Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jerzy Szulist: NORD - razem o Gdyni

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 13 maja 2016 11:35

Rozmowa z Jerzym Szulistem, prezydentem Gdyńskiego Związku Pracodawców "NORD"- Dopiero co powstał "NORD", a już pracodawcy gdyńscy wskazują nieprawidłowości w zarządzaniu środkami publicznymi...
Jerzy Szulist: Zrzeszając gdyńskich pracodawców spełniamy oczekiwanie prezydenta Szczurka, który wielokrotnie powtarzał, że środowisko przedsiębiorców powinno mieć swoją reprezentację do rozmów z samorządem. A jako twórcy budżetu, którym prezydent zarządza, będziemy się na temat wydatkowania publicznych pieniędzy wypowiadać i domagać partnerskich relacji.


- Na początek krytykujecie pomysł budowy basenu olimpijskiego i lodowiska. Dlaczego?
Jerzy Szulist: Bo w tym pomyśle nie ma gospodarczej roztropności. Prezydent chce postawić basen o rozmiarach olimpijskich w rejonie stadionu miejskiego w Redłowie, a lodowisko na Grabówku. Gdyby już akceptować pływalnię 50-metrową, to ze względu na obniżkę kosztów eksploatacyjnych obiekty powinny być ze sobą racjonalnie połączone. Ciepło z chłodzenia lodu wykorzystywane do podgrzewania wody z basenu i odwrotnie - obniży wg naszych szacunków łączny koszt użytkowania obiektów o połowę.


- Co prezydent na to?
Jerzy Szulist: Prezydent lubi powtarzać, że jego partia to Gdynia, ale Gdynia to nie tylko najbliższe otoczenie prezydenta. Forsowanie wielkich kapitałochłonnych inwestycji obciążających budżet miasta na lata, brak dla takich projektów konsultacji społecznych, parcie na swoiste pomniki władzy, a lekceważenie problemów komunalnych, infrastrukturalnych, to niestety cechu gdyńskiego samorządu. Na tle rozwiązań komunikacyjnych Gdańska nie wygląda to dobrze.


- Ale prezydent wygrywa pewnie wybory.
Jerzy Szulist: Dobrze sobie radzi z socjotechnika władzy. Nie oszczędza na rozrywce dla młodzieży, finansuje festiwal na lotnisku,bogate powitania Nowego Roku,zawody samolotowe,emerytom zapewnia piknik z darmową herbatka,to pomaga z pieniędzy budżetowych zapewnić sobie sympatię wyborców. Z podsumowania,które zrobił NIK,nasz urząd jest na pierwszym miejscu w wydatkach na "igrzyska". Otwarcie mówiąc, nie uważamy, że budowa przez gminę prywatnej szkoły filmowej jest ważniejsza niż północna obwodnica miasta.Wydatki na drogi są mniej więcej na tym poziomie co wydatki na promocje, tylko do komercyjnego festiwalu muzycznego Gdynia dopłaca 4 miliony złotych.

- OPAT-u nie ma, estakada Kwiatkowskiego ciągle w remoncie, Hutnicza dziurawa...
Jerzy Szulist: ... a mówimy o sercu gospodarczym miasta,drodze,która prowadzi do portowej granicy państwa,ledwo wytrzymującej obciążenia transportowe, mówimy o ulicy, która jest osią komunikacyjną dzielnicy przemysłowej, przy której są zlokalizowane firmy z branży metalowej, które mają coraz większy problem z wywiezieniem swoich ponadgabarytowych produktów i mówimy o obwodnicy OPAT, której nie ma. Tereny przemysłowe po byłym Polifarbie przy ulicy Chwaszczyńskiej są nieuzbrojone, co hamuje napływ nowych firm. Zamiast tego, u wylotu obwodnicy w Chylonii na pasie między jezdniami, gdzie ma się rozpocząć budowa I części OPATu urządza się park, nikomu niepotrzebny i otoczony barierkami. O takich sprawach warto rozmawiać poważnie, bo są poważne, decydują o jakości naszego miasta.


alt- Jak wyglądają relacje z magistratem?
Jerzy Szulist: Poprawnie. Otrzymaliśmy gratulacje i deklaracje współpracy i na tym się skończyło. Natomiast od razu zareagowali marszałek pomorski i wojewoda. Zostaliśmy zaproszeni do pracy w  gospodarczych organach doradczych, do Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Chcemy być obecni przy konsultowaniu dokumentów strategicznych z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Pomorza i Gdyni.


- Ile firm zrzesza "NORD"?
Jerzy Szulist: Na początek ponad 30, ale codziennie mamy nowe zapytania i czuć, że związek będzie z każdym tygodniem się powiększał. Potrzebny był impuls, wielu przedsiębiorców zaczynało odczuwać, że nieobecność w sferze publicznej uniemożliwia nam wpływania na ważne rozstrzygnięcia inwestycyjno-gospodarcze. Przed nami walne zebranie. Będziemy rozmawiać o naszej roli w równoważeniu głosu administracji i związków zawodowych. Taki głos, jak słyszymy, był w Gdyni bardzo potrzebny.


- Bo?
Jerzy Szulist: Przedsiębiorcy skarżą się na biurokracje w urzędzie. Mówi się ze w Gdyni dłużej załatwia się pozwolenie na budowę niż trwa cykl budowlany. Myślimy, że bierze to się stad, że dokumenty przechodzą przez klika szczebli decyzyjnych. Warto tez wspomnieć0, że za poprzedniej prezydent, świętej pamięci Franciszki Cegielskiej, w urzędzie pracowało około 300 urzędników, nie była rozwinięta komputeryzacja, a obecnie pracuje 1800 urzędników. Mieszkańców nie przybyło, ilość zadań podobna, a biurokracja spowolniła wydawanie decyzji. Mieszkańcy Gdyni, podatnicy, emeryci to wy jesteście twórcami budżetu miasta, który w roku 2016 będzie wynosić 1,28 miliarda złotych, to wy go wypracowujecie i powinniście mieć dużo większy wpływ na co środki przez was zarobione zostaną wydane.

Zapraszamy przedsiębiorców oraz mieszkańców Gdyni do współpracy z naszym związkiem oraz do odwiedzenia naszej strony internetowej WWW.GZPNORD.PL, przesyłania wszelkich uwag, propozycji odnośnie życia naszego miasta.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież