Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Paweł Adamowicz, zwierzyna łowna PiS, upomina się o ideały Sierpnia

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 sierpnia 2017 11:18

Decyzja wojewody jest antysolidarnościowa – tak skomentował w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz decyzję wojewody Dariusza Drelicha o zgodzie na organizowanie przez “Solidarność” na placu Solidarności zgromadzeń cyklicznych w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jednocześnie uznał siebie za zwierzynę łowną PiS i ofiarę agresji.Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zamknął przed prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem plac Solidarności - taki komunikat na konferencji prasowej wystosował gdański włodarz do opinii publicznej. A chodzi o decyzję administracyjną wojewody, który uznając obchody 37 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych za imprezę cykliczną (takie uprawnienia nadaje mu znowelizowane prawo o zgromadzeniach) zdecydował w środę 23 sierpnia wieczorem, że przez trzy lata to NSZZ „Solidarność” będzie organizatorem i gospodarzem rocznicowych uroczystości. Tym samym wcześniejszy wniosek KOD o zajęcie na zgromadzenie placu Solidarności i zgoda władz miasta zostały unieważnione. Prezydent Gdańska wypowiedział swoje posłuszeństwo wobec decyzji administracji publicznej:
– Sierpień 1980, idea Solidarności, ma łączyć, a nie dzielić. Dlatego nie godzę się na zakaz manifestacji na placu Solidarności – oświadczył Adamowicz.


Po decyzji wojewody prezydent miasta ma obowiązek wydać decyzję o zakazie innych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie.
- Moje obywatelskie serce i sumienie podpowiada, by się na to nie zgodzić - mówi Paweł Adamowicz, nazywając siebie „rodzajem zwierzyny łownej” dla PiS.  


Z kolei na swoim profilu wymienił całą serię wartości, na które się powołał w starciu z wojewodą.  
- Pamiętając o wartościach, które przyświecały bohaterom Sierpnia 80 – otwartości, solidarności i poszanowania praw drugiego człowieka - wydałem dwie decyzje zezwalające wszystkim chcącym tego dnia spotkać się w tym historycznym miejscu i upamiętnić ten przełomowy w naszej historii moment. Z całą stanowczością pragnę stwierdzić, że nie zmienię swojej decyzji i apeluję do wojewody Drelicha o ponowne przemyślenie sprawy i wycofanie się z drogi, która wpisze go w kanon partyjnego aparatu bezmyślnie wykonującego niezgodne z prawem decyzje. Solidarność walczyła o wolność obywateli do prawa wyrażania treści – Panie Wojewodo proszę tej wolności nie ograniczać, jest jeszcze czas! Proszę Panie Wojewodo nie sprzeniewierzać się ideałom Sierpnia 80. Solidarność łączy, a nie dzieli - napisał Adamowicz na Facebooku.


W wypowiedzi dla mediów zaś stwierdził, że plac Solidarności nie jest własnością związkowców. W opinii prezydenta Gdańska, wybranego z poparciem Platformy Obywatelskiej, „decyzja wojewody jest decyzją antysolidarnościową, niemieszczącą się w dziedzictwie Sierpnia 1980 r”.
Prezydent Adamowicz sięgnął też po przykład kościelny. Uskarżał się, że sam stał się niejednokrotnie ofiarą agresją ze strony zwolenników PiS np. ze strony „jednej pani podczas przekazywania znaku pokoju i rozdzielania komunii świętej”, a na manifestacji KOD „nie zauważył agresji i nieodpowiedniego zachowania”.


Przypomnijmy art. 26b. Prawa o zgromadzeniach - Decyzja w przedmiocie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń: pkt. 3. Jeżeli wojewoda wydał zgodę na odbycie zgromadzenia cyklicznego w miejscu i czasie, w których miało się odbyć inne zgromadzenie, organ gminy, w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji, o której mowa w ust. 2, wydaje decyzję, o której mowa w art. 14 decyzja o zakazie zgromadzenia pkt 3.
pkt. 4. W przypadku niewykonania przez organ gminy obowiązku, o którym mowa w ust. 3, wojewoda wydaje niezwłocznie zarządzenie zastępcze o zakazie zgromadzenia.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież