Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...

Ocena użytkowników: / 37
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 października 2020 19:18

altW czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczącego Zarządu Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, który najwyraźniej nie zorientował się w kierunkach polityki Republiki Federalnej Niemiec, która mimo braku traktatu pokojowego po II wojnie światowej uznała granice na Odrze i Nysie Łużyckiej w 1970 roku. W czasie, gdy część Polek i Polaków próbuje ruszyć z posad bryłę świata, przewodniczący organizacji Bund der Deutschen Minderheit in Danzig napomknął: – To pytanie pobędzie tylko 24 godziny na moim profilu. Patrząc na to, co się właśnie teraz na naszym przykładzie dzieje, mam pytanie: Czy naprawdę, w swoim bezkrytycznym patriotyzmie, cały czas chcecie zwierzchności Warszawy, a dokładnie jej żoliborskiej dzielnicy, nad naszym wspólnym Gdańskiem? – pytał pan Hau na swoim profilu.


Zareagował poseł PiS Kacper Płażyński wpisem „trudno odebrać inaczej niż wykorzystywanie napięć społecznych i nawoływanie do oderwania Gdańska od Polski" i oznajmił, że zawiadomiłem służby czuwające nad bezpieczeństwem i integralnością państwa polskiego, wierząc, że szybko podejmą one odpowiednie działania.
- Nikt nie nawołuje do secesji tego miasta (notabene nie da się oddzielić od Polski terenu, który de iure do tego państwa nie należy). Z Gdańskiem jest międzynarodowoprawny bałagan - pisze w jednym z komentarzy do wpisu Roland Hau, nawiązując zapewne do działającego na uchodźctwie marionetkowego rządu i Senatu WMG.


Jeśli nawet nie odrzucimy rojeń o oderwaniu Gdańska, czy twierdzenia, że III Rzesza napadła na Wolne Miasto Gdańsk warto się zastanowić nad kondycją państwa, w którym Niemiec pisze o „zrzuceniu zwierzchności Żoliborza nad Gdańskiem”, a z pozostałymi sąsiadami relacje mamy chłodne, na tyle, że nawet Ukraina i Białoruś u nas wsparcia nie szukają.


Przypomnijmy, że mniejszość niemiecka w woj. pomorskim liczy około dwa tysiące osób. Odrodziła się w formie Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku w latach 90. XX wieku, gdy rząd niemiecki szczodrze obdarowywał rozmaite instytucje i finansował odbudowę zabytków. Związek jest członkiem założycielem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (Verband der deutschen sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen.
– To, do czego nawołuje Hau to złowrogie echo antypolskiej polityki i uprzedzeń Niemców, z których podobno naród ten już na zawsze zrezygnował – twierdzi poseł Płażyński.


Mniejszość niemiecka w Polsce ma szereg praw politycznych. Nie obowiązują jej progi wyborcze do Sejmu. Z kolei Związek Polaków w Niemczech, zdelegalizowany przez narodowosocjalistyczny dekret rządu III Rzeszy z lutego 1940 r. nie może do dziś odzyskać dóbr. Majątek bowiem został skonfiskowany, a ponad tysiąc działaczy spod znaku Rodła znalazło się w obozach koncentracyjnych.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież