3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jest potencjał

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 września 2020 15:09

W piątek, 28 sierpnia, odbył się Koncert Okolicznościowy z okazji 40-lecia Solidarności.


W sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku zebrało się ok. 80 widzów. Pandemia nadała kameralny charakter tego wydarzenia. Na widowni było kameralnie ze sceny zaś biła siła i potencjał. Grono młodych wykonawców, w większości absolwentów gdańskiej uczelni zagrało i zaśpiewało na najwyższym poziomie. Wokalistka Izabela Szafrańska z Nowego Sącza swoim nieprzeciętnym talentem idealnie wkomponowała się w dokonania swoich rówieśników z Gdańska. Koncert poza akcentami patriotyczno-historycznymi był swoistym przeglądem stanu posiadania młodego pokolenia naszej muzyki koncertowej. Repertuar był trafny. Muzyka Dariusza Wojciechowskiego i treści Piotra Kotlarza, wprowadzały nas w nastrój kolejnych dekad PRL i klimat miasta Gdańska w "Piosence o Gdańsku".


Wracając do stanu posiadania młodego pokolenia muzyków to poza wspomnianą Izabelą Szafrańską inne głosy wokalne: Jagoda Wojciechowska i Wiktor Gabor to artyści o których będzie jeszcze głośno nie tylko w kraju. Skrzypaczka - Katarzyna Feiner po studiach w kijowskiej Akademii Muzycznej, zachwyciła swoją wirtuozerią. Gdańscy muzycy Mikołaj Basiukiewicz (fortepian), Łukasz Łapiński (perkusja), Paweł Kasprzewski (gitara) i Piotr Guz (gitara basowa) swoim występem głośno upomnieli się o swoje miejsce w życiu koncertowym w Polsce.


Jakże mało jest obecności takiej muzyki w przestrzeni publicznej. Brak mecenatu dla tego rodzaju sztuki. Większość inwestycji skierowana jest do muzyki pop i disco pole. Równie ważnej potrzebnej, cieszącej się popularnością. Jednak starannie wykształcona młodzież nie odpowiedniej siły przebicia przez potęgę popularności i powszechności muzyki łatwej, lekkiej i przyjemnej.


Muzyczne wydarzenie "Życie za życiem" niesie nie tylko melodię i relaks ale przede wszystkim treści historyczno-patriotyczne i muzykę przez duże "M", wykształconą i wyuczoną w konserwatoriach i akademiach muzycznych. Absolwenci tych szkół najczęściej znajdują swoje "miejsce do życia" za granicą gdzie są doceniani, słuchani i oklaskiwani.


Koncert pod patronatem Przewodniczącego NSZZ "Solidarność" - Piotra Dudy był zachęcającym preludium do większego przedsięwzięcia - Musicalu Solidarności, który w roku przyszłym ma mieć miejsce w hali "Olivia". Twórca wydarzenia - Piotr Kotlarz, zapowiada projekt na kilkutysięczną widownię. Stworzy to odpowiednią oprawę dla potencjału jaki zobaczyliśmy w ub. piątek w Gdańsku.
gg

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież