Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Marek Biernacki: „Nie tędy droga”

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
piątek, 10 września 2021 16:17

Z Markiem Biernackim, w latach 80 w Ruchu Młodej Polski, ministrem spraw wewnętrznych i administracji (1999-01), ministrem sprawiedliwości (2013-14), koordynatorem ds. służb specjalnych, współautorem ustawy powołującej Instytut Pamięci Narodowej i Centralne Biuro Śledcze, nakazującym odtajnienie zbioru zastrzeżonego IPN, członkiem Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska (PSL-Konserwatyści), członkiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i Komisji do Spraw Służb Specjalnych, rozmawia Artur S. Górski


– Od tygodnia w pasie przygranicznym z Republiką Białorusi, w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy z obawy przed kilkudziesięcioma migrantami. Było u nas swego czasu 60 tysięcy Czeczenów. Uwaga, bo znaczna część naszego województwa, m.in. Władysławowo, Hel, Puck, Gdynia, Gdańsk czy Krynica Morska, leży w strefie nadgranicznej. Czy możemy czuć się bezpieczni po ustawieniu na granicy zasieków?
Marek Biernacki: Obywatele polscy mogą czuć się bezpiecznie. Straż Graniczna działa skutecznie. Niezależnie czy jest stan wyjątkowy. Sytuacje kryzysowe na granicy co jakiś czas się pojawiają. Prezydent Łukaszanka próbuje wywoływać kryzysy migracyjne, by wywierać presję na Polskę i na całą Unię Europejską. Takie próby były podjęte przed Euro w 2012 roku oraz w roku wyborczym 2015, w którym doszło do kulminacji europejskiego kryzysu migracyjnego. Od tego czasu my, i inne państwa Unii, wdrażamy środki pozwalające lepiej kontrolować i przeciwdziałać wielkiej fali migracyjnej. Widać eskalację, czy inaczej – nasycenie problemu, co pokazuje, że prezydencka administracja białoruska przygotowała szereg destabilizacyjnych działań.


– Przynajmniej od trzech miesięcy można było ich oczekiwać i dobrze się przygotować na zagranie rządu w Mińsku...
Marek Biernacki: Mińsk poinformował w czerwcu o  zawieszeniu swego udziału w Partnerstwie Wschodnim i o wstrzymaniu zawartej z Polską i Unią umowy o readmisji nielegalnych imigrantów. W efekcie od lipca tego roku mogliśmy się spodziewać nasilenia nielegalnego ruchu migracyjnego z Białorusi do Polski, Łotwy i Litwy. Wilno alarmowało już wiosną o zaniedbaniach na granicy i wywieraniu presji poprzez sterowaną, nielegalną migrację, głównie obywateli Iraku, Syrii i krajów afrykańskich. Nastąpiło wzmożenie ruchu lotniczego z kierunku bliskowschodniego do Mińska.


– Rok 2015 się nie powtórzy?
Marek Biernacki: Migracja przez Białoruś nigdy nie będzie tak masowa, jak w latach 2014-16 na kierunku zachodnim i południowym (w RFN, na Węgrzech i w Austrii złożono w 2015 r. 1,2 mln wniosków o azyl – dop. red.). Groźba nadal nad Europą wisi, bo u jej wrót stoją imigranci.


– Głównie mężczyźni motywowani ekonomicznie...
Marek Biernacki: Z powodów politycznych, gospodarczych, z różnych, także z obaw przed konfliktami zbrojnymi i ich skutkami. Kobiety i dzieci to rzeczywiście mniejszość (w 2017 r. ok. 26 proc. migrantów z kierunku Morza Śródziemnego stanowiły kobiety i dzieci – dop. red.). Straż Graniczna wtedy i teraz zadziałała zdecydowanie i skutecznie. Dając wyraźny sygnał do tych grup i obozów, a tam jest internet, poprzez social media, że nie tędy droga, że tędy nie przejdziecie. Oczywiście, będą próby przepychania imigrantów do Europy korytarzami wiodącymi przez Białoruś, ale informacja rozeszła się po obozach dla uchodźców. Z chęci zysku, grasują tam grupy obiecujące bezpieczny przerzut.


– Wielkie wojskowe ćwiczenia „Zapad 2021”, które mają mieć kumulację od 10 do 17 września, rodzą napięcia i są przyczyną naszego niepokoju...
Marek Biernacki: Ćwiczenia strategiczne „Zapad” to jedno z największych przedsięwzięć sił zbrojnych Rosji i armii białoruskiej od lat. Ale nie tylko. Uczestniczyć w nim ma 200 tysięcy żołnierzy, szkoląc się w praktycznym wykorzystaniu siły militarnej. Te ćwiczenia trwają na poligonach, w całej Rosji, od miesiąca. Uczestniczą w nich też inne państwa, żołnierze z republik postsowieckich, a nawet z Indii i Sri Lanki. Są też obserwatorzy z państw NATO. Trzeba brać pod uwagę, że wywołanie zamieszania na naszej granicy akurat w takim momencie nie jest przypadkiem. Jest to jeden z elementów konfliktu, który można pokazać w trakcie ćwiczeń. Nazwijmy je działaniami hybrydowymi.


– Może się to wpisywać w logikę władz Białorusi.
Marek Biernacki: Groźniejsze dla bezpieczeństwa państwa niż kryzys na granicy w Usnarzu, może okazać się to, że – być może, po ćwiczeniach Łukaszenka i Putin podpiszą umowę, na mocy której wojska Federacji Rosyjskiej nie wyjdą z Białorusi po zakończeniu „Zapad 2021”. Próba nielegalnego przekroczenia granicy w Usnarzu ma wymiar medialny, ludzki, humanitarny, ale nie stanowi zagrożenia.

alt


– W czerwcu Republika Białorusi wypowiedziało umowy. Analitycy w MON i w MSWiA powinni przewidzieć, że prezydent Łukaszenka zechce, w swojej skali, powtórzyć manewr prezydenta Turcji Recepa Erdogana, który szantażował Europę od 2015 roku? Po triumfie talibów w Afganistanie mówi on o kolejnej fali migracyjnej, z którą jego kraj nie poradzi sobie, bo ma już cztery miliony emigrantów w obozach. Przecież oni nie pokonują szlaku z Kabulu, Kandaharu czy Duszanbe do Sokółki czy do Białowieży na piechotę. Czy nasze służby objęły te ruchy analizą, czy coś przeoczyły?
Marek Biernacki: Nastąpiło przeoczenie, mimo, że Straż Graniczna czuwała. Czytałem jej raporty alarmujące o nasilonym ruchu migracyjnym. Zawezwaliśmy sejmową komisję w sierpniu. Niestety MSWiA zlikwidowało Departament Analiz i Polityki Migracyjnej. Tego zagrożenia nie dostrzegli, skoro dokonali reorganizacji w wakacje, w czasie zagrożenia. Sytuacja zaskoczyła polityków. Czy nasze służby? Oby nie. Zawsze powinniśmy być czujni. Na kierunku białoruskim mamy ich służby, które są agresywne i starają się działać agresywnie na terenie Polski.


– Co się dzieje z ochroną kontrwywiadowczą, skoro pracownik białoruskiego KGB znalazł się w Karpaczu na Forum Ekonomicznym, co ujawniły i o czym poinformowały media.
Marek Biernacki: Karpacz, „polski Davos”, skupił ważne postacie życia politycznego i gospodarczego, dlatego nasze służby powinny wiedzieć, że akredytowany jest funkcjonariusz służb białoruskich. Tymczasem to media ustaliły kim on jest. Nie trzeba więc było wprowadzać stanu wyjątkowego, blokując dostęp do granicy dziennikarzom, to i media by bardziej pomogły Straży Granicznej (śmiech).


– Obostrzenia stanu wyjątkowego ograniczają prawo do informacji, wręcz je eliminują, mimo, że od stu lat są korespondenci wojenni. Czyżby ma on służyć temu, by kontrolować przepływ informacji?
Marek Biernacki: Przepisy stanu wyjątkowego uderzają w obywateli polskich. Stan wyjątkowy nie poprawia bezpieczeństwa. Rodzić dodatkowe napięcia wśród mieszkańców. Opinia publiczna nie jest informowana. Istnieją przecież przepisy o strefie nadgranicznej, które z powodzeniem mogła wykorzystać Straż Graniczna, intensyfikując kontrole kto wchodzi i jakie ma intencje, angażując policję i wojsko. Na ich mocy wzmożone kontrole można prowadzić w pasie nie trzech, a 15 kilometrów. Choćby Gdańsk jest w strefie nadgranicznej.


– Białoruskie służby badają naszą odporność i podatność na chaos?
Marek Biernacki: Akcja jest prowadzona na polecenie prezydenta Łukaszenki. Przyjmując nawet to, że emigranci (osoby, które opuściły miejsce zamieszkania) idą z Afganistanu przez Uzbekistan, Turkmenistan lub Kirgistan, dalej przez Kazachstan i Rosję, a potem na Białoruś...


– Długa trasa...
Marek Biernacki: Pojawiły się osoby, które ją pokonały. Taki korytarz migracyjny jest nierealny bez przyzwolenia państw, które są po drodze. Rosja z całą pewnością nie jest państwem upadłym, przez które wędruje kto chce. Rosjanie mogą tą wędrówkę wspierać. Choć ostrożnie. Amerykanie wycofali się z Afganistanu pośpiesznie, by nie rzec – gwałtownie. Nie pozostawili żadnej bazy, a zakładać mogliśmy, że bazy i lotnisko w Bagram, w Kandaharze, w Mazar-i-Szarif, pozostaną przez nich obsadzone. Porozumieli się z talibami, pozostawili sprzęt. Rosjanie się z tego nie cieszą. Talibowie może i ustabilizują kraj, ale będą prowadzili działania ekspansywne.


– Mają poza granicami Afganistanu swoich pobratymców...
Marek Biernacki: Będą rozsiewać ziarno radykalnego islamu. Ruch odbędzie się tam, gdzie są Pasztunowie, a ci są i w Pakistanie, w Indiach, w Iranie.


– To sunnici...
Marek Biernacki: Tym naturalniejszy będzie ich ruch na północ. Uzbecy, wyznający islam, mają nurty szkół radykalnych. Amerykanie opuścili Afganistan, wynieśli się, a problemy pozostały. Strategicznie dla USA Afganistan nie odgrywa już znaczącej roli, bardzo urosły gospodarczo i militarnie Indie, które mają broń jądrową i rzesze hindusów, nastawionych narodowo, nacjonalistycznie. To gigant. Pakistan też jest militarnie silny. Afganistan zaś odgrywa rolę dla Rosji z powodu miękkiego podbrzusza jej azjatyckiej części, która jest penetrowana przez Chińczyków ekonomicznie, a teraz może być penetrowana ideologicznie przez wzmocnionych talibów.


– Do tego planu gry dołączmy kartę turecką...
Marek Biernacki: Erdogan gra cały czas i pokazuje: „hola! Nie zostawiajcie mnie samego. Partycypujcie w kosztach”. To, co dzieje się w Iraku, w Syrii, w Afryce północnej, to są skutki polityki globalnej.


– Od tzw. Arabskiej Wiosny 2011. W miejsce obalonych dyktatorów (lub osłabionych w Syrii), weszły siły radykalne i anarchia, spacyfikowana następnie przez szariat...
Marek Biernacki: Wytworzyła się tymczasowa próżnia. W Turcji są silne nastroje antymigracyjne. Erdogan zbudował system ochronny i zabezpieczeń granic z Iranem i Irakiem. Za duże pieniądze. To nie drut kolczasty, jak u nas. Turcy obawiają się też napływu emigrantów z biedniejszych regionów Pakistanu. Afgańczycy opuszczają kraj, kierując się też do Iranu i do Pakistanu.  Grupy docierające do Polski są efektem stymulacji, gry politycznej, a nie masowej migracji. To strumyczek z wielkiej fali. Gdy byłem ministrem spraw wewnętrznych powstrzymaliśmy szlak przez Ukrainę. Musimy pokazać zdecydowane działania. Pokazać migrantom, że nie przejdą...


– Nie przez Polskę wiedzie ich droga do Niemiec.
Marek Biernacki: To nie jest emigracja do Polski. Oni tutaj być nie chcą.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież