Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Duma niepodległości

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
środa, 10 listopada 2021 15:11

Obok obrazu Jana Matejki ”Bitwa pod Grunwaldem”, dzieło Wojciecha Kossaka „Józef Piłsudski na Kasztance” należy do najbardziej rozpoznawalnych dzieł polskiego malarstwa.


Obraz prezentuje Józefa Piłsudskiego, Marszałka Polski, Naczelnego Wodza na swoim koniu z czasów kiedy był dowódcą I Brygady Legionów. Widać w jego postawie dumę z odzyskania przez Polskę niepodległości. Obraz został namalowany przez Wojciecha Kossaka w 1928 roku.

 
Wojciech Kossak w liście do Marii Anny, żony napisał …”Wczoraj cały dzień byłem w Mińsku Mazowieckim, zrobiłem sobie dwa studia Kasztanki, pułk mnie przyjmował z największymi honorami. Wcale nie taka ostatnia ta staruszka Kasztanka, a te studia to będzie kopalnia złota.” Kilka dni później w wieku 17 lat Kasztanka dokończyła swojego żywota.

alt


W 1997 roku obraz został skradziony ze zbiorów jednego z krakowskich kolekcjonerów. Odnaleziony został w warszawskiej galerii sztuki. Dziś jego właścicielem jest Muzeum Narodowe w Warszawie. Obraz jest jednym z wielu dzieł stanowiący cykl portretów malowanych przez Kossaka i należy do bardzo udanych. Artysta imponował wielką biegłością techniczną. Był dużym znawcą wojskowości, dlatego jego wojskowi są tak autentyczni. Jednak krytycy sztuki zarzucali mu „kuglarską łatwość malowania”. Zajmowało go bardziej ogólne wrażenie niż problematyka formalna, sprowadzał ją do kunsztu warsztatowego. Ale jego dzieła odpowiadały ówczesnej modzie. Piłsudskiego malował wiele razy, a prezentowany obraz posiada kilka wersji i wpisał się już na stałe jako ikona polskiego malarstwa międzywojennego.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież