W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podmiotowość i Państwo Środka

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2011 18:42

O współpracy z Chinami i szukaniu tożsamości Pomorzan debatowano na czwartym już Pomorskim Kongresie Obywatelskim.
Z Inicjatywy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w murach Politechniki Gdańskiej zebrali się eksperci, działacze społeczni i politycy związani z Regionem, by debatować nad jego przyszłością. Tym razem pod hasłem przewodnim „Podmiotowość dla rozwoju”. Wysoki kaliber wydarzenia, na które mieszkańcy Trójmiasta tradycyjnie stawili się tłumnie, podkreśliły nazwiska porannych prelegentów. Po powitaniu gości przez dra Jana Szomburga przemawiali między innymi Bogdan Borusewicz czy Janusz Lewandowski. Laudacja tego ostatniego na temat radykalnej poprawy wizerunku Polski za granicą spotkała się z niezwykle przychylnym odbiorem. Poranną sesję zamknęła Tatiana Kuśmierska, studentka Uniwersytetu Gdańskiego, wzywająca Kaszubów do podkreślania swej kulturowej odrębności. Także podczas spisu powszechnego.


alt


Po pierwszych prelekcjach obrady podzielono na sześć sesji tematycznych. Po raz pierwszy debatowano o tzw. „szansie chińskiej”. Oprócz tego na zainteresowanych czekały panele dotyczące edukacji, energetyki, innowacji społecznych, przedsiębiorczości oraz podmiotowości Pomorzan. Szczególne zainteresowanie zwróciła na siebie sesja dot. współpracy z Chinami – nie dość, że miała miejsce w największej z sal, politechnicznej auli, to jeszcze wziął w niej udział Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Co więcej – wytworzona na niej atmosfera poskutkowała podpisaniem listu intencyjnego, w którym pomorskie samorządy i organizacje wyraziły chęć zaznaczenia swojej obecności na rynku Państwa Środka.

Kongres kończyły wystąpienia Minister Pracy, Jolanty Fedak, oraz Edukacji, Katarzyny Hall. Szczególny aplauz wzbudziła jednak przemowa Stefana Widomskiego, byłego wiceprezesa Nokia Group, który podzielił się swoimi refleksjami nt. poczucia tożsamości Finów.


alt


Panel na temat wykorzystania tzw. „chińskiej szansy” przez pomorskich przedsiębiorców wzbudził największe zainteresowanie spośród wszystkich sekcji specjalistycznych sobotniego Kongresu. I nic dziwnego. Prelegenci, spośród których znaleźli się tacy, którzy w Chinach spędzili nawet 15 lat zasypywali zasłuchanych biznesmenów pomysłami i radami, jak podbić rynek Państwa Środka.


Można było się dowiedzieć nie tylko o tym, jakie prezenty są mile widziane przez chińskich kupców (polska wódka jak najbardziej; wystrzegać się jednak ofiarowania zielonych czapek czy zegarów ściennych), jak wręczyć i odebrać wizytówkę od partnera w interesach (podajemy oburącz; nigdy nie wsadzamy do tylniej kieszeni), ale też jakie produkty mają szansę zaistnieć na chińskim rynku (od bursztynu i jachtów po polską żywność).


alt


Dyrektor Pawilonu Polski na EXPO 2010 w Szanghaju, Janusz Daszczyński, zachęcał do jak najszybszej ekspansji na chiński rynek. – Do niedawna dla przeciętnego Chińczyka Polska wchodziła w skład Rosji. Tak już nie jest – ręczył. Ponad osiem milionów odwiedzin polskiego pawilonu miało ten stereotyp przełamać. – Warto korzystać z ciepła, które wytworzyło się po EXPO. I to w każdej dziedzinie: naukowej, gospodarczej... – zachwalał. Podpowiadał też, by nie łudzić się, że z Chińczykiem uda się ubić interes przez Internet czy telefon. Biznesmeni z Państwa Środka podpisują umowy tylko ze znajomymi. Cały szkopuł, by właśnie ich znajomym się stać. – Perspektywy są ogromne, a czas najlepszy z możliwych – kwitował.


Inni prelegenci podkreślali niezwykłą chłonność chińskiego rynku. Wskazując, przykładowo, fakt, że w ciągu kilku lat klasa średnia w tym kraju się potroi. Sugerowali też, by inwestować raczej w interior, a nie wybrzeże. Delta Jangcy jest już dawno zajęta przez Niemców i Amerykanów.


alt


Ostatnim prelegentem była Ray Wong – studentka zarządzania na Politechnice Gdańskiej. Młoda Chinka opowiadała o biznesie z perspektywy swoich krajanów. Zachwycała się polskimi słodyczami i kosmetykami. Podkreślała, że w Chinach, po kliku skandalach i zatruciach, ludzie boją się regionalnego jedzenia, często więc sięgają po produkty zagraniczne. – Młodzi Chińczycy jedzą w KFC. Nigdy nie zwesternizują się jednak całkowicie. Trzeba się do nich też dopasować – radziła, kończąc.


Atmosfery zachwytu nad nieograniczonymi perspektywami inwestowania w Chińskiej Republice Ludowej nie zmącił nawet fakt, podniesiony przez kogoś z widowni, że wśród prelegentów brakuje kogoś z chińskiego konsulatu. A ten w końcu znajduje się kilka ulic od Politechniki.

Tomasz Sokołów
Fot. Mateusz Lisowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież