Z okazji Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu w Gdańsku w kwietniu w ramach kampanii "Gdańsk Solidarnie dla Autyzmu" organizowane są różne wydarzenia. Jednym z wydarzeń był Dzień Świadomości Autyzmu w GCH "Manhattan".
W sobotę 7 kwietnia 2018 roku w godzinach 12:00-15:00 w GCH "Manhattan" odbył się Dzień Świadomości Autyzmu. Organizatorami byli Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku oraz GCH "Manhattan".
- Jak co roku obchodzimy miesiąc świadomości autyzmu - powiedział Iwona Baryła, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego (SOWR) dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku. - Celem imprez organizowanych w trakcie miesiąca świadomości autyzmu jest popularyzowanie wśród ludzi, w społeczeństwie, tego czym jest autyzm, uczenie tolerancji na inność, uczenie tego, że to nie jest nic złego jak się spotyka kogoś, kto się inaczej zachowuje. Ta impreza ma na celu pokazanie, że możemy spotkać wszyscy razem w jednym miejscu i nikt nie musi nikomu przeszkadzać, że możemy się wspólnie bawić. Innym zadaniem tej imprez jest pomóc rodzicom, rodzinom naszych uczniów w wyjściu ze swoich zamkniętych środowisk. Nasz ośrodek jest jedynym państwowym, prowadzonym przez gminę ośrodkiem, w którym jest miejsce dla dzieci, młodzieży i dorosłych z autyzmem od 3 do 24 roku życia.
- Nasza impreza jest eventem rodzinno-integracyjnym na którym można się przyjść dobrze pobawić, ale również dowiedzieć co to jest autyzm, poznać ludzi z autyzmem - powiedział Dariusz Masternak, terapeuta w Specjalnym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku. - Na imprezie są nasi podopieczni, nasi absolwenci, jest wystawa ich prac. Narosło dużo mitów wokół autyzmu, a prawda jest taka, że każda osoba jest inna i wszystkie imprezy mają pomóc w uzyskaniu większej wiedzy o autyzmie. Chcemy mówić o tym, że osoby z autyzmem mają wiele talentów, potrafią się integrować. Rodzinom jest trudno uczestniczyć w imprezach, które są organizowane na mieście. My chcemy to ułatwić i pokazać, że wspólnie możemy się bawić. Chcieliśmy również pokazać, że istnieje takie miejsce jak Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku, w którym osoby z autyzmem się uczą, bawią i są w stanie wychodzić i uczestniczyć w różnych imprezach kulturalnych i sportowych.
W Gdańsku jest około 200 osób z autyzmem, a ze spektrum autyzmu jest około 680 osób.
Ziemowit Tomasik na stanowisku malowania twarzy...
- Miesiąc imprez wiedzy na temat autyzmu to przede wszystkim źródło informacji dla osób, które nie zetknęły się z tą chorobą - powiedział Radosław Tomasik, ojciec Ziemowita, autystycznego od urodzenia. - W tej chwili jest taka sytuacja, że jest coraz więcej przypadków autyzmu. Jest bardzo ważne, żeby ludzie wiedzieli z czym się zmagamy każdego dnia. To jest również walka o większą tolerancję. My się nigdy nie zetknęliśmy z agresją, raczej w ostatnich latach wszyscy podchodzą to tego w sposób przyjazny. Nasz syn jest głuchoniemym dzieckiem i zmaga się z drugą chorobą, ale on to czuje, odczuwa. Mimo głębokiego autyzmu widzę, że sprawia mu to radość. To na pewno jest dla niego ważne, że spotyka się ze swoimi rówieśnikami i innymi dziećmi. Przy okazji takiej imprezy czuje, że nie jest izolowany, co mu się czasem zdarza.
... i z rodziną
Wśród atrakcji imprezy w w GCH "Manhattan" były: Zumba na niebiesko (z instruktorką Zumba® Ola Kloska), profesjonalne malowanie twarzy, fotobudka, samodzielne wykonywanie przypinek, bańki mydlane, konkursy z nagrodami. Bardzo mile widziane były niebieskie stroje - niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem.
Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 10/04/2018 20:41 - Odsłonięto pomnik dr Mariana Pelczara
- 10/04/2018 17:49 - Tragiczny lot
- 09/04/2018 20:40 - Muzeum II Wojny Światowej świętowało I urodziny
- 09/04/2018 07:46 - Marcin Strzelczyk kandydatem SLD na prezydenta Gdyni
- 08/04/2018 09:05 - Akuszerowie prezydenta Adamowicza
- 07/04/2018 17:24 - Czarzasty: Wrócimy do Sejmu bez arogancji, bez buty, bez chamstwa, z dużą skromnością
- 05/04/2018 17:51 - Marek Balicki: Cztery błędy transformacji
- 03/04/2018 18:41 - ORP Sokół nadal będzie służył, ale tym razem na lądzie
- 02/04/2018 16:22 - Jan Daniluk: Das Ende von Danzig - Początek Gdańska
- 31/03/2018 15:20 - Wielkanocne śniadanie dla ubogich i potrzebujących