Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mieszkańcy Strzyży i VII Dworu pożalili się prezydentowi ze swoich problemów

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 października 2012 17:56

Z mieszkańcami osiedli Strzyża i VII Dwór 15 października spotkał się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, w asyście miejskich urzędników oraz policji i Straży Miejskiej. Było to już kolejne 37. spotkanie z Prezydentem Miasta Gdańska z cyklu „Mój dom, moja dzielnica, moje miasto”. Spotkanie odbyło się w wypełnionej ponad miarę sali gimnastycznej IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Wilka-Krzyżanowskiego 8.


W szkolnym korytarzu prowadzącym do sali gimnastycznej dostępnych było kilkanaście stoisk informacyjnych, m.in.: Gdańskich Inwestycji Komunalnych, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Instytutu Kultury Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Najliczniej oblegane było stoisko Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, na którym można było otrzymać wyczerpujące odpowiedzi oraz mapki z trasą i lokalizacją ośmiu przystanków tej kolei.


alt


W ankiecie internetowej poprzedzającej spotkanie, mieszkańcy obu dzielnic, jako priorytetowe tematy do rozmowy, wskazali stan dróg i chodników, bezpieczeństwo i organizację ruchu drogowego. 


altSpotkanie rozpoczęło się od emisji telewizyjnej sondy na temat tego, co mieszkańcy sadzą o swoich osiedlach. Wypowiedzi były bardzo skrajne, od takich, że jest wszędzie blisko, zwłaszcza do środków komunikacji miejskiej, i do takich, że jest bardzo czysto, albo że jest bardzo brudno. Twierdzono także, że jest bezpiecznie, a inni mówili, że jest bardzo niebezpiecznie. Skarżono się na ulicę Chopina, że jest najbardziej podziurawiona w Gdańsku.


alt


Spotkanie zagaił Paweł Adamowicz, przypominając m.in. że tu w 2009 roku powstało boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, kosztem 300 tys. zł. Na 7. Dworze za 20 mln zł wybudowano Gdańską Szkołę Floretu. Powstał też plac zabaw oraz wzięto się za wymianę chodników na ul. Siemiradzkiego.


altPrezydent osobiście  podziękował trzem mieszkankom za aktywność, wręczając im listy gratulacyjne i drobne upominki. Te osoby, to Izabela Czapska, nauczycielka angielskiego, wolontariuszka, Elżbieta Bazan-Olczyk (na zdjęciu u góry z prawej), nauczycielka z IX LO oraz Bożena Skuza (z lewej), szefowa Klubu Seniora Promyk.


altNajwiększe zainteresowanie podczas spotkania wzbudziła rzecz jasna budowa Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. A to z tego względu, ponieważ w dzielnicy Strzyża będzie wybudowany jeden z ośmiu przystanków PKM. Jej przedstawiciele objaśniali, że będzie ona miała 20 km długości, 41 obiektów inżynierskich, 17 wiaduktów kolejowych, 5 wiaduktów drogowych, 4 kładki piesze, 4 przejścia pod torami, 11 przepustów w tym 7 dla zwierząt. Budowa nowej dwutorowej kolei na starym przedwojennym szlaku kolejki z Wrzeszcza na Kaszuby, będzie się wiązała z koniecznością wycinki ponad 20 tys. drzew samosiejek. W istniejącym na szlaku drzewostanie, tylko 51, to drzewa dorodne, cenne przyrodniczo.


Krzysztof Rudziński tłumaczył, że komisja europejska wymusiła na PKM, aby w zamian za wycięte drzewa, w innych miejscach posadzić tyle samo. Jest już na to wyznaczonych kilka miejsc w woj. pomorskim. Stary trakt kolejowy zostanie poszerzony i będzie na nowo wzmacniany,  gdyż musi być stabilny. Pociągi z częstotliwością co 15 minut, będą się poruszały z dużą prędkością, nawet do 120 km na godzinę. A przy tak dużej prędkości droga hamowania wynosi co najmniej z kilometr. Musi być zatem zachowane bezpieczeństwo jazdy. Tabor PKM będzie miał zamontowane tłumiki na koła, a także podkłady pod szyny będą wyciszały stukot kół. Jeszcze w tym miesiącu mają zostać podpisane zgody na rozpoczęcie budowy, a już od najbliższej wiosny mają się rozpocząć prace budowlane.


Rudziński zapewnił wątpiących mieszkańców, że zachowane też zostaną trzy przejścia przez pobliski nasyp. Zlikwidowane zostaną natomiast wszystkie garaże znajdujące się w pasie nasypu.


altRadna miasta Gdańska inż. architekt Małgorzata Chmiel (na zdjęciu z lewej) spytała, czy  zostanie zachowane przejście do tramwaju na osiedlu 7. Dwór? Otrzymała odpowiedź potwierdzającą.


Jeden z mieszkańców skarżył się, że podczas ulewnych deszczy woda płynąca z lasu zalewa ulice Zamenhofa, Chopina i Moniuszki. Jak temu zaradzić?  Wiceprezydent miasta Andrzej Bojanowski odpowiedział, że te ulice są monitorowane. Zadanie ich zabezpieczenia i odpowiedniego odwodnienia kosztuje około 200 mln zł, a miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości tylko 20 mln zł. Całkowita realizacja tego zadania jest wstrzymywana przez remont ulicy Słowackiego. A co tyczy zbiornika retencyjnego Kiliński, to powinien być wyszykowany do 2015 roku.


Przedstawicielka Stowarzyszenia Pies i Kot pożaliła się, że gmina nie wywiązuje się z obowiązku sterylizacji wolno biegających po osiedlu kotów.  Usłyszała odpowiedź, że miasto Gdańsk ma bardzo dobrze prowadzone schronisko dla zwierząt i tam powinny być przekazane koty.


altMaciej Stasiak żalił się, że bezpieczeństwo na osiedlu Strzyża pozostawia wiele do życzenia. Na plac zabaw im. Maczka, czy też w pobliżu Konsulatu Ukraińskiego, zarówno rano jak i wieczorem gromadzą się osoby nadużywające alkoholu. Przyglądają się temu dzieci, a przecież obowiązuje ustawa o wychowaniu w trzeźwości.  Zaapelował o częstsze patrole i nakładanie mandatów dla osób pijących alkohol w miejscach publicznych. Przedstawiciele policji twierdzili, że nie otrzymują takich sygnałów. Z kolei komendant Straży Miejskiej Leszek Walczak stwierdził, że w tym roku straż w tych dwóch dzielnicach interweniowała około trzy tysiące razy, a 233 osoby dowieziono do pogotowia socjalnego.


Prezydent Gdańska uznał, że będzie najlepiej jak przedstawiciele policji i Straży Miejskiej spotkają z radami tych dwóch osiedli i podejmą jakieś środki zaradcze. Powiedział, że zna doskonale ten problem alkoholizmu, bo i za nim chodzą różne takie typki dopominając się o co łaska. - Nawet są na tyle bezczelni, że potrafią wejść za mną do kościoła - powiedział Adamowicz. - Dlatego tutaj na osiedlach trzeba takich typków wyeliminować z przestrzeni publicznej.


Była też krytyczna uwaga co do pobliskiej zajezdni, że wyjeżdżają z niej tramwaje, których koła głośno piszczą. Jest to dokuczliwe zwłaszcza w porze nocnej. Obiecano  posmarowanie zwrotnic smarem.


Inny z mieszkańców zwrócił uwagę na bardzo śliskie nowe płytki niedawno położone na ul. Wojska Polskiego i Chopina. Niektóre z nich już są popękane. Obiecano zająć się tą sprawą.


Zgłoszono również inny bardzo ciekawy problem. Otóż kilkanaście domków odłączyło się od wspólnego ogrzewania osiedla i pali we własnych piecach coś bardzo szkodliwego i dymiącego. Te przypadki poradzono zgłaszać do Straży Miejskiej.  Inna z mieszkanek zgłosiła potrzebę budowy zatoczek parkingowych na samochody. Wiceprezydent Wiesław Bielawski odradził tego, gdyż jak uzasadniał, w Europie odchodzi się od tego i świadomie ogranicza się parkowanie w środku osiedla. Podobnie nie będzie parkingu na samochody przy przystanku Strzyża PKM. Za tą wypowiedź, nawet otrzymał oklaski.


altPodczas tego już 37. spotkania prezydenta miasta z mieszkańcami różnych dzielnic Gdańska dało się zauważyć zwiększoną ilość przedstawicieli Straży Miejskiej i policji. Myśleliśmy, że szykuje się jakaś rozróba. Nasze złe przypuszczenia rozwiała rzecznik prasowa gdańskiej policji Magdalena Michalewska twierdząc, że było to spotkanie z mieszkańcami dwóch osiedli Strzyża podlegającemu pod komisariat we Wrzeszczu oraz 7. Dwór podległemu komisariatowi w Oliwie. Przedstawiciele tych dwóch komisariatów gościli na zebraniu, a także Komendy Miejskiej i z Wydziału Ruchu Drogowego. 

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież