Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jerzy Szulist: NORD - razem o Gdyni

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 13 maja 2016 11:35

Rozmowa z Jerzym Szulistem, prezydentem Gdyńskiego Związku Pracodawców "NORD"- Dopiero co powstał "NORD", a już pracodawcy gdyńscy wskazują nieprawidłowości w zarządzaniu środkami publicznymi...
Jerzy Szulist: Zrzeszając gdyńskich pracodawców spełniamy oczekiwanie prezydenta Szczurka, który wielokrotnie powtarzał, że środowisko przedsiębiorców powinno mieć swoją reprezentację do rozmów z samorządem. A jako twórcy budżetu, którym prezydent zarządza, będziemy się na temat wydatkowania publicznych pieniędzy wypowiadać i domagać partnerskich relacji.


- Na początek krytykujecie pomysł budowy basenu olimpijskiego i lodowiska. Dlaczego?
Jerzy Szulist: Bo w tym pomyśle nie ma gospodarczej roztropności. Prezydent chce postawić basen o rozmiarach olimpijskich w rejonie stadionu miejskiego w Redłowie, a lodowisko na Grabówku. Gdyby już akceptować pływalnię 50-metrową, to ze względu na obniżkę kosztów eksploatacyjnych obiekty powinny być ze sobą racjonalnie połączone. Ciepło z chłodzenia lodu wykorzystywane do podgrzewania wody z basenu i odwrotnie - obniży wg naszych szacunków łączny koszt użytkowania obiektów o połowę.


- Co prezydent na to?
Jerzy Szulist: Prezydent lubi powtarzać, że jego partia to Gdynia, ale Gdynia to nie tylko najbliższe otoczenie prezydenta. Forsowanie wielkich kapitałochłonnych inwestycji obciążających budżet miasta na lata, brak dla takich projektów konsultacji społecznych, parcie na swoiste pomniki władzy, a lekceważenie problemów komunalnych, infrastrukturalnych, to niestety cechu gdyńskiego samorządu. Na tle rozwiązań komunikacyjnych Gdańska nie wygląda to dobrze.


- Ale prezydent wygrywa pewnie wybory.
Jerzy Szulist: Dobrze sobie radzi z socjotechnika władzy. Nie oszczędza na rozrywce dla młodzieży, finansuje festiwal na lotnisku,bogate powitania Nowego Roku,zawody samolotowe,emerytom zapewnia piknik z darmową herbatka,to pomaga z pieniędzy budżetowych zapewnić sobie sympatię wyborców. Z podsumowania,które zrobił NIK,nasz urząd jest na pierwszym miejscu w wydatkach na "igrzyska". Otwarcie mówiąc, nie uważamy, że budowa przez gminę prywatnej szkoły filmowej jest ważniejsza niż północna obwodnica miasta.Wydatki na drogi są mniej więcej na tym poziomie co wydatki na promocje, tylko do komercyjnego festiwalu muzycznego Gdynia dopłaca 4 miliony złotych.

- OPAT-u nie ma, estakada Kwiatkowskiego ciągle w remoncie, Hutnicza dziurawa...
Jerzy Szulist: ... a mówimy o sercu gospodarczym miasta,drodze,która prowadzi do portowej granicy państwa,ledwo wytrzymującej obciążenia transportowe, mówimy o ulicy, która jest osią komunikacyjną dzielnicy przemysłowej, przy której są zlokalizowane firmy z branży metalowej, które mają coraz większy problem z wywiezieniem swoich ponadgabarytowych produktów i mówimy o obwodnicy OPAT, której nie ma. Tereny przemysłowe po byłym Polifarbie przy ulicy Chwaszczyńskiej są nieuzbrojone, co hamuje napływ nowych firm. Zamiast tego, u wylotu obwodnicy w Chylonii na pasie między jezdniami, gdzie ma się rozpocząć budowa I części OPATu urządza się park, nikomu niepotrzebny i otoczony barierkami. O takich sprawach warto rozmawiać poważnie, bo są poważne, decydują o jakości naszego miasta.


alt- Jak wyglądają relacje z magistratem?
Jerzy Szulist: Poprawnie. Otrzymaliśmy gratulacje i deklaracje współpracy i na tym się skończyło. Natomiast od razu zareagowali marszałek pomorski i wojewoda. Zostaliśmy zaproszeni do pracy w  gospodarczych organach doradczych, do Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Chcemy być obecni przy konsultowaniu dokumentów strategicznych z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Pomorza i Gdyni.


- Ile firm zrzesza "NORD"?
Jerzy Szulist: Na początek ponad 30, ale codziennie mamy nowe zapytania i czuć, że związek będzie z każdym tygodniem się powiększał. Potrzebny był impuls, wielu przedsiębiorców zaczynało odczuwać, że nieobecność w sferze publicznej uniemożliwia nam wpływania na ważne rozstrzygnięcia inwestycyjno-gospodarcze. Przed nami walne zebranie. Będziemy rozmawiać o naszej roli w równoważeniu głosu administracji i związków zawodowych. Taki głos, jak słyszymy, był w Gdyni bardzo potrzebny.


- Bo?
Jerzy Szulist: Przedsiębiorcy skarżą się na biurokracje w urzędzie. Mówi się ze w Gdyni dłużej załatwia się pozwolenie na budowę niż trwa cykl budowlany. Myślimy, że bierze to się stad, że dokumenty przechodzą przez klika szczebli decyzyjnych. Warto tez wspomnieć0, że za poprzedniej prezydent, świętej pamięci Franciszki Cegielskiej, w urzędzie pracowało około 300 urzędników, nie była rozwinięta komputeryzacja, a obecnie pracuje 1800 urzędników. Mieszkańców nie przybyło, ilość zadań podobna, a biurokracja spowolniła wydawanie decyzji. Mieszkańcy Gdyni, podatnicy, emeryci to wy jesteście twórcami budżetu miasta, który w roku 2016 będzie wynosić 1,28 miliarda złotych, to wy go wypracowujecie i powinniście mieć dużo większy wpływ na co środki przez was zarobione zostaną wydane.

Zapraszamy przedsiębiorców oraz mieszkańców Gdyni do współpracy z naszym związkiem oraz do odwiedzenia naszej strony internetowej WWW.GZPNORD.PL, przesyłania wszelkich uwag, propozycji odnośnie życia naszego miasta.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież