Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Interpelacja posła Borowczaka w sprawie obniżenia stawki VAT na konserwację zabytków

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 października 2011 11:08

altPoseł Jerzy Borowczak w swoim programie wyborczym zawarł postulat obniżenia stawki podatku VAT na prace konserwatorskie przy ratowaniu zabytków do poziomu zerowego.


Właśnie zerowa stawka podatku obowiązywała w poprzednich latach. Z początkiem ubiegłego roku, w życie weszły nowe rozporządzenia Ministerstwa Finansów, podnoszące wysokość podatku VAT do stawki podstawowej – 23%. Wykonanie przepisów warunkowo zawieszono na okres roku. Od 1. stycznia 2012 roku, konserwatorzy zabytków znajdą się w trudnej sytuacji.Drastyczna podwyżka stawki VAT oznacza, iż o blisko 1/4 zabytków mniej doczeka się prac konserwacyjnych. Zagrożone są również długoletnie projekty, na które wnioski składane były jeszcze w czasie, gdy obowiązywała stawka 0%. Wówczas nikt nie przewidywał, iż koszta realizacji prac wzrosną o blisko 25%… Ciekawostką jest fakt, iż w Święto Zmarłych doroczną kwestę będą prowadzili aktorzy na Cmentarzu Powązkowskim. Mało kto jednak wie, że ze zbieranych z mozołem środków na renowacje zabytkowej nekropolii, 23% powędruje do Ministerstwa Finansów.


Poniżej treści interpelacji


Gdańsk, 25 października 2011

Szanowny Pan Minister Finansów

Jacek Rostowski

Interpelacja poselska w sprawie obniżenia stawki VAT na prace konserwatorskie i renowacyjne obiektów zabytkowych

Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu organizacji zajmujących się ochroną i restauracją zabytków, apeluję do Pana Ministra o podjęcie starań i sformułowanie nowych rozporządzeń prawnych, w celu pozostawienia składki VAT na prace konserwatorskie na poziomie  zerowym. W związku z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2011 r. zasadniczych zmian dotyczących podatku od towarów i usług, organizacje te, jako beneficjenci funduszy strukturalnych i funduszy unijnych znalazły  się w bardzo trudnej sytuacji. Szokujący skok stawki VAT-u bardzo poważnie zagroził realizowanym  projektom konserwacji polskich zabytków, na potrzeby których konieczne są dodatkowe miliony złotych. W chwili obecnej, zważywszy na zmniejszające się corocznie nakłady na ochronę zabytków, około 25% obiektów wymagających natychmiastowej pomocy konserwatorskiej może popaść w ruinę.

Podatek VAT na usługi konserwatorskie, prowadzone przez specjalistyczne firmy konserwatorskie wzrósł drastycznie. Sytuacja konserwatorów jest o tyle trudna, że może doprowadzić do zniweczenia wysiłków zmierzających do wykorzystania środków unijnych przeznaczonych na konserwacje zabytków. W chwili obecnej w całym kraju realizowane są projekty konserwatorskie, które zostały przygotowane i na które zawarto umowy, gdy stawka podatku VAT była na poziomie 0%. Podwyżka VAT ze stawki zerowej do podstawowej oznacza podniesienie kosztów prac konserwatorskich prawie o jedną czwartą, co zagraża realizacji owych projektów.

Sama podwyżka podatku VAT z 0 do 23% jest dotkliwym ciosem w z wielkim trudem realizowane projekty renowacji zabytków. Nowelizacja ustawy o podatku VAT, która weszła w życie od 1.01.2011 r. nie uwzględniła jednak faktu, że realizowane są obowiązujące wieloletnie umowy dotyczące finansowania inwestycji, w tym inwestycji z udziałem środków Unii Europejskiej. Tak więc przy zastosowaniu podatku VAT w wysokości 23% od 2012 r. również do prac konserwatorskich, nastąpi przez nikogo wcześniej nie przewidziany, wzrost kosztów inwestycji aż o 23%. Przy pracach konserwatorskich są to duże kwoty grożące załamaniem się harmonogramów realizacji tych inwestycji i generalne ich zagrożeniem.

Szanowny Panie Ministrze, zwracam się z gorącym apelem o ponowne przeanalizowanie zaistniałej sytuacji i podjęcie stosownych kroków tej sprawie. Projekty, o których wspomniałem, dotyczą w większości dziedzictwa narodowego bezcennej wartości. Podwyżka podatku VAT uderzyła bezpośrednio w opiekunów zabytków, walczących z mozołem o zachowanie naszego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Bez wątpienia, wzrost stawki podatku VAT spowoduje, iż za te same pieniądze, przyjdzie nam odnowić o blisko jedną czwartą zabytków mniej.


Z wyrazami szacunku

Jerzy Borowczak

Poseł na Sejm VII kadencji

Sekretarz Parlamentarnego Zespołu do Spraw Ochrony Zabytków

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież