Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Podmiotowość i Państwo Środka

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2011 18:42

O współpracy z Chinami i szukaniu tożsamości Pomorzan debatowano na czwartym już Pomorskim Kongresie Obywatelskim.




Z Inicjatywy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w murach Politechniki Gdańskiej zebrali się eksperci, działacze społeczni i politycy związani z Regionem, by debatować nad jego przyszłością. Tym razem pod hasłem przewodnim „Podmiotowość dla rozwoju”. Wysoki kaliber wydarzenia, na które mieszkańcy Trójmiasta tradycyjnie stawili się tłumnie, podkreśliły nazwiska porannych prelegentów. Po powitaniu gości przez dra Jana Szomburga przemawiali między innymi Bogdan Borusewicz czy Janusz Lewandowski. Laudacja tego ostatniego na temat radykalnej poprawy wizerunku Polski za granicą spotkała się z niezwykle przychylnym odbiorem. Poranną sesję zamknęła Tatiana Kuśmierska, studentka Uniwersytetu Gdańskiego, wzywająca Kaszubów do podkreślania swej kulturowej odrębności. Także podczas spisu powszechnego.


alt


Po pierwszych prelekcjach obrady podzielono na sześć sesji tematycznych. Po raz pierwszy debatowano o tzw. „szansie chińskiej”. Oprócz tego na zainteresowanych czekały panele dotyczące edukacji, energetyki, innowacji społecznych, przedsiębiorczości oraz podmiotowości Pomorzan. Szczególne zainteresowanie zwróciła na siebie sesja dot. współpracy z Chinami – nie dość, że miała miejsce w największej z sal, politechnicznej auli, to jeszcze wziął w niej udział Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Co więcej – wytworzona na niej atmosfera poskutkowała podpisaniem listu intencyjnego, w którym pomorskie samorządy i organizacje wyraziły chęć zaznaczenia swojej obecności na rynku Państwa Środka.

Kongres kończyły wystąpienia Minister Pracy, Jolanty Fedak, oraz Edukacji, Katarzyny Hall. Szczególny aplauz wzbudziła jednak przemowa Stefana Widomskiego, byłego wiceprezesa Nokia Group, który podzielił się swoimi refleksjami nt. poczucia tożsamości Finów.


alt


Panel na temat wykorzystania tzw. „chińskiej szansy” przez pomorskich przedsiębiorców wzbudził największe zainteresowanie spośród wszystkich sekcji specjalistycznych sobotniego Kongresu. I nic dziwnego. Prelegenci, spośród których znaleźli się tacy, którzy w Chinach spędzili nawet 15 lat zasypywali zasłuchanych biznesmenów pomysłami i radami, jak podbić rynek Państwa Środka.


Można było się dowiedzieć nie tylko o tym, jakie prezenty są mile widziane przez chińskich kupców (polska wódka jak najbardziej; wystrzegać się jednak ofiarowania zielonych czapek czy zegarów ściennych), jak wręczyć i odebrać wizytówkę od partnera w interesach (podajemy oburącz; nigdy nie wsadzamy do tylniej kieszeni), ale też jakie produkty mają szansę zaistnieć na chińskim rynku (od bursztynu i jachtów po polską żywność).


alt


Dyrektor Pawilonu Polski na EXPO 2010 w Szanghaju, Janusz Daszczyński, zachęcał do jak najszybszej ekspansji na chiński rynek. – Do niedawna dla przeciętnego Chińczyka Polska wchodziła w skład Rosji. Tak już nie jest – ręczył. Ponad osiem milionów odwiedzin polskiego pawilonu miało ten stereotyp przełamać. – Warto korzystać z ciepła, które wytworzyło się po EXPO. I to w każdej dziedzinie: naukowej, gospodarczej... – zachwalał. Podpowiadał też, by nie łudzić się, że z Chińczykiem uda się ubić interes przez Internet czy telefon. Biznesmeni z Państwa Środka podpisują umowy tylko ze znajomymi. Cały szkopuł, by właśnie ich znajomym się stać. – Perspektywy są ogromne, a czas najlepszy z możliwych – kwitował.


Inni prelegenci podkreślali niezwykłą chłonność chińskiego rynku. Wskazując, przykładowo, fakt, że w ciągu kilku lat klasa średnia w tym kraju się potroi. Sugerowali też, by inwestować raczej w interior, a nie wybrzeże. Delta Jangcy jest już dawno zajęta przez Niemców i Amerykanów.


alt


Ostatnim prelegentem była Ray Wong – studentka zarządzania na Politechnice Gdańskiej. Młoda Chinka opowiadała o biznesie z perspektywy swoich krajanów. Zachwycała się polskimi słodyczami i kosmetykami. Podkreślała, że w Chinach, po kliku skandalach i zatruciach, ludzie boją się regionalnego jedzenia, często więc sięgają po produkty zagraniczne. – Młodzi Chińczycy jedzą w KFC. Nigdy nie zwesternizują się jednak całkowicie. Trzeba się do nich też dopasować – radziła, kończąc.


Atmosfery zachwytu nad nieograniczonymi perspektywami inwestowania w Chińskiej Republice Ludowej nie zmącił nawet fakt, podniesiony przez kogoś z widowni, że wśród prelegentów brakuje kogoś z chińskiego konsulatu. A ten w końcu znajduje się kilka ulic od Politechniki.

Tomasz Sokołów
Fot. Mateusz Lisowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież