Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jest potencjał

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 września 2020 15:09

W piątek, 28 sierpnia, odbył się Koncert Okolicznościowy z okazji 40-lecia Solidarności.


W sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku zebrało się ok. 80 widzów. Pandemia nadała kameralny charakter tego wydarzenia. Na widowni było kameralnie ze sceny zaś biła siła i potencjał. Grono młodych wykonawców, w większości absolwentów gdańskiej uczelni zagrało i zaśpiewało na najwyższym poziomie. Wokalistka Izabela Szafrańska z Nowego Sącza swoim nieprzeciętnym talentem idealnie wkomponowała się w dokonania swoich rówieśników z Gdańska. Koncert poza akcentami patriotyczno-historycznymi był swoistym przeglądem stanu posiadania młodego pokolenia naszej muzyki koncertowej. Repertuar był trafny. Muzyka Dariusza Wojciechowskiego i treści Piotra Kotlarza, wprowadzały nas w nastrój kolejnych dekad PRL i klimat miasta Gdańska w "Piosence o Gdańsku".


Wracając do stanu posiadania młodego pokolenia muzyków to poza wspomnianą Izabelą Szafrańską inne głosy wokalne: Jagoda Wojciechowska i Wiktor Gabor to artyści o których będzie jeszcze głośno nie tylko w kraju. Skrzypaczka - Katarzyna Feiner po studiach w kijowskiej Akademii Muzycznej, zachwyciła swoją wirtuozerią. Gdańscy muzycy Mikołaj Basiukiewicz (fortepian), Łukasz Łapiński (perkusja), Paweł Kasprzewski (gitara) i Piotr Guz (gitara basowa) swoim występem głośno upomnieli się o swoje miejsce w życiu koncertowym w Polsce.


Jakże mało jest obecności takiej muzyki w przestrzeni publicznej. Brak mecenatu dla tego rodzaju sztuki. Większość inwestycji skierowana jest do muzyki pop i disco pole. Równie ważnej potrzebnej, cieszącej się popularnością. Jednak starannie wykształcona młodzież nie odpowiedniej siły przebicia przez potęgę popularności i powszechności muzyki łatwej, lekkiej i przyjemnej.


Muzyczne wydarzenie "Życie za życiem" niesie nie tylko melodię i relaks ale przede wszystkim treści historyczno-patriotyczne i muzykę przez duże "M", wykształconą i wyuczoną w konserwatoriach i akademiach muzycznych. Absolwenci tych szkół najczęściej znajdują swoje "miejsce do życia" za granicą gdzie są doceniani, słuchani i oklaskiwani.


Koncert pod patronatem Przewodniczącego NSZZ "Solidarność" - Piotra Dudy był zachęcającym preludium do większego przedsięwzięcia - Musicalu Solidarności, który w roku przyszłym ma mieć miejsce w hali "Olivia". Twórca wydarzenia - Piotr Kotlarz, zapowiada projekt na kilkutysięczną widownię. Stworzy to odpowiednią oprawę dla potencjału jaki zobaczyliśmy w ub. piątek w Gdańsku.
gg

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież