Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spotkanie w sprawie budowy spalarni śmieci w Gdańsku-Szadółkach

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 11 maja 2016 19:56

11 maja w XX Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta odbyło się spotkanie informacyjne dla gdańszczan w sprawie budowy nowoczesnego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów „Port Czystej Energii”, który powstać ma w pobliżu granicy administracyjnej Gdańska i Gminy Kolbudy, około 300 m od obwodnicy, na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku-Szadółkach. Spalarnia przyniosłaby nie tylko korzyści finansowe i ekologiczne miastu, ale także stałaby się źródłem produkcji energii cieplnej i elektrycznej.


Na spotkaniu obecni byli m.in. Sławomir Kiszkurno – pełnomocnik ds. realizacji projektu „System gospodarki odpadami dla metropolii trójmiejskiej” z Zakładu Utylizacji Odpadów w Gdańsku oraz Paweł Bubółka – menedżer ds. klientów Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Spotkanie poprowadził Mikołaj Chrzan – redaktor naczelny trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”. Rozstawione zostały stanowiska z gadżetami i informatorami przeznaczonymi dla gdańszczan. Niestety na spotkaniu pojawiło się zaledwie kilku mieszkańców.


Pierwszy swoją prezentację wygłosił Sławomir Kiszkurno, który powiedział, że pomysł wybudowania w Gdańsku spalarni odpadów nie jest czymś nowym, gdyż taki pomysł pojawił się już około 2000 roku.

– Tak naprawdę jeśli chodzi o hierarchię gospodarki odpadami nie jest ona wymuszona tylko przepisami Unii Europejskiej. Ona jest także wymuszona naszym prawodawstwem, czyli ustawą tzw. „czystościową”, która pokazuje w jaki sposób należy postępować z odpadami – powiedział Sławomir Kiszkurno.altPonadto Sławomir Kiszkurno zaznaczył, że spalarnia nie będzie najważniejszym elementem systemu gospodarki odpadami w mieście, będzie to raczej domknięcie tego systemu.

– Ilość odpadów generalnie będzie rosła, natomiast ilość odpadów do spalenia wcale nie będzie rosła, ponieważ ten odzysk będzie musiał być coraz większy, będzie odzyskiwane z tych odpadów jak najwięcej surowców, które można będzie ponownie wykorzystać – powiedział Sławomir Kiszkurno. – Gdańsk nie stawia przecież tylko na spalanie, stawia na jak największy odzysk, czyli sortowanie u źródła.


Odzysk i sortowanie odpadów przez mieszkańców stanowi filar gospodarki odpadami komunalnymi naszego miasta. Spalarnia w Gdańsku ograniczy ilość odpadów trafiających obecnie na składowisko, których nie można poddać recyklingowi i dodatkowo umożliwi produkcję energii elektrycznej oraz cieplnej. Technologia spalania oparta jest na tzw. „ruszcie” i zdaniem ekspertów, którzy wykonali szereg analiz, jest optymalna, gdyż jest stabilna, przewidywalna i opłacalna ekonomicznie. Z tej technologii korzysta 95% spalarni Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że obiekt mający powstać na Szadółkach jest średniej wielkości spalarnią w skali kraju. Ma ona przetwarzać około 160 tys. ton odpadów rocznie, o ile do projektu przystąpią inne pomorskie gminy. Im więcej gmin przyłączy się do projektu, tym będzie taniej. Transport odpadów do spalarni ma odbywać się 252 dni w roku, tylko w dni robocze i obejmować około 14 pojazdów dziennie. Jeśli chodzi o konstrukcję Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów to w tzw. bunkrze wytworzone będzie podciśnienie, które skutecznie uniemożliwi wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. Ze spalania wytworzony zostanie m.in. żużel (jak powiedział Sławomir Kiszkurno, nie jest to odpad niebezpieczny), który początkowo będzie składowany, jednak w przyszłości prawdopodobnie będzie wykorzystywany np. w budownictwie. W kotle odbywać się będzie odzysk energii elektrycznej i cieplnej. Drogim i bardzo ważnym elementem konstrukcji będzie instalacja oczyszczania spalin.

– Bardzo ważnym elementem jest instalacja oczyszczania spalin, instalacja, która stanowi połowę tej inwestycji. Bardzo kosztowna i na etapie budowy i na etapie eksploatacji, natomiast wiemy, że spalamy odpady i żeby można było wypuścić kominem cokolwiek, to najpierw trzeba to oczyścić – powiedział Sławomir Kiszkurno.altZakład nie będzie miał wpływu na wody gruntowe, klimat akustyczny i stan powietrza poza granicami instalacji. Zmniejszy się również obszar składowania odpadów, czego wymagać będą przepisy prawne.

– Pod względem środowiskowym są to zakłady bardzo bezpieczne – powiedział Sławomir Kiszkurno.


Obecnie prowadzony jest dialog konkurencyjny z 5 firmami, które zostały wybrane spośród 13. W połowie maja rusza drugi etap negocjacji, zaś w wakacje odbędzie się trzecia tura. W październiku 2016 ma odbyć się składanie i ocena ofert, w 2017 roku rozpocznie się projektowanie. Budowa, wedle planu, ma zakończyć się w IV kwartale 2020 roku, zaś spalarnia miałaby rozpocząć działanie w I kwartale 2021 roku. Na drodze do celu stoją jeszcze dwie przeszkody, które mogą zagrozić realizacji projektu spalarni: zbyt wysoki koszt ofert i wynikające z niego niezadowolenie mieszkańców ze zbyt wysokich opłat oraz brak dofinansowania z Unii.


W dniach 8-25 kwietnia na grupie 2002 gdańszczan przeprowadzone zostały badania, w których pytano o budowę spalarni i o opinię na ten temat.

– To bardzo duża pula, bo takie sondaże, które zazwyczaj spotyka się w Polsce są robione na próbie 1000 osób w skali całego kraju. My mamy skalę 2000 – powiedział Sławomir Kiszkurno.altByła to ankieta środowiskowa, którą mieszkańcy wypełniali w swoich domach. Sondaż przeprowadziła Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Według wyników badań 12,7% ankietowanych bezwarunkowo zgadza się na budowę spalarni niezależnie od jej lokalizacji, 78,7% zgadza się, ale uzależnia swoje poparcie od lokalizacji obiektu, 8,6% jest przeciwnych lub raczej przeciwnych powstaniu spalarni. Ponad 60% gdańszczan zgadza się na budowę spalarni nawet wówczas, gdy nastąpi niewielka podwyżka opłat za odpady. Ponad 80% ankietowanych uznało inwestycję „Port Czystej Energii” za przydatną, ponad 15% stwierdziło, że trudno powiedzieć, zaś prawie 4% postrzega ją jako nieprzydatną.altO korzyściach dotyczących energii cieplnej i energii elektrycznej, które wynikną z budowy spalarni, opowiedział Paweł Bubółka. Jedną z nich jest rozwój sieci ciepłowniczej w okolicach obwodnicy oraz nowe źródło energii.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież