Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Adamowicz kupił kolejne dwa mieszkania

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 31 maja 2011 11:09

Wartość nieruchomości prezydenta Gdańska wzrosła w przeciągu ostatnich czterech miesięcy o prawie 800 tys. zł. Wszystko z powodu dwóch nowych mieszkań.
Na początku maja Rzeczpospolita wyliczyła, że Paweł Adamowicz jest drugim z najbogatszych prezydentów miast w Polsce – posiada majątek o wartości 2,8 mln zł. W tym rankingu wyżej jest tylko prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zgromadziła 4,8 mln zł.

Okazuje się jednak, że prezydent Gdańska nie zamierza składać broni i wciąż inwestuje w nieruchomości, czyli branżę, która przynosi mu największy zysk. W zeszłym roku z tytułu wynajmu swoich  mieszkań zarobił 143 tys. zł. Na początku roku prezydent pominął zresztą te dochody w swoim oświadczeniu majątkowym. Dopiero po publikacji wybrzeze24.pl i wypowiedziach ekspertów, którzy jednogłośnie wytknęli prezydentowi błąd, złożył on korektę swojego zeznania.


W tym roku ta kwota może być jeszcze jeszcze większa, ponieważ Adamowicz w przeciągu czterech miesięcy „wzbogacił” się o dwa kolejne lokale. Jeden o wartości  573 tys. zł, drugi - 216 tys. zł.

Co przyczyniło się do tego, że prezydent w stosunkowo niedługim czasie bardzo się wzbogacił? Zdaniem jego kolegów z Platformy Obywatelskiej – wiedza i charakter. - Paweł Adamowicz interesuje się rynkami i biznesem, więc dobrze wie w co inwestować. Postawił na nieruchomości i widać, że to była dobra decyzja. Poza tym, na pewno jego sukces nie byłby możliwy, gdyby nie ogromna odwaga. Ja na przykład nie podjąłbym takiego ryzyka i kupowałbym tylu mieszkań na kredyt – przyznaje Jerzy Borowczak, poseł PO.

Trzeba przyznać, że Adamowicz rzeczywiście podejmował śmiałe decyzje. W tej chwili obciążony jest bowiem czterema kredytami na łączną kwotę ok. 1,3 mln zł.

A co o majątku prezydenta sądzi opozycja? - Przede wszystkim trzeba mu pogratulować świetnej głowy do interesów – uważa Jaromir Falandysz, gdański radny Prawa i Sprawiedliwości. - Patrząc jednak na fakt, że Adamowicz dorobił się dużych pieniędzy głównie w czasie, gdy był prezydentem, należy się zastanowić, czy ważniejsze w tym przypadku były jego zdolności czy korzyści płynące z pełnionej funkcji – dodaje Falandysz.


- Gdy się zarabia ponad 20 tysięcy miesięcznie to można pozwolić sobie na inwestowanie, tym bardziej gdy ma się szereg przywilejów, na przykład w postaci służbowego samochodu - zauważa Jolanta Banach, gdańska radna SLD. - Poza tym zainteresowanie prezydenta branżą nieruchomości oraz szerokie znajomości w świecie biznesu tworzą razem swoiste "know how" , które pozwala na odniesienie sukcesu finansowego. Niestety, w naszym kraju mamy do czynienia wręcz z niemoralną dysproporcją zarobków, dzięki czemu niektórzy mogą pomnażać swój majątek a innym nie starcza na opłacenie czynszu - dodaje.


Adrian Dampc
adrian.dampc@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież