O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańscy krezusi trzymają się mocno

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2011 17:08Zobacz zarobki najważniejszych gdańskich urzędników. Najbogatszy z nich zarabia 560 tys. zł

W styczniu opublikowaliśmy raport na temat dochodów miejskich urzędników. Choć bazowaliśmy na zarobkach jakie uzyskali w 2009 roku, już wtedy nie było wątpliwości, że radzą sobie nieźle. Dziś publikujemy zestawienie dochodów jakie uzyskali w 2010 roku.

Raport oparty na zarobkach z 2009 roku dostępny tutaj.

Wielozadaniowi prezydenci


Prezydent miasta Paweł Adamowicz najwięcej zarobił na wynajmie mieszkań. Swoje dochody z tego tytułu w 2010 roku oszacował na 119 tys zł (10 tys zł miesięcznie).
Dopiero drugim źródłem jego dochodu jest etat prezydenta miasta. Miesięczna pensja w wysokości 12 365 zł brutto, pozwoliła mu na zarobienie zaledwie 109 257 zł na rękę(czyli 9 tys. zł miesięcznie).
Trzecim, rodzącym najwięcej kontrowersji źródłem zarobku, nie tylko prezydenta, ale wielu miejskich urzędników są rady nadzorcze. Adamowicz zasiada w radach Morskiego Portu Gdańsk i Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Łącznie przynosi mu to 86 tysięcy zł dochodu (ok. 7,2 tys zł miesięcznie).
Prezydent jest także właścicielem 5 tys. akcji PKO BP i 730 akcji LOTOS-u, łącznie wartych 212 tys. zł. W 2010 r. przyniosły mu one zysk w wysokości ok. 12 tys. zł (dodatkowy 1 tys zł miesięcznie).
Łączny dochód prezydenta w 2010 roku to zatem ok. 326 tys zł, czyli ok. 27 tys zł miesięcznie.

Niewiele mniej, bo 319 tys zł (15 tys zł więcej niż w 2009 roku) udało się zarobić zastępcy prezydenta, Wiesławowi Bielawskiemu. Do skromnej urzędniczej pensji (184 tys zł brutto), wiceprezydent dorabia zasiadając w radach nadzorczych Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Motława” i miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne. Łącznie zarabia na tym ok. 105 tysięcy zł rocznie.  Wiceprezydent dorabia sobie także jako członek jury konkursów. W ubiegłym roku: na Muzeum II Wojny Światowej (14 tys zł) i „Wyspę Spichrzów”  - (16 tys zł).

Poniżej 300 tysięcy wynoszą zarobki drugiego wiceprezydenta, Andrzeja Bojanowskiego. Choć Bojanowski oprócz prezydenckiego wynagrodzenia w wysokości 178,9 tys zł,  tak jak Adamowicz i Bielawski, zasiada w radach nadzorczych spółek z udziałem miejskiego kapitału (Międzynarodowe Targi Gdańskie są i Biuro Inwestycji Euro 2012), i zarabia na tym łącznie ponad 116 tys zł rocznie, jego zarobki wynoszą 295 tys zł.

Zdecydowanie blado, w porównaniu z pozostałymi wiceprezydentami, wypadają Ewa Kamińska i Maciej Lisicki. Oboje nie zasiadają w radach nadzorczych więc ich uposażenie wynosi jedynie ok. 180 tys zł rocznie (zaledwie 15 tys zł miesięcznie).
Trochę lepiej radzi sobie skarbnik miasta, Teresa Blacharska. Do 183 tys zł rocznej pensji, dochodzi jej 50 tys zł emerytury i 36 tys zarobione w radzie nadzorczej gdańskiego ZKM. Łącznie, niespełna 270 tys zł.

Gdańsk nie tylko prezydentami stoi.

Niekwestionowanym liderem prezesów miejskich spółek, jest Ryszard Trykosko, prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 i Gdańskich Inwestycji Komunalnych. BIEG2012 i GIK to spółki odpowiadające za największe gdańskie inwestycje, dlatego nie dziwi, że sprawujący dwie tak odpowiedzialne funkcje, Trykosko zarobił na nich łącznie 536 tysięcy zł. Do zarobków na etacie  prezes dołożył także skromne przychody z Izby Inżynierii Budownictwa (21 575 zł) oraz Politechniki Gdańskiej (umowa o dzieło – 2 100 zł). Łącznie zarobił więc niemal 560 tysięcy złotych. Trykosko jest bez wątpienia jednym z najlepiej zarabiających urzędników w kraju. Więcej informacji  tutaj.

Zdecydowanie słabiej wiedzie się wiceprezesowi BIEGu, Adamowi Kalacie, który w minionym roku zarobił jedynie 257 tys zł, tylko o 8 tysięcy więcej niż w 2009.

Niełatwy rok

Trudny rok 2010 nie dla wszystkich był jednak równie pomyślny. Romuald Nietupski, przeniesiony ze stanowiska prezesa, na wiceprezesa Zarządu spółki GIK osiągnął zaledwie 253 tys zł przychodu, czyli o niemal 20 tys zł mniej niż w 2009 roku. O niemal 40 tys zł, spadły zarobki prezesa ZKM. Jerzy Zgliczyński zarobił w minionym roku jedynie 184 tys (222 tys. - 2009).
Nie najlepiej dzieje się także w miejskiej spółce Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Prezes zarządu Jacek Skarbek otrzymał w ubiegłym roku jedynie niespełna 262 tys zł (zamiast 271 tys deklarowanych w 2009). Nie wzrosły także zarobki innego członka zarządu GIWK, Peterisa Gailitisa, który po raz kolejny otrzymał 157 tys zł.

Nie znamy zarobków władz spółek, w których miasto nie posiada pakietu większościowego, choć pozostaje znacznym udziałowcem. Chodzi o spółki komunalne, jak dostawca wody, Saur Neptun (49% miejskich udziałów),  Międzynarodowe Targi Gdańskie czy PKP Szybką Kolej Miejską.
W samym 2009 roku trzej członkowie zarządu Saur Neptun pobrali łącznie 1,6 mln zł! To 530 tys. zł na głowę, lecz najprawdopodobniej zarobki w spółce nie są równe i logika podpowiada, że najwięcej zarabia prezes Zbigniew Maksimiuk (najprawdopodobniej 600-700 tys. zł).


GG

fot. M. Ciemny

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież