Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tysiące demonstrantów na ulicach Gdańska

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 25 maja 2011 14:16

altPrawie 3 tysiące demonstrantów przeszło w organizowanym przez NSZZ Solidarność pod hasłem „Polityka wasza, bieda nasza” proteście przez centrum Gdańska. Podobne protesty odbyły się we wszystkich miastach wojewódzkich.


Galeria - http://wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=193


Demonstranci zaczęli zbierać się na placu przed bramami stoczni już o 13.30. Oprócz poszczególnych sekcji „Solidarności” w manifestacji udział wzięli przedstawiciele gdańskiego Klubu Gazety Polskiej, kibice zrzeszeni w stowarzyszeniu „Pokolenia Lechii Gdańsk”, ale też działacze walczącej z reformą czynszów komunalnych grupy Nic o Nas Bez Nas.

Związkowcy zbierali podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o podniesieniu płacy minimalnej.


- Chcemy oderwać płacę minimalną od decyzji tego czy innego premiera. Nasz obywatelski projekt zakłada, że płaca minimalna zostanie ustawowo połączona z Produktem Krajowym Brutto i będzie rosła zgodnie z nim. W ten sposób chcemy uniezależnić wysokość płacy minimalnej od czyjegoś politycznego widzimisię – tłumaczył przed demonstracją Krzysztof Dośla, przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". - W konstytucji zapisane jest, że metodą rozwiązywania konfliktów społecznych jest dialog. Teraz nie ma dialogu, to co słyszymy to ciągły monolog władzy – przekonywał.

Domagali się także większych środków na walkę z bezrobociem, szerszego dostępu do pomocy społecznej i obniżenia akcyzy na paliwa, co ma doprowadzić do powstrzymania dalszych podwyżek.- 1386 zł to nie tylko złotówki, ale tak zaczyna się mówić o dorastającym właśnie pokoleniu – mówił do demonstrantów Bogdan Biś działacz Solidarności ze Śląska obecny na manifestacji. - Premier Donald Tusk obiecywał, że płaca minimalna będzie rosnąć aż osiągnie pułap 50% przeciętnego wynagrodzenia. Co się stało z tymi obietnicami? - pytał. - Nasze postulaty są takie jak w pozostałych miastach Polski, gdzie odbywają się demonstracje  Nie wolno tak rządzić narodem. Rząd musi się opamiętać. Nie dajmy się manipulować! - apelował. - Przekonamy się o tym co o demonstracjach powiedzą wieczorem w telewizyjnych relacjach.


- Solidarność! Solidarność! - skandował tłum.

Głos zabrał też Karol Guzikiewicz, wiceszef stoczniowej "Solidarności":


- Krzywonos, Borusewicz i Borowczak, który wczoraj potępiał naszą manifestację, poszli droga, która nie jest drogą solidarności – twierdził Karol Guzikiewicz. - Dziś w telewizji będzie się nas pokazywało jako zadymiarzy, ale my wiemy, że to fałszywy obraz.Rząd jest od tego, żeby służyć całemu społeczeństwu. Teraz w ławach sejmowych siedzą kolesie, a każdy kto ma inne zdanie musi uważać, żeby o szóstej rano do jego drzwi nie zapukało ABW.


- Ja się pytam pana premiera, kiedy będziemy żyć jak ludzie? Chcemy kupić dziecku trampki, kiedy stare się podarły – pytała działaczka „Solidarności” w edukacji.Pojawiły się także transparenty „Solidarności” pracowników Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej, i wielu lokalnych sekcji z całego województwa, m.in. Gdyni, Malborka, Słupska i Starogardu Gdańskiego.

Około 15, w rytm pieśni „Żeby Polska była Polską”, pochód ruszył. Demonstranci przeszli  ulicami Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wałami Jagielońskimi i ul. Okopową doszedł pod Urząd Wojewódzki.


- Złodzieje! Złodzieje! - krzyczeli demonstranci mijając Radę Miasta.


Nie doszło do żadnych incydentów. Dopiero około 16, ostatni demonstranci podeszli do Urzędu. Tam do uczestników przemówił były przewodniczący „Solidarności” Janusz Śniadek, wręczono petycję do wojewody, demonstracji odśpiewali hymn i w spokoju rozeszli się do domów.

Kolejną manifestację Solidarność zaplanowała na 30 czerwca, w stolicy.


Jacek Wierciński

jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. Maciej Kostun


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież