Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 października 2019 20:08

Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmawia Artur S. Górski


- Jak to możliwe, że obóz rządzący dokonuje gigantycznych transferów socjalnych, obiecuje kolejne trzynastki i czternastki, dzierży w ręku część mediów, przy dość mizernej ofercie opozycji zdobywa 235 mandatów poselskich, tyle samo co przed czterema laty i traci Senat?
Krzysztof Piekarski: Nastąpiło swoiste zapętlenie, czy inaczej kwadratura koła. Jak już zaczęto obiecywać to jest się zobligowanym, na ile się tylko da, te obietnice podtrzymywać i realizować. Całkiem sporo ekonomistów, obeznanych w trendach światowej gospodarki, znających mechanizmu nią rządzące, czyli tych sensownych, przestrzega, że dobry czas się kończy. Może więc kruszeć wizerunek PiS jako partii, która jeśli mówi, że da, to da.  Transfery socjalne, momentami ponad miarę rozbuchane, podjęła też szeroko rozumiana opozycja wobec PiS. Gdyby więc np. nastąpiło skrócenie kadencji, ci opozycyjni musieliby spełnić to co teraz obiecywali. Stąd mówię o kwadraturze koła. Najważniejsze strony sceny politycznej są zakładnikami wynalazku PiS na sukces przed poprzednią kadencją. To co działa najlepiej na tych, którzy ostatecznie na nas oddadzą głos, jest windowanie obietnic, a potem, choćby w jednym, ale powszechnym aspekcie, realizacja. A jeśli ten sposób już nie zadziała z powodów dekoniunktury to co wtedy? Będziemy szukać nowego Balcerowicza?


- Czy najbliższa kadencja parlamentu będzie czasem „przełomowej kontynuacji”?
Krzysztof Piekarski: A ten przełom co miałby oznaczać i nastąpić w którą miałby stronę? Zapewne będzie ciekawie. Pierwsze sto dni pokażą, jaki kierunek przybiorą sprawy państwa. Jakiś kolejny minister finansów w stylu owego Balcerowicza raczej na razie się nie pojawi. Będzie on musiał wytłumaczyć wespół z premierem, że wyborcze obietnice są nie do zrealizowania. Rekonstrukcja będzie w trzech, może czterech ministerstwach. Poczekajmy też, co zaprezentuje sobą opozycja wobec PiS.

alt


- Która przegrzała argumentacjami już jesienią 2016 roku, mówiąc o dyktaturze i autorytaryzmie…
Krzysztof Piekarski: W kampanii już to się nie pojawiało. PiS miał narrację, że jak przyjdą oni, to zabiorą cośmy dali. Co z kolei wymusiło na drugiej stronie deklaracje, że nie tylko nie zabiorą, a jeszcze dodadzą. Nic co dane nie będzie odebrane. Samo z siebie koło się rozbuchało. PiS musi się z tymi oczekiwaniami wyborczymi wkrótce zmierzyć. Jest zakładnikiem twierdzenia, że my wiarygodnie dajemy. Mamy więc lewicowy model państwa, które zapewnia byt i wspiera.


- Będzie ciekawie? Z Adrianem Zandbergiem z lewa, z Janiszem Korwinem-Mikke i Grzegorzem Braunem z prawa, ale bez Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, który jak sam o sobie mówi przeszłość ma piękną i jako prokurator ratował opozycję.
Krzysztof Piekarski: Wallenrodów mieliśmy całe masy. A czy będzie ciekawie. Chyba tak. Lewica, w politycznej narracji, będzie pokazywała, że jedynym obrońcą świata pracy i ludzi wykluczonych oraz tych biedniejszych jest właśnie ona. Będzie wykazywała, jakie ukłony wobec bogatych robiło i robi PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego jednak już dawno anektowała lewicowe hasła, pochylanie się nad ubogimi, do swego programu. Teraz lewica laicka będzie musiała to pole odwalczyć. Zandberg jest typem trybuna, wie co mówi, ma to wydrukowane więc brzmi i wypada autentycznie. Do tego jest wykształcony. Taki typ czterdziestolatka, któremu łatki PZPR nie da się przykleić. To pokolenie, też w sensie werbalnym, wchodzi w nowym stylu. Tych z PRL-owskim ogonem ludzie nie za bardzo chcą, choć zawsze się kilku prześlizgnie tu i ówdzie.


- A konfederaci?
Krzysztof Piekarski: Mają jedenaście miejsc, a są w trzech podgrupach. Korwinowcy, narodowcy i Grzegorz Braun, marka sama w sobie. Klej, który ich połączył zaraz zwietrzeje. Rokują na rychłe rozproszkowanie. Jest to grupa na prawo od PiS, ale nie wykluczam, że kilku wnet znajdzie się w objęciach PiS, bo akurat partia Kaczyńskiego umie zjednywać sobie posłów z innych ugrupowań.


- Partia jednego sezonu? Jak Ruch Palikota, Nowoczesna, stowarzyszenie Kukiza?
Krzysztof Piekarski: Dość szybko się rozsypią. Nikt tego nie utrzyma na smyczy. Przy politycznej korupcji szybko to pójdzie.


- Słabe wyniki uzyskało wielu dotychczasowych posłów, za to w sejmowych ławach zasiądzie posłanka, która przepytana w Radiu Zet tuż przed wyborami, nie wiedziała ilu jest posłów, sądziła, że wiek kandydata na prezydenta RP oscyluje między 18 a 70 lat. Teraz posłów będzie ona mogła policzyć, ale czy nie stawia to w nowym świetle roli senatora Incitatusa?
Krzysztof Piekarski: Bywa czasem tak, że ktoś wygrywa i nie ma znaczenia z jakimi kompetencjami. Proszę się nie dziwić. Tak, jak by się pan dziwił, za Molierem i panem Jourdain, że mówi prozą. Widać, jakiego rodzaju intelekt jest potrzebny kandydatowi. Nie ważne jest meritum, nie rozmowa o gospodarce, o inwestycjach ale hasło o rodzinie, o aborcji, bywa wystarczy. Jednak taka jest nasza demokracja. Ale i tak będzie ciekawiej. Nie przejdą tak łatwo taśmociągi ustaw i chwyty legislacyjne. Trochę więcej będzie myślenia i rozwagi politycznej. Mniej partyjnego interesu. Wybory prezydenckie, kampanię, mamy za pół roku.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież