W tygodniku „Sieci”: Granica – jak na froncie, jak na wojnie » Nowy numer „Sieci” wiele miejsca poświęca aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, gdzie z... Wielkie biznesy menedżerów z gdańskiego magistratu » Miasto Gdańsk kupiło za 23,3 mln złotych udział w nieruchomości wspólnej, nazywanej Kunsztem Wodnym ... 20 tys. zł pensji dla Dulkiewicz » W czwartek gdańscy radni przegłosowali podwyżki wynagrodzeń dla prezydent Gdańska i gdańskich radnyc... Murem za mundurem » Msza w intencji Wojska Polskiego i pozostałych służb mundurowych, zajmujących się ochroną wschodniej... Kosztowna jazda Tuska » Jazda przez teren zabudowany z prędkością 107 km/h kosztowała Donalda Tuska utratę prawa jazdy na tr... Kiosk profilaktyczny w siedzibie pomorskiego NFZ » Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął kolejną akcję prozdrowotną. We wszystkich oddziałach Funduszu, w ... W tygodniku „Sieci”: Polska nie pęknie! » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” prezydent RP Andrzej Duda mówi w specjalnym wywiadzie dla tygodnik... Berlin odpowiada "Gdańskiej": Tusk był u Merkel » Po naszej publikacji tyczącej aktywności byłego premiera, obecnego przewodniczącego Europejskiej Par... Prof. Vladimir Palko: w sporze z Komisją Europejską Polska powinna być... » Kilka dni temu grupa słowackich polityków i intelektualistów opublikowała list otwarty, w którym bro... Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel » Były premier, a dziś przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk miał rozmawiać w Berlini...
Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel
czwartek, 18 listopada 2021 17:51
Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel
Były premier, a dziś przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej
Trefl kontynuuje złą passę
niedziela, 28 listopada 2021 19:27
Trefl kontynuuje złą passę
Czwarty mecz z rzędu przegrali siatkarze Trefla. Podopieczni
Lechia rozbita w Szczecinie
sobota, 27 listopada 2021 18:49
Lechia rozbita w Szczecinie
W meczu drużyn z czołówki PKO Ekstraklasy Lechia została rozbita

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Mądrawski oderwany od tradycji
niedziela, 21 listopada 2021 15:23
Henryk Mądrawski oderwany od tradycji
Nie pierwsza i pewnie nie ostatnia po dwunastu latach od śmierci

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Koncerty na chór, organy i język kaszubski
wtorek, 19 października 2021 12:42
Koncerty na chór, organy i język kaszubski
33 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Duma niepodległości

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
środa, 10 listopada 2021 15:11

Obok obrazu Jana Matejki ”Bitwa pod Grunwaldem”, dzieło Wojciecha Kossaka „Józef Piłsudski na Kasztance” należy do najbardziej rozpoznawalnych dzieł polskiego malarstwa.


Obraz prezentuje Józefa Piłsudskiego, Marszałka Polski, Naczelnego Wodza na swoim koniu z czasów kiedy był dowódcą I Brygady Legionów. Widać w jego postawie dumę z odzyskania przez Polskę niepodległości. Obraz został namalowany przez Wojciecha Kossaka w 1928 roku.

 
Wojciech Kossak w liście do Marii Anny, żony napisał …”Wczoraj cały dzień byłem w Mińsku Mazowieckim, zrobiłem sobie dwa studia Kasztanki, pułk mnie przyjmował z największymi honorami. Wcale nie taka ostatnia ta staruszka Kasztanka, a te studia to będzie kopalnia złota.” Kilka dni później w wieku 17 lat Kasztanka dokończyła swojego żywota.

alt


W 1997 roku obraz został skradziony ze zbiorów jednego z krakowskich kolekcjonerów. Odnaleziony został w warszawskiej galerii sztuki. Dziś jego właścicielem jest Muzeum Narodowe w Warszawie. Obraz jest jednym z wielu dzieł stanowiący cykl portretów malowanych przez Kossaka i należy do bardzo udanych. Artysta imponował wielką biegłością techniczną. Był dużym znawcą wojskowości, dlatego jego wojskowi są tak autentyczni. Jednak krytycy sztuki zarzucali mu „kuglarską łatwość malowania”. Zajmowało go bardziej ogólne wrażenie niż problematyka formalna, sprowadzał ją do kunsztu warsztatowego. Ale jego dzieła odpowiadały ówczesnej modzie. Piłsudskiego malował wiele razy, a prezentowany obraz posiada kilka wersji i wpisał się już na stałe jako ikona polskiego malarstwa międzywojennego.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież