Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Adamowicz kupił kolejne dwa mieszkania

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 31 maja 2011 11:09

Wartość nieruchomości prezydenta Gdańska wzrosła w przeciągu ostatnich czterech miesięcy o prawie 800 tys. zł. Wszystko z powodu dwóch nowych mieszkań.
Na początku maja Rzeczpospolita wyliczyła, że Paweł Adamowicz jest drugim z najbogatszych prezydentów miast w Polsce – posiada majątek o wartości 2,8 mln zł. W tym rankingu wyżej jest tylko prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zgromadziła 4,8 mln zł.

Okazuje się jednak, że prezydent Gdańska nie zamierza składać broni i wciąż inwestuje w nieruchomości, czyli branżę, która przynosi mu największy zysk. W zeszłym roku z tytułu wynajmu swoich  mieszkań zarobił 143 tys. zł. Na początku roku prezydent pominął zresztą te dochody w swoim oświadczeniu majątkowym. Dopiero po publikacji wybrzeze24.pl i wypowiedziach ekspertów, którzy jednogłośnie wytknęli prezydentowi błąd, złożył on korektę swojego zeznania.


W tym roku ta kwota może być jeszcze jeszcze większa, ponieważ Adamowicz w przeciągu czterech miesięcy „wzbogacił” się o dwa kolejne lokale. Jeden o wartości  573 tys. zł, drugi - 216 tys. zł.

Co przyczyniło się do tego, że prezydent w stosunkowo niedługim czasie bardzo się wzbogacił? Zdaniem jego kolegów z Platformy Obywatelskiej – wiedza i charakter. - Paweł Adamowicz interesuje się rynkami i biznesem, więc dobrze wie w co inwestować. Postawił na nieruchomości i widać, że to była dobra decyzja. Poza tym, na pewno jego sukces nie byłby możliwy, gdyby nie ogromna odwaga. Ja na przykład nie podjąłbym takiego ryzyka i kupowałbym tylu mieszkań na kredyt – przyznaje Jerzy Borowczak, poseł PO.

Trzeba przyznać, że Adamowicz rzeczywiście podejmował śmiałe decyzje. W tej chwili obciążony jest bowiem czterema kredytami na łączną kwotę ok. 1,3 mln zł.

A co o majątku prezydenta sądzi opozycja? - Przede wszystkim trzeba mu pogratulować świetnej głowy do interesów – uważa Jaromir Falandysz, gdański radny Prawa i Sprawiedliwości. - Patrząc jednak na fakt, że Adamowicz dorobił się dużych pieniędzy głównie w czasie, gdy był prezydentem, należy się zastanowić, czy ważniejsze w tym przypadku były jego zdolności czy korzyści płynące z pełnionej funkcji – dodaje Falandysz.


- Gdy się zarabia ponad 20 tysięcy miesięcznie to można pozwolić sobie na inwestowanie, tym bardziej gdy ma się szereg przywilejów, na przykład w postaci służbowego samochodu - zauważa Jolanta Banach, gdańska radna SLD. - Poza tym zainteresowanie prezydenta branżą nieruchomości oraz szerokie znajomości w świecie biznesu tworzą razem swoiste "know how" , które pozwala na odniesienie sukcesu finansowego. Niestety, w naszym kraju mamy do czynienia wręcz z niemoralną dysproporcją zarobków, dzięki czemu niektórzy mogą pomnażać swój majątek a innym nie starcza na opłacenie czynszu - dodaje.


Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież