Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Adamowicz kupił kolejne dwa mieszkania

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 31 maja 2011 11:09

Wartość nieruchomości prezydenta Gdańska wzrosła w przeciągu ostatnich czterech miesięcy o prawie 800 tys. zł. Wszystko z powodu dwóch nowych mieszkań.
Na początku maja Rzeczpospolita wyliczyła, że Paweł Adamowicz jest drugim z najbogatszych prezydentów miast w Polsce – posiada majątek o wartości 2,8 mln zł. W tym rankingu wyżej jest tylko prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zgromadziła 4,8 mln zł.

Okazuje się jednak, że prezydent Gdańska nie zamierza składać broni i wciąż inwestuje w nieruchomości, czyli branżę, która przynosi mu największy zysk. W zeszłym roku z tytułu wynajmu swoich  mieszkań zarobił 143 tys. zł. Na początku roku prezydent pominął zresztą te dochody w swoim oświadczeniu majątkowym. Dopiero po publikacji wybrzeze24.pl i wypowiedziach ekspertów, którzy jednogłośnie wytknęli prezydentowi błąd, złożył on korektę swojego zeznania.


W tym roku ta kwota może być jeszcze jeszcze większa, ponieważ Adamowicz w przeciągu czterech miesięcy „wzbogacił” się o dwa kolejne lokale. Jeden o wartości  573 tys. zł, drugi - 216 tys. zł.

Co przyczyniło się do tego, że prezydent w stosunkowo niedługim czasie bardzo się wzbogacił? Zdaniem jego kolegów z Platformy Obywatelskiej – wiedza i charakter. - Paweł Adamowicz interesuje się rynkami i biznesem, więc dobrze wie w co inwestować. Postawił na nieruchomości i widać, że to była dobra decyzja. Poza tym, na pewno jego sukces nie byłby możliwy, gdyby nie ogromna odwaga. Ja na przykład nie podjąłbym takiego ryzyka i kupowałbym tylu mieszkań na kredyt – przyznaje Jerzy Borowczak, poseł PO.

Trzeba przyznać, że Adamowicz rzeczywiście podejmował śmiałe decyzje. W tej chwili obciążony jest bowiem czterema kredytami na łączną kwotę ok. 1,3 mln zł.

A co o majątku prezydenta sądzi opozycja? - Przede wszystkim trzeba mu pogratulować świetnej głowy do interesów – uważa Jaromir Falandysz, gdański radny Prawa i Sprawiedliwości. - Patrząc jednak na fakt, że Adamowicz dorobił się dużych pieniędzy głównie w czasie, gdy był prezydentem, należy się zastanowić, czy ważniejsze w tym przypadku były jego zdolności czy korzyści płynące z pełnionej funkcji – dodaje Falandysz.


- Gdy się zarabia ponad 20 tysięcy miesięcznie to można pozwolić sobie na inwestowanie, tym bardziej gdy ma się szereg przywilejów, na przykład w postaci służbowego samochodu - zauważa Jolanta Banach, gdańska radna SLD. - Poza tym zainteresowanie prezydenta branżą nieruchomości oraz szerokie znajomości w świecie biznesu tworzą razem swoiste "know how" , które pozwala na odniesienie sukcesu finansowego. Niestety, w naszym kraju mamy do czynienia wręcz z niemoralną dysproporcją zarobków, dzięki czemu niektórzy mogą pomnażać swój majątek a innym nie starcza na opłacenie czynszu - dodaje.


Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież