CBA zakończyło zlecone przez Prokuraturę Apelacyjną w Poznaniu śledztwo w sprawie majątku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dokumentacja, po dodatkowych czynnościach, zgromadzona przez gdańską delegaturę CBA, trafiła do Poznania i jest tam przedmiotem drobiazgowych analiz. Od tych wyników zależy dalszy bieg postępowania i charakter w jakim prezydent Adamowicz (PO) zostanie wezwany do prokuratury.
- Po analizie materiału dowodowego przyjdzie czas na decyzję o terminie ewentualnego wezwaniu pana Pawła Adamowicza lub też, jeśli zajdzie taka potrzeba, zostaną zlecone dodatkowe czynności – informuje Hanna Grzeszczyk, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.
Prokurator dopytywana przez nas, czy prezydent Adamowicz będzie zeznawał czy też składał wyjaśnienia, o długotrwałość postępowania i zwlekanie z wezwaniem włodarza przed oblicze śledczych, w porównaniu choćby z „zegarkową” sprawą Sławomira Nowaka, byłego ministra i posła PO oraz o dodatkowe wnioski dowodowe składane przez samego Pawła Adamowicza, naczelnik Hanna Grzeszczyk odparła:
- Sprawa jest bardziej skomplikowana, a materiał obszerny więc nie można twierdzić jakoby prokuratura zwlekała z wezwaniem pana Adamowicza. Zostanie on zawezwany do poznańskiej prokuratury. Nie jestem w stanie podać tej daty. Proszę nie wymagać też odpowiedzi w jakim charakterze. Sam pan Adamowicz na tym etapie żadnych dodatkowych wniosków dowodowych nie składał. Będzie mógł to uczynić na dalszym etapie postępowania, po wezwaniu do prokuratury - poinformowała nas Hanna Grzeszczyk, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.
Śledztwo w Wydziale V Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu wszczęto po zapoznaniu się z materiałami obejmującymi zawiadomienie szefa CBA z 3 października 2013 r., dotyczącymi podejrzenia popełnienia przestępstw, ujawnionych po kontroli w zakresie prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym, składanych w latach 2007-2012 przez osobę pełniącą funkcję publiczną w samorządowym organie administracji oraz przestrzegania ograniczeń i obowiązków wynikających z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne i z ustawy o samorządzie gminnym.
Głównym wątkiem postępowania jest badanie informacji zamieszczonych przez Pawła Adamowicza w składanych w latach 2009-2012 oświadczeniach o stanie majątkowym oraz weryfikacja zasobów finansowych oraz źródeł ich pochodzenia.
Poznańska prokuratura oprócz zeznań majątkowych urzędującego prezydenta bada m.in. szczegóły procesu decyzyjnego dotyczącego zmian planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Wypoczynkowej, przy której w kompleksie Neptun Park, prezydent Gdańska nabył jedno ze swych mieszkań.
Prezydent Adamowicz zarabia w magistracie i dorabia w radach nadzorczych gdańskiego portu i Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Czerpie pożytki z wynajmu mieszkań. Czy jednak może prowadzić taką działalność gospodarczą na terenie gminy, którą zarządza? Na to pytanie także szukają odpowiedzi prokuratorzy.
Tłumaczył, że część swego majątku zawdzięcza darowiznom od najbliższej rodziny. Posiłkował się też kredytami we frankach szwajcarskich.
ASG
- 26/01/2015 20:38 - Nagrody z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
- 23/01/2015 22:32 - Pałac Młodzieży to tylko początek
- 23/01/2015 15:23 - Roland Budnik: Chciałbym, aby bezrobocie w Gdańsku było poniżej 5 procent
- 22/01/2015 16:51 - Roman Kuzimski: Jest porozumienie, ale nie ma triumfu. Problemy zostają…
- 22/01/2015 16:08 - Szturm na Pałac
- 22/01/2015 15:42 - Nowak ma przeprosić Fotygę za „obsesję antyniemiecką”
- 21/01/2015 18:03 - Krzysztof Kolberger patronem IX Liceum Ogólnokształcącego
- 19/01/2015 17:37 - Energa zaprasza do wyjścia poza szkolne schematy. Rusza czwarta edycja konkursu dla uczniów
- 19/01/2015 10:54 - Opozycja będzie pytać w sprawie utworzenia stanowiska Menedżera Śródmieścia
- 16/01/2015 21:13 - W Stoczni Nauta położono stępkę pod kolejną jednostką