W XXI wieku pod polską banderą na przemierzał tysiące mil morskich na powierzchni i pod falami mórz, gdzie reprezentował Marynarkę Wojenna RP m.in. w działaniach Paktu Północnoatlantyckiego. ORP Sokół przechodzi na emeryturę, ale nadal będzie służył – młodzieży, być może przyszłym marynarzom.
ORP Sokół, okręt podwodny typu Kobben, zostanie wycofany ze służby w połowie 2018 roku. Zasłużona w służbie jednostka ma się stać obiektem muzealnym Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Na taką „emeryturę” Sokoła wyraziło zgodę Ministerstwo Obrony Narodowej.
Jednostka jest przystosowana do działania we wszystkich rejonach świata. Do jej podstawowych zadań należy przede wszystkim zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych oraz transportów przeciwnika, prowadzenie rozpoznania oraz transport i desant grup rozpoznawczo-dywersyjnych. Prowadzi także osłonę przejścia bojowych zespołów okrętowych oraz szlaków komunikacyjnych.
Marynarze z 3. Flotylli Okrętów w Gdynie nie ukrywają, że okręty typu Kobben – a takich obecnie polska Marynarka Wojenna ma trzy - w latach świetlności były jednymi z najlepszych środków do rozpoznania sytuacji w rejonie działań wojennych.
- Sama obecność jednostek tego typu w rejonie prowadzenia operacji wymusza zaangażowanie wielokrotnie większych sił przeciwnika – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów. - Jednostki te są trudno wykrywalne i posiadają możliwość przenoszenia różnego typu uzbrojenia. Mogą być skutecznie wykorzystane w operacjach pokojowych, jak blokady morskie, wymuszanie pokoju i kontrola żeglugi, w operacjach ochrony szlaków komunikacji morskiej oraz działaniach sił specjalnych. Okręty typu Kobben są przystosowane do działania we wszystkich rejonach świata. Wyposażone są w systemy dowodzenia i łączności NATO oraz systemy kierowania ogniem.
Pełną, kompleksową modernizację do najnowszych standardów światowych okręty przeszły w latach 1990-1992.
Okręt podwodny ORP Sokół, jest spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Został wcielony do służby 4 czerwca 2002 roku i w tym też dniu pierwszy raz podniesiono na nim polską banderę wojenną.
ORP Sokół uczestniczył w wielu krajowych oraz międzynarodowych ćwiczeniach m. in. Baltops, Pirania, Anakonda, Baltic Porpoise, Crown Eagle, Passex, Danex, Playex czy Northern Crown.
- W 2003ÂÂÂ roku wygrał rywalizację w konkursie na „Przodujący okręt 3. Flotylli Okrętów” w grupie okrętów bojowych oraz konkurs o miano „Najlepszego okrętu w MW RP” – dodaje kmdr ppor. Pioch. - Podczas ćwiczeń ratowniczych Sar Exercise w 2005 roku , w których brał udział, okręt wszedł do portu Kołobrzeg. Było to pierwsze w powojennej historii miasta wejście okrętu podwodnego do Kołobrzegu. W 2013 roku ORP Sokół uczestniczył w ćwiczeniu Steadfast Jazz, sprawdzającym zdolności sojuszu do realizacji zadań związanych w wypełnieniem zobowiązań w ramach wspólnej obrony prowadzonej zgodnie z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Brał także udział w sojuszniczym ćwiczeniu taktycznym „Noble Sword-14”, certyfikującym wielonarodowy Komponent Operacji Specjalnych w składzie Sił Odpowiedzi NATO.
Co prawda Sokół nie będzie już służył na wodach Bałtyku i innych akwenów - wycofanie z eksploatacji okrętu wiąże się tylko i wyłącznie z zakończeniem norm eksploatacji, która dla tego typu sprzętu wojskowego liczona jest w latach – ale nadal będzie dumnie reprezentował Marynarkę RP. Nie będzie już „wizytował” portów świata, ale to jemu będą składane wizyty.
– ORP Sokół po wycofaniu ze służby stanie na lądzie jako okręt-muzeum– powiedział Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - Otrzymaliśmy na to zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie wydarzy się to jednak od razu. To początek skomplikowanego procesu. Przygotowanie jednostki do nowej roli, jak i miejsca, w którym miałby zostać wyeksponowany może zająć nawet 2-3 lata.
Jak dodaje, trzeba stworzyć dokumentację przystosowania jednostki do nowej funkcji, opracować całą ścieżkę zwiedzania, a także sporządzić koncepcję jej przetransportowania.
- Najbardziej optymalnym miejscem do wyeksponowania okrętu byłoby Molo Południowe, w okolicy skweru Kościuszki, gdzie znajduje się już Dar Pomorza i ORP Błyskawica – wyjaśnia muzealnik.
Przypomnijmy, 31 grudnia ze służby wycofano okręt typu Kobben ORP Kondor. Obecnie w służbie, oprócz Sokoła, pozostają jeszcze ORP Bielik i ORP Sęp.
Łukasz Razowski
Inne artykuły związane z:
- 09/04/2018 07:46 - Marcin Strzelczyk kandydatem SLD na prezydenta Gdyni
- 08/04/2018 09:05 - Akuszerowie prezydenta Adamowicza
- 07/04/2018 22:03 - Dzień Świadomości Autyzmu z SOWR
- 07/04/2018 17:24 - Czarzasty: Wrócimy do Sejmu bez arogancji, bez buty, bez chamstwa, z dużą skromnością
- 05/04/2018 17:51 - Marek Balicki: Cztery błędy transformacji
- 02/04/2018 16:22 - Jan Daniluk: Das Ende von Danzig - Początek Gdańska
- 31/03/2018 15:20 - Wielkanocne śniadanie dla ubogich i potrzebujących
- 30/03/2018 18:47 - Bitwa o Gdańsk
- 29/03/2018 19:26 - Prezes Orlenu dla "Gazety Gdańskiej: Pomorzanie nie mają powodów do obaw
- 28/03/2018 19:13 - Z sejmowych krzesełek do foteli samorządowych?