Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Niemiec Europejskim Poetą Wolności

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 25 marca 2012 17:29

Niemiecki poeta Durs Grünbein został laureatem nagrody literackiej i zyskał miano "Europejskiego Poety Wolności" przyznawanej w Gdańsku. Wraz z pamiątkową statuetką poeta otrzymał 100 tys. zł.Nagroda przypadła Niemcowi za tom "Mizantrop na Capri", nawiązujący stylistyką do klasycznej poezji antycznej.  Tłumacz niemieckiego poety Andrzej Kopacki otrzymał 10 tys. zł, co szczególnie mile go zaskoczyło w przeddzień urodzin.


Nagroda została wręczona w sobotę wieczorem podczas gali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Do tytułu Europejskiego Poety Wolności pretendowało ośmiu poetów. Poza laureatem, pozostali nominowani do nagrody to: Tozan Alkan (Turcja), Kristin Berget (Norwegia), Pablo Garcia Casado (Hiszpania), Petr Halmay (Czechy), Luljeta Lleshanaku (Albania), Serhij Żadan (Ukraina) i Ryszard Krynicki (Polska).
- Durs Grünbein otrzymał nagrodę za nowatorskie wykorzystanie tradycji antycznej dla odsłonięcia schorzeń współczesnej cywilizacji i zagrażających jej niebezpieczeństw – uzasadnił nagrodę przewodniczący jury, prof. Krzysztof Pomian, znakomity literaturoznawca.


Laureat został wybrany dopiero podczas czwartego głosowania. W ostatnim etapie niemiecki poeta rywalizował o laur z Ryszardem Krynickim z Polski i Luljetą Lleshanaku z Albanii.
- Pragnienie wolności zaczyna się z widokiem na morze To niezwykła nagroda właśnie przez to, że przyznawana jest w Gdańsku, w którym byłem jako dziecko, w czasach, gdy Stocznia Gdańska była tylko stocznią. Widzę całą stojącą za tą nagrodą historię wolności i Solidarności - mówił Durs Grünbein.


Z kolei prezydent Gdańska Paweł Adamowicz też nawiązał do historii, stwierdzając, że "my w Gdańsku wierzymy, że ludzie urodzeni w XX w. i w XXI w. dorastający i pracujący chcą mówić o wolności, bo my uważamy tę wartość za naczelną.
- Wierzymy też, że o Europie, o naszej kulturze, o nas samych nie można mówić tylko językiem raportów ekonomicznych czy językiem codziennych doniesień o sytuacji na giełdzie. Wierzymy, że poezja w XXI w. jest tym językiem, tym sposobem porozumiewania się między ludźmi, który jest potrzebny i nie zastąpi go sms – mówił Adamowicz na deskach Teatru Wybrzeże.


Laureata wybrało jury w składzie: prof. Krzysztof Pomian (przewodniczący), Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz jury), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek i Anda Rottenberg. W rozmowie z nami Andrzej Jagodziński stwierdził, że Agnieszka Holland uczestniczyła w obradach jury wirtualnie, gdyż pracuje nad kolejnym filmem.


Durs Grünbein to jeden z najwybitniejszych poetów niemieckich średniego pokolenia, autor dziesięciu tomów wierszy, kilku książek eseistycznych, przekładów Ajschylosa i Seneki. Laureat wielu nagród, m.in. prestiżowej Nagrody Bchnera (1995). W Polsce znany był dotychczas z  z tomu esejów "Wulkan i wiersz". "Mizantrop na Capri" (2005) jest pierwszą książką poetycką Grünbeina w polskim przekładzie. Poeta mieszka w Berlinie. Przed upadkiem muru berlińskiego po jego enerdowskiej stronie.


Gdańska nagroda literacka "Europejski Poeta Wolności" adresowana jest do twórców z krajów całej Europy. Podczas sobotniej gali wylosowano także kraje, z których pochodzić będą autorzy trzeciej edycji konkursu. Są to: Szwajcaria, Liechtenstein, Belgia, Estonia, Austria, Grecja, Chorwacja, Kazachstan. Międzynarodowa nagroda literacka Europejski Poeta Wolności została ustanowiona przez miasto Gdańsk w 2008 roku.
ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież