Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„PlanTy na Podwalu” - gorąca debata o planowanym parkingu na Podwalu Staromiejskim

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 sierpnia 2019 13:16

Debata poświęcona przyszłości Podwala Staromiejskiego w kontekście planowanej budowy parkingów kubaturowych zorganizowana w czwartek, 22.08, przy pomniku "Tym Co Za Polskość  Gdańska" toczyła się w gorącej atmosferze. Mieszkańcy i aktywiści miejscy podawali liczne argumenty przeciwko usytuowaniu parkingu przy Podwalu Staromiejskim. Jak wyliczyła jedna z gdańszczanek w czwartek dostępnych było prawie 1100 miejsc na parkingach w okolicach Śródmieścia Gdańska.


Debata było częścią programu "Zrozumieć 89'19", akcji "Zrozumieć Sierpień", organizowanej przez ECS. W dyskusji wzięli udział Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska ds. Gospodarczych, prof. Jan Buczkowski, wykładowca Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, prof. Piotr Lorens, wykładowca Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, dr Joanna Rayss, ekspertka od retencji w mieście, Karol Spieglanin, prezes FRAG. Moderatorem debaty będzie Przemysław Kluz z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

alt


- Podwale Staromiejskie w obecnym kształcie jest nową jakością w przestrzeni Gdańska. Do 1945 roku w tym miejscu stały kamienice. Ta kreacja jest o tyle ciekawa, że w założeniach urbanistów, architektów, którzy odbudowywali Gdańska w latach powojennych miała ona nawiązywać do znanych Plan Krakowskich. Był zamysł, aby Główne Miasto, najbardziej wartościowa przestrzeń historyczna, było otoczone zielonym pierścieniem. To się nie do końca i nie wszędzie udało. Parking odejmie coś z tej przestrzeni, zabierze to, co jest w niej najlepsze. Z przykrością patrzę na betonowanie przestrzeni, a potem wstawianie tam doniczek z kwiatami i drzewkami - powiedział prof. Jan Buczkowski z Politechniki Gdańskiej.


- Podwale Staromiejskie to środek Śródmieścia, a tego typu parkingi buduje się na obrzeżach. Nie da się ograniczać ruchu i jednocześnie budować parkingu na kilkaset nowych aut. Kilkunastoletni plan przed podjęciem nowej inwestycji należałoby przemyśleć. Mieliśmy wtedy inną wiedzę o kreowaniu miasta, jako Gdańsk byliśmy wtedy w innym miejscu w rozwoju i inaczej wyglądał proces konsultacji społecznych - Karol Spieglanin, prezes FRAG.


- Zgadnijcie Państwo ile mamy w Śródmieściu miejsc parkingowych - pytał Karol Spieglanin.
Pytającego i zebranych zaskoczyła jedna z mieszkanek. - Zrobiłam analizę. To są wiadomości z dzisiaj. Na Forum Gdańsk na 1000 miejsc parkingowych było 500 wolnych o godzinie 13, na parkingu Jana z Kolna było wolnych 290 miejsc na 465 dostępnych, w ECS-ie dostępnych około 140 na 287, w Muzeum II Wojny Światowej 68 dostępnych na 139, Akademia Muzyczna dostępnych 100 na około 200 - wyliczyła gdańszczanka wzbudzając aplauz zebranych.


- Cała Rada Dzielnicy Śródmieście negatywnie zaopiniowała ten pomysł, sugerując, żeby powiększyć kubaturę parkingu na Długich Ogrodach - powiedziała Elżbieta Woroniecka, przewodnicząca Rady Dzielnicy Śródmieście. - Odpowiedziano nam, że inwestorowi się to nie opłaca. Jest to dla nas niezrozumiałe, bo wpakowywanie kolejnych samochodów na teren Śródmieścia będzie naszym zdaniem tylko ze szkodą dla zabytków i mieszkańców. W całej Europie odchodzi się od wpakowywania kolejnych samochodów do śródmieścia ze względu na specyfikę miejsca. Czy ktoś rozpatrywał rozwiązanie stosowane w innych miastach, że osoba parkująca na obrzeżach na podstawie kwitu parkingowego jeździ za darmo komunikacją miejską?
Wiceprezydent Aleksandrowicz w odpowiedzi powiedział, że jego zdaniem mało komu będzie się chciało zostawić samochód przy Stadionie Energa i jechać do centrum komunikacją miejską.


- Ludzie, którzy tu mieszkają, płacą abonament za parkowanie w wysokości 120 zł rocznie. Czy inwestor może zagwarantować, że gdy 600 miejsc zniknie z powierzchni ziemi, to mieszkańcy w tej samej cenie będą mogli parkować na nowym parkingu - pytał Maciej Kosycarz, mieszkaniec Podwala Staromiejskiego, znany gdański fotoreporter.
- Na pewno w sezonie będzie trudne, żeby zagwarantować mieszkańcom jakieś preferencyjne stawki na tych przestrzeniach parkingowych - powiedział Krzysztof Król, przedstawiciel inwestora. - Poza sezonem nic nie jest wykluczone.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież