Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Unikatowa inkluzja solifugi w zbiorach Muzeum Bursztynu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 marca 2012 12:59

Najnowszym okazem w przyrodniczej kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku jest druga, znana na świecie, inkluzja solifugi (Arachnida Solifugae) w bursztynie. Jest ona również jedyną znaną nam formą dojrzałą solifugi zachowaną w bursztynie. W zbiorach światowych muzeów nie znajdziemy takiego okazu, jedyny dotychczas znany egzemplarz znajduje się w rękach prywatnego kolekcjonera z Niemiec.

Współcześnie solifugi są spotykane w klimacie tropikalnym, wyróżnia się 12 rodzin solifug, wśród których znane jest blisko tysiąc gatunków. Wielkość solifug waha się między 0,6 a 6 cm. Formą przypominają pająki, lecz różnią się budową szczękoczułek. W odróżnieniu od większości pająków nie są jadowite. Potrafią biegać z prędkością 15 km/h i skakać 1m wzwyż, przez co zostały nazwane potocznie wind scorpions lub camel scorpions, dzięki lekko garbatej sylwetce. Są bardzo sprawnymi drapieżnikami, polują nawet na ofiary większe od siebie.


alt


Inkluzje w bursztynie bałtyckim powstały około 40 mln lat temu w eocenie w subtropikalnym lesie bursztynowym z obficie żywicujących sosen Pinus succinifera znajdujących się na mitycznym lądzie Fenno-Sarmacji (tereny obecnej Skandynawii).Do bardzo rzadkich inkluzji wśród pajęczaków zaliczane są skorpiony i solifugi - są to unikaty, dotychczas znanych jest 9 okazów skorpionów i 2 solifugi. Pierwsza została opisana i oznaczona przez Jasona Dunlop w 2004 roku - Kuratora Katedry Pajęczaków i Wijów Muzeum Naturalnego przy Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Drugim okazem jest solifuga zakupiona do zbiorów Muzeum Bursztynu, sfinansowana ze środków Fundacji Kronenberga przy CITI HANDLOWY. Jest to, po inkluzji "Jaszczurki Gierłowskiej" drugi zakup sfinansowany przez Fundację Kronenberga dla Muzeum Bursztynu w Gdańsku.


alt


Nowym nabytkiem muzealnym zainteresowali się zagraniczni dziennikarze, a zwłaszcza Japończycy, uczestniczący w niedawnych Miedzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież