaczył również patetycznie, iż nie pozwolą, „żeby gry polityczne związków, polityków zniszczyły świat, który żeśmy z trudem zbudowali, razem z nauczycielami, rodzicami dla dzieci, które od trzech lat żyją w rzeczywistości tej szkoły”. Zaapelował również do minister edukacji narodowej o uchylenie tej haniebnej – w jego opinii – decyzji kurator.
W podobnym do władz Pozytywnej Szkoły Podstawowej oraz niezwykle zgodnym sobie tonie wypowiadali się zebrani na posiedzeniu rodzice. Adam Aleksiejuk członek Prezydium Rady Rodziców apelował do członków Komisji Edukacji, aby zapomnieli o waśniach partyjnych, a skupili się na dobru dzieci uczęszczających do szkoły. Wtórowali mu kolejni przedstawiciele Rady Rodziców, zarzucając dodatkowo niestawiennictwo Pomorskiemu Kurator Oświaty na zaproszenia przedstawicieli rodziców uczniów Pozytywnej Szkoły Podstawowej.
W trakcie dyskusji Piotr Kowalczuk wielokrotnie zarzucał Piotrowi Gierszewskiemu, iż ten z premedytacją mówi o przekazaniu szkoły zewnętrznemu podmiotowi, co w jego opinii w świetle litery prawa nie miało miejsca, gdyż jest to dzierżawa. Gierszewski prostował, że ma świadomość, iż Miasto Gdańsk nie oddało budynku w którym obecnie funkcjonuje Pozytywna Szkoła Podstawowa w użytkowanie wieczyste. Natomiast z racji tego, iż szkołę prowadzi Fundacja Pozytywne Inicjatywy, faktycznie doszło do okresowego przekazania zewnętrznemu podmiotowi celem prowadzenia placówki budynku sfinansowanego z publicznych, a zatem ma prawo używać tego sformułowania.
Przedstawiciele władz szkoły i fundacji ją zarządzającej oraz rodzice wielokrotnie zarzucali Piotrowi Gierszewskiemu negatywne ocenianie działalności szkoły, choć różnego rodzaju kontrole, m. in. z Pomorskiego Kuratorium Oświaty, nie wykazały większych uchybień, a dzieci uczące się w szkole notują dobre wyniki w skali miasta. Prezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy Arkadiusz Gawrych groził nawet, że zamierza oskarżyć z tego powodu Gierszewskiego o naruszenie dóbr osobistych prowadzonych przez siebie podmiotów. Gierszewski podkreślał w odpowiedziach, że nigdy nie oceniał organu prowadzącego szkołę, a w swoich wypowiedziach odnosił do charakteru prowadzenia szkoły, ponieważ nie zgadza się na przekazywanie obowiązków prowadzenia tego typu placówek oświatowych przez Miasto Gdańsk podmiotom zewnętrznym. Jak zaznaczył w jeden ze swoich wypowiedzi, „organem prowadzącym szkołę wybudowaną za publiczne pieniądze powinno być miasto”.
Co ciekawe, w czasie dyskusji zarówno radny PO Andrzej Kowalczys oraz zastępca Prezydenta Piotr Kowalczuk, jak i przedstawiciele władz szkoły i rodziców do niej uczęszczających próbowali wymusić na Piotrze Gierszewskim deklarację w sprawie podjęcia przez niego aktywności na rzecz uchylenia przez minister edukacji narodowej decyzji kurator, choć wcześniej zgodnie sprzeciwiali się upolitycznianiu problemu szkoły. Zdziwienie tą niekonsekwencją wyraził również sam Gierszewski.
W trakcie dyskusji przez osoby związane ze szkołą przemawiały emocje. W momencie, w którym radna PiS Anna Wirska zauważyła, zgodnie ze stanem prawnym, iż nie jest stroną w tej sprawie, Piotr Szeląg krzyknął „Jak można tak kłamać?!”. Piotrowi Gierszewskiemu zarzucono natomiast, że „jest sprawcą tego zamieszania” oraz „swoimi wypowiedziami wytwarza atmosferę strachu”. Gierszewski przy odpieraniu zarzutów skupiał się na przyczynie, a nie skutku zaistniałego sporu, podkreślając, iż obecna sytuacja jest pokłosiem błędnej decyzji Prezydenta Miasta Gdańska o takiej, a nie innej formie powołania i funkcjonowania szkoły.
Patryk Bukowski
Inne artykuły związane z:
- 19/04/2017 08:38 - Nowe studio TVP 3 - forpoczta wzrostu poziomu telewizji regionalnej
- 15/04/2017 17:08 - Wielkanocne śniadanie dla potrzebujących
- 14/04/2017 11:41 - Leszek Miller: Elektorat lewicowy się nie rozpłynął
- 13/04/2017 19:05 - Piotr Gierszewski: Chodzi o przywrócenie normalności w myśl prawa
- 12/04/2017 17:38 - Autostrada biznesu - z Rusocina do RPA i...
- 11/04/2017 19:25 - Piątka licealistów zachęca do międzynarodowej edukacji
- 11/04/2017 18:03 - Kiermasz Wielkanocny TPG
- 11/04/2017 17:16 - "Wielkie jajcowanie" w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa
- 10/04/2017 19:23 - F. Potulski: Samorząd jest zobowiązany zabezpieczyć publiczne usługi
- 10/04/2017 15:04 - Szkoła to nie spółka z o.o. Decyzja o przekazaniu szkoły w Kokoszkach prywatnej spółce – nieważna