Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Niemiec Europejskim Poetą Wolności

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 25 marca 2012 17:29

Niemiecki poeta Durs Grünbein został laureatem nagrody literackiej i zyskał miano "Europejskiego Poety Wolności" przyznawanej w Gdańsku. Wraz z pamiątkową statuetką poeta otrzymał 100 tys. zł.Nagroda przypadła Niemcowi za tom "Mizantrop na Capri", nawiązujący stylistyką do klasycznej poezji antycznej.  Tłumacz niemieckiego poety Andrzej Kopacki otrzymał 10 tys. zł, co szczególnie mile go zaskoczyło w przeddzień urodzin.


Nagroda została wręczona w sobotę wieczorem podczas gali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Do tytułu Europejskiego Poety Wolności pretendowało ośmiu poetów. Poza laureatem, pozostali nominowani do nagrody to: Tozan Alkan (Turcja), Kristin Berget (Norwegia), Pablo Garcia Casado (Hiszpania), Petr Halmay (Czechy), Luljeta Lleshanaku (Albania), Serhij Żadan (Ukraina) i Ryszard Krynicki (Polska).
- Durs Grünbein otrzymał nagrodę za nowatorskie wykorzystanie tradycji antycznej dla odsłonięcia schorzeń współczesnej cywilizacji i zagrażających jej niebezpieczeństw – uzasadnił nagrodę przewodniczący jury, prof. Krzysztof Pomian, znakomity literaturoznawca.


Laureat został wybrany dopiero podczas czwartego głosowania. W ostatnim etapie niemiecki poeta rywalizował o laur z Ryszardem Krynickim z Polski i Luljetą Lleshanaku z Albanii.
- Pragnienie wolności zaczyna się z widokiem na morze To niezwykła nagroda właśnie przez to, że przyznawana jest w Gdańsku, w którym byłem jako dziecko, w czasach, gdy Stocznia Gdańska była tylko stocznią. Widzę całą stojącą za tą nagrodą historię wolności i Solidarności - mówił Durs Grünbein.


Z kolei prezydent Gdańska Paweł Adamowicz też nawiązał do historii, stwierdzając, że "my w Gdańsku wierzymy, że ludzie urodzeni w XX w. i w XXI w. dorastający i pracujący chcą mówić o wolności, bo my uważamy tę wartość za naczelną.
- Wierzymy też, że o Europie, o naszej kulturze, o nas samych nie można mówić tylko językiem raportów ekonomicznych czy językiem codziennych doniesień o sytuacji na giełdzie. Wierzymy, że poezja w XXI w. jest tym językiem, tym sposobem porozumiewania się między ludźmi, który jest potrzebny i nie zastąpi go sms – mówił Adamowicz na deskach Teatru Wybrzeże.


Laureata wybrało jury w składzie: prof. Krzysztof Pomian (przewodniczący), Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz jury), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek i Anda Rottenberg. W rozmowie z nami Andrzej Jagodziński stwierdził, że Agnieszka Holland uczestniczyła w obradach jury wirtualnie, gdyż pracuje nad kolejnym filmem.


Durs Grünbein to jeden z najwybitniejszych poetów niemieckich średniego pokolenia, autor dziesięciu tomów wierszy, kilku książek eseistycznych, przekładów Ajschylosa i Seneki. Laureat wielu nagród, m.in. prestiżowej Nagrody Bchnera (1995). W Polsce znany był dotychczas z  z tomu esejów "Wulkan i wiersz". "Mizantrop na Capri" (2005) jest pierwszą książką poetycką Grünbeina w polskim przekładzie. Poeta mieszka w Berlinie. Przed upadkiem muru berlińskiego po jego enerdowskiej stronie.


Gdańska nagroda literacka "Europejski Poeta Wolności" adresowana jest do twórców z krajów całej Europy. Podczas sobotniej gali wylosowano także kraje, z których pochodzić będą autorzy trzeciej edycji konkursu. Są to: Szwajcaria, Liechtenstein, Belgia, Estonia, Austria, Grecja, Chorwacja, Kazachstan. Międzynarodowa nagroda literacka Europejski Poeta Wolności została ustanowiona przez miasto Gdańsk w 2008 roku.
ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież