Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tysiące demonstrantów na ulicach Gdańska

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 25 maja 2011 14:16

altPrawie 3 tysiące demonstrantów przeszło w organizowanym przez NSZZ Solidarność pod hasłem „Polityka wasza, bieda nasza” proteście przez centrum Gdańska. Podobne protesty odbyły się we wszystkich miastach wojewódzkich.


Galeria - http://wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=193


Demonstranci zaczęli zbierać się na placu przed bramami stoczni już o 13.30. Oprócz poszczególnych sekcji „Solidarności” w manifestacji udział wzięli przedstawiciele gdańskiego Klubu Gazety Polskiej, kibice zrzeszeni w stowarzyszeniu „Pokolenia Lechii Gdańsk”, ale też działacze walczącej z reformą czynszów komunalnych grupy Nic o Nas Bez Nas.

Związkowcy zbierali podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o podniesieniu płacy minimalnej.


- Chcemy oderwać płacę minimalną od decyzji tego czy innego premiera. Nasz obywatelski projekt zakłada, że płaca minimalna zostanie ustawowo połączona z Produktem Krajowym Brutto i będzie rosła zgodnie z nim. W ten sposób chcemy uniezależnić wysokość płacy minimalnej od czyjegoś politycznego widzimisię – tłumaczył przed demonstracją Krzysztof Dośla, przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". - W konstytucji zapisane jest, że metodą rozwiązywania konfliktów społecznych jest dialog. Teraz nie ma dialogu, to co słyszymy to ciągły monolog władzy – przekonywał.

Domagali się także większych środków na walkę z bezrobociem, szerszego dostępu do pomocy społecznej i obniżenia akcyzy na paliwa, co ma doprowadzić do powstrzymania dalszych podwyżek.- 1386 zł to nie tylko złotówki, ale tak zaczyna się mówić o dorastającym właśnie pokoleniu – mówił do demonstrantów Bogdan Biś działacz Solidarności ze Śląska obecny na manifestacji. - Premier Donald Tusk obiecywał, że płaca minimalna będzie rosnąć aż osiągnie pułap 50% przeciętnego wynagrodzenia. Co się stało z tymi obietnicami? - pytał. - Nasze postulaty są takie jak w pozostałych miastach Polski, gdzie odbywają się demonstracje  Nie wolno tak rządzić narodem. Rząd musi się opamiętać. Nie dajmy się manipulować! - apelował. - Przekonamy się o tym co o demonstracjach powiedzą wieczorem w telewizyjnych relacjach.


- Solidarność! Solidarność! - skandował tłum.

Głos zabrał też Karol Guzikiewicz, wiceszef stoczniowej "Solidarności":


- Krzywonos, Borusewicz i Borowczak, który wczoraj potępiał naszą manifestację, poszli droga, która nie jest drogą solidarności – twierdził Karol Guzikiewicz. - Dziś w telewizji będzie się nas pokazywało jako zadymiarzy, ale my wiemy, że to fałszywy obraz.Rząd jest od tego, żeby służyć całemu społeczeństwu. Teraz w ławach sejmowych siedzą kolesie, a każdy kto ma inne zdanie musi uważać, żeby o szóstej rano do jego drzwi nie zapukało ABW.


- Ja się pytam pana premiera, kiedy będziemy żyć jak ludzie? Chcemy kupić dziecku trampki, kiedy stare się podarły – pytała działaczka „Solidarności” w edukacji.Pojawiły się także transparenty „Solidarności” pracowników Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej, i wielu lokalnych sekcji z całego województwa, m.in. Gdyni, Malborka, Słupska i Starogardu Gdańskiego.

Około 15, w rytm pieśni „Żeby Polska była Polską”, pochód ruszył. Demonstranci przeszli  ulicami Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wałami Jagielońskimi i ul. Okopową doszedł pod Urząd Wojewódzki.


- Złodzieje! Złodzieje! - krzyczeli demonstranci mijając Radę Miasta.


Nie doszło do żadnych incydentów. Dopiero około 16, ostatni demonstranci podeszli do Urzędu. Tam do uczestników przemówił były przewodniczący „Solidarności” Janusz Śniadek, wręczono petycję do wojewody, demonstracji odśpiewali hymn i w spokoju rozeszli się do domów.

Kolejną manifestację Solidarność zaplanowała na 30 czerwca, w stolicy.


Jacek Wierciński

jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. Maciej Kostun


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież