TVP 3 Gdańsk w likwidacji: L. Sarnowski szefem rady programowej » Starosta sztumski, Leszek Sarnowski, został przewodniczącym nowej rady programowej TVP 3 Gdańsk w li... Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap... Afera MBA w Gdańsku. Muszą odejść z rad nadzorczych » Sześć nazwisk zniknęło z Biuletynów Informacji Publicznej miejskich spółek w Gdańsku. Powód? Urzędni... Politycy i mieszkańcy Gdańska razem przeciwko nielegalnej imigracji » W niedzielę, 30 marca 2025 roku, w Gdańsku odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji w Polsc... Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Wybrzeże wygrało, ale..
środa, 16 kwietnia 2025 12:41
Wybrzeże wygrało, ale..
Bez fajerwerków na inauguracje rozgrywek Krajowej Ligi Żużlowej w
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Spotkanie w sprawie budowy spalarni śmieci w Gdańsku-Szadółkach

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 11 maja 2016 19:56

11 maja w XX Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta odbyło się spotkanie informacyjne dla gdańszczan w sprawie budowy nowoczesnego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów „Port Czystej Energii”, który powstać ma w pobliżu granicy administracyjnej Gdańska i Gminy Kolbudy, około 300 m od obwodnicy, na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku-Szadółkach. Spalarnia przyniosłaby nie tylko korzyści finansowe i ekologiczne miastu, ale także stałaby się źródłem produkcji energii cieplnej i elektrycznej.


Na spotkaniu obecni byli m.in. Sławomir Kiszkurno – pełnomocnik ds. realizacji projektu „System gospodarki odpadami dla metropolii trójmiejskiej” z Zakładu Utylizacji Odpadów w Gdańsku oraz Paweł Bubółka – menedżer ds. klientów Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Spotkanie poprowadził Mikołaj Chrzan – redaktor naczelny trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”. Rozstawione zostały stanowiska z gadżetami i informatorami przeznaczonymi dla gdańszczan. Niestety na spotkaniu pojawiło się zaledwie kilku mieszkańców.


Pierwszy swoją prezentację wygłosił Sławomir Kiszkurno, który powiedział, że pomysł wybudowania w Gdańsku spalarni odpadów nie jest czymś nowym, gdyż taki pomysł pojawił się już około 2000 roku.

– Tak naprawdę jeśli chodzi o hierarchię gospodarki odpadami nie jest ona wymuszona tylko przepisami Unii Europejskiej. Ona jest także wymuszona naszym prawodawstwem, czyli ustawą tzw. „czystościową”, która pokazuje w jaki sposób należy postępować z odpadami – powiedział Sławomir Kiszkurno.



alt



Ponadto Sławomir Kiszkurno zaznaczył, że spalarnia nie będzie najważniejszym elementem systemu gospodarki odpadami w mieście, będzie to raczej domknięcie tego systemu.

– Ilość odpadów generalnie będzie rosła, natomiast ilość odpadów do spalenia wcale nie będzie rosła, ponieważ ten odzysk będzie musiał być coraz większy, będzie odzyskiwane z tych odpadów jak najwięcej surowców, które można będzie ponownie wykorzystać – powiedział Sławomir Kiszkurno. – Gdańsk nie stawia przecież tylko na spalanie, stawia na jak największy odzysk, czyli sortowanie u źródła.


Odzysk i sortowanie odpadów przez mieszkańców stanowi filar gospodarki odpadami komunalnymi naszego miasta. Spalarnia w Gdańsku ograniczy ilość odpadów trafiających obecnie na składowisko, których nie można poddać recyklingowi i dodatkowo umożliwi produkcję energii elektrycznej oraz cieplnej. Technologia spalania oparta jest na tzw. „ruszcie” i zdaniem ekspertów, którzy wykonali szereg analiz, jest optymalna, gdyż jest stabilna, przewidywalna i opłacalna ekonomicznie. Z tej technologii korzysta 95% spalarni Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że obiekt mający powstać na Szadółkach jest średniej wielkości spalarnią w skali kraju. Ma ona przetwarzać około 160 tys. ton odpadów rocznie, o ile do projektu przystąpią inne pomorskie gminy. Im więcej gmin przyłączy się do projektu, tym będzie taniej. Transport odpadów do spalarni ma odbywać się 252 dni w roku, tylko w dni robocze i obejmować około 14 pojazdów dziennie. Jeśli chodzi o konstrukcję Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów to w tzw. bunkrze wytworzone będzie podciśnienie, które skutecznie uniemożliwi wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. Ze spalania wytworzony zostanie m.in. żużel (jak powiedział Sławomir Kiszkurno, nie jest to odpad niebezpieczny), który początkowo będzie składowany, jednak w przyszłości prawdopodobnie będzie wykorzystywany np. w budownictwie. W kotle odbywać się będzie odzysk energii elektrycznej i cieplnej. Drogim i bardzo ważnym elementem konstrukcji będzie instalacja oczyszczania spalin.

– Bardzo ważnym elementem jest instalacja oczyszczania spalin, instalacja, która stanowi połowę tej inwestycji. Bardzo kosztowna i na etapie budowy i na etapie eksploatacji, natomiast wiemy, że spalamy odpady i żeby można było wypuścić kominem cokolwiek, to najpierw trzeba to oczyścić – powiedział Sławomir Kiszkurno.



alt



Zakład nie będzie miał wpływu na wody gruntowe, klimat akustyczny i stan powietrza poza granicami instalacji. Zmniejszy się również obszar składowania odpadów, czego wymagać będą przepisy prawne.

– Pod względem środowiskowym są to zakłady bardzo bezpieczne – powiedział Sławomir Kiszkurno.


Obecnie prowadzony jest dialog konkurencyjny z 5 firmami, które zostały wybrane spośród 13. W połowie maja rusza drugi etap negocjacji, zaś w wakacje odbędzie się trzecia tura. W październiku 2016 ma odbyć się składanie i ocena ofert, w 2017 roku rozpocznie się projektowanie. Budowa, wedle planu, ma zakończyć się w IV kwartale 2020 roku, zaś spalarnia miałaby rozpocząć działanie w I kwartale 2021 roku. Na drodze do celu stoją jeszcze dwie przeszkody, które mogą zagrozić realizacji projektu spalarni: zbyt wysoki koszt ofert i wynikające z niego niezadowolenie mieszkańców ze zbyt wysokich opłat oraz brak dofinansowania z Unii.


W dniach 8-25 kwietnia na grupie 2002 gdańszczan przeprowadzone zostały badania, w których pytano o budowę spalarni i o opinię na ten temat.

– To bardzo duża pula, bo takie sondaże, które zazwyczaj spotyka się w Polsce są robione na próbie 1000 osób w skali całego kraju. My mamy skalę 2000 – powiedział Sławomir Kiszkurno.



alt



Była to ankieta środowiskowa, którą mieszkańcy wypełniali w swoich domach. Sondaż przeprowadziła Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Według wyników badań 12,7% ankietowanych bezwarunkowo zgadza się na budowę spalarni niezależnie od jej lokalizacji, 78,7% zgadza się, ale uzależnia swoje poparcie od lokalizacji obiektu, 8,6% jest przeciwnych lub raczej przeciwnych powstaniu spalarni. Ponad 60% gdańszczan zgadza się na budowę spalarni nawet wówczas, gdy nastąpi niewielka podwyżka opłat za odpady. Ponad 80% ankietowanych uznało inwestycję „Port Czystej Energii” za przydatną, ponad 15% stwierdziło, że trudno powiedzieć, zaś prawie 4% postrzega ją jako nieprzydatną.



alt



O korzyściach dotyczących energii cieplnej i energii elektrycznej, które wynikną z budowy spalarni, opowiedział Paweł Bubółka. Jedną z nich jest rozwój sieci ciepłowniczej w okolicach obwodnicy oraz nowe źródło energii.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież