Przedstawiciele Urzędu Miasta, Marszałka Województwa i NFZ deklarują: program leczenia substytucyjnego może ruszyć już za kilka miesięcy.
Z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza odbył się w Gdańsku „szczyt metadonowy”. W spotkaniu udział wzięli wicemarszałek województwa Hanna Zych-Cisoń, p.o. dyrektor Pomorskiego NFZ, Barbara Kawińska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Gdańsku, Jacek Sękiewicz , Teresa Plichta, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych UM i od lat zabiegający o uruchomienie programu metadonowego w Gdańsku Jacek Charmast z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, przedstawiciele Trójmiejskiej Krytyki Politycznej oraz korzystający z krakowskiego programu metadonowego, Władek ze Stowarzyszenia Pacjentów Programów Substytucyjnych „JUMP '93”.
Urzędnicy deklarowali, że program mógłby ruszyć w połowie bieżącego roku.
- Pieniądze z NFZ-u pozwolić miały na uruchomienie terapii tylko dla 17, opóźnienie sprawi, że najprawdopodobniej te same pieniądze pozwolą sfinansować leczenie 25 osób - tłumaczyli.
Urząd Marszałkowski zadeklarował przekazanie budynku przy ulicy Srebrnik, który wymaga remontu (m.in. wymiany podłóg, okien)
- Decyzja o przekazaniu obiektu już zapadła - deklaruje wicemarszałek województwa, Hanna Zych-Cisoń. – Formalności są właśnie dopełniane. Spróbujemy jak najszybciej rozpisać przetarg, tak, żeby remont mógł ruszyć zaraz po przekazaniu pieniędzy.
Wicemarszałek ocenia, że terapia powinna ruszyć nie później niż za pół roku. Obiecuje osobiście pilotować program.
Prezydent Adamowicz obiecał przekazanie 150 tys. złotych na remont pomieszczeń.
- Potwierdzam, ponieważ jednak prezydent sam nie może podjąć takiej decyzji, sprawa trafi pod obrady Rady Miasta - tłumaczy Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego UM. Dowiedzieliśmy się, że Rada najprawdopodobniej podejmie decyzję na marcowym posiedzeniu.
- Chciałbym, żeby remont odbywał się obok, a my ruszylibyśmy z terapią zaraz po przekazaniu budynku - deklaruje Jacek Sękiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Gdańsku. Sękiewicz podkreśla jednak, że do rozpoczęcia leczenia potrzebuje nowego kontraktu NFZ, prac adaptacyjnych, które, jego zdaniem, dla pierwszych niezbędnych pomieszczeń mogłyby potrwać 2-3 tygodnie, a także na przykład dostępu do internetu.
Metadon formalnie otrzymał zielone światło w styczniu, kiedy po konkursie NFZ-u terapia miała ruszyć. Nie ruszyła. Sękiewicz, którego placówka konkurs wygrała tłumaczył, że nie posiada miejsca, by uruchomić leczenie. Doszło do rozwiązania kontraktu z NFZ za porozumieniem stron. Jeśli terapia miałaby wreszcie w Gdańsku ruszyć NFZ musiałby, zgodnie z procedurą, po raz kolejny wskazać wykonawcę, który otrzyma pieniądze.
- Nie ma wymogu, by konkurs był rozpisany dopiero w momencie, gdy świadczeniodawca będzie gotowy do prowadzenia świadczeń - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego NFZ. - Zwłaszcza, że tylko jeden świadczeniodawca jest zainteresowany prowadzeniem takiej terapii. Mogę zadeklarować dobrą wolę Funduszu i to, że Fundusz nie przyczyni się do opóźnień terapii - podkreśla.
- Bardzo się cieszymy, że usłyszeliśmy tyle obiecujących słów dających nadzieję uzależnionym, zabiegającym od lat o uruchomienie programu metadonowego w Gdańsku - komentuje Katarzyna Fidos z Krytyki Politycznej. - Mamy nadzieję, że spotkanie przyniesie skutek. Będziemy przyglądać się sprawie - zapowiada.
Na Pomorzu jest ponad 400 miejsc w ośrodkach rehabilitacji typu „drug free”, których utrzymanie kosztuje dziennie niemal 40 tys złotych, to 87% funduszy wydawanych na leczenie uzależnień w województwie, czyli ponad 9 milionów złotych (reszta przeznaczana jest na leczenie ambulatoryjne).
Pomorskie jest jednym z ostatnich województw, które wciąż nie uruchomiły leczenia substytucyjnego, przy czym jedynym z tych województw, gdzie istnieje tak duży ośrodek miejski jak Trójmiasto.
Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl
Inne artykuły związane z:
- 10/02/2011 11:35 - Zatrzymanie związane ze sprawą Iwony Wieczorek!
- 10/02/2011 08:54 - Od 18 kwietnia do Rygi samolotem
- 09/02/2011 18:33 - Prostytutki okradały klientów
- 09/02/2011 15:54 - Trasa Słowackiego: Od czwartku wycinka drzew
- 09/02/2011 15:46 - Przetarg na budowę I zadania Trasy Słowackiego wygrała firma Wakoz
- 09/02/2011 13:08 - Jest szansa na uratowanie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
- 09/02/2011 12:04 - Sojusz polsko-szwedzki – MON dementuje, Szwecja milczy, politycy popierają
- 08/02/2011 13:41 - Wichura na Pomorzu
- 08/02/2011 11:04 - Kryzys kościoła – debata
- 07/02/2011 19:47 - Kto wygra przetarg na I zadanie Trasy Słowackiego?