W tygodniku „Sieci”: Granica – jak na froncie, jak na wojnie » Nowy numer „Sieci” wiele miejsca poświęca aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, gdzie z... Wielkie biznesy menedżerów z gdańskiego magistratu » Miasto Gdańsk kupiło za 23,3 mln złotych udział w nieruchomości wspólnej, nazywanej Kunsztem Wodnym ... 20 tys. zł pensji dla Dulkiewicz » W czwartek gdańscy radni przegłosowali podwyżki wynagrodzeń dla prezydent Gdańska i gdańskich radnyc... Murem za mundurem » Msza w intencji Wojska Polskiego i pozostałych służb mundurowych, zajmujących się ochroną wschodniej... Kosztowna jazda Tuska » Jazda przez teren zabudowany z prędkością 107 km/h kosztowała Donalda Tuska utratę prawa jazdy na tr... Kiosk profilaktyczny w siedzibie pomorskiego NFZ » Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął kolejną akcję prozdrowotną. We wszystkich oddziałach Funduszu, w ... W tygodniku „Sieci”: Polska nie pęknie! » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” prezydent RP Andrzej Duda mówi w specjalnym wywiadzie dla tygodnik... Berlin odpowiada "Gdańskiej": Tusk był u Merkel » Po naszej publikacji tyczącej aktywności byłego premiera, obecnego przewodniczącego Europejskiej Par... Prof. Vladimir Palko: w sporze z Komisją Europejską Polska powinna być... » Kilka dni temu grupa słowackich polityków i intelektualistów opublikowała list otwarty, w którym bro... Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel » Były premier, a dziś przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk miał rozmawiać w Berlini...
Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel
czwartek, 18 listopada 2021 17:51
Trampkarz czy cynik - Tusk w przedpokoju Merkel
Były premier, a dziś przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej
Trefl kontynuuje złą passę
niedziela, 28 listopada 2021 19:27
Trefl kontynuuje złą passę
Czwarty mecz z rzędu przegrali siatkarze Trefla. Podopieczni
Lechia rozbita w Szczecinie
sobota, 27 listopada 2021 18:49
Lechia rozbita w Szczecinie
W meczu drużyn z czołówki PKO Ekstraklasy Lechia została rozbita

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Mądrawski oderwany od tradycji
niedziela, 21 listopada 2021 15:23
Henryk Mądrawski oderwany od tradycji
Nie pierwsza i pewnie nie ostatnia po dwunastu latach od śmierci

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Koncerty na chór, organy i język kaszubski
wtorek, 19 października 2021 12:42
Koncerty na chór, organy i język kaszubski
33 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Laureaci konkursu graficznego #ObrońcyNiepodległej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 listopada 2021 14:03

W Narodowe Święto Niepodległości, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uroczyście ogłosiło wyniki konkursu graficznego #Obrońcy Niepodległej, objętego patronatem honorowym Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej p. Piotra Mazurka. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Inicjatorem konkursu była Młodzieżowa Rada Muzeum, która funkcjonuje przy Muzeum od października 2020 r. Celem Konkursu graficznego #ObrońcyNiepodległej było upamiętnienie polskich bohaterów czasu II wojny światowej, poszerzanie wiedzy o historii państwa polskiego w XX wieku, wzmacnianie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży, rozwijanie kreatywności i inspirowanie do samodzielnej pracy twórczej, zachęcenie do poszukiwań inspiracji historycznych w dziedzinie sztuki, a także rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej.


W trakcie gali do zebranych laureatów zwrócił się pełniący obowiązki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG: Konkurs #ObrońcyNiepodległej, który został przeprowadzony z inicjatywy i przy ogromnym zaangażowaniu Młodzieżowej Rady Muzeum sprawił, że do Muzeum dotarły prace pokazujące drugowojenne postaci, które wzbudzają podziw i angażują dzieci oraz młodzież w różnym wieku, co jest szalenie ważne. Obrońcy Niepodległej to ci, którzy pracują nad jej dobrobytem w czasie pokoju i bronią osiągnięć wspólnoty, gdy ta wspólnota jest zagrożona. […] Przed wejściem głównym do Muzeum II Wojny Światowej stoi pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego – obrońcy ojczyzny w młodzieńczych swoich latach, gdy wykuwała się niepodległość i granice w roku 1919 i 1920. Później obrońcy ojczyzny w trakcie kampanii polskiej 1939 roku, który zdjął mundur w październiku 1939 roku i natychmiast zaczął działać w konspiracji. Ale między tymi dwoma okresami – nastoletniego, ledwie wchodzącego w pełnoletniość Witolda Pileckiego i mężczyzny – oficera polski podziemnej, było 20 lat pokojowej pracy. W tej właśnie pracy osiągnął wielkie sukcesy jako działacz społeczny, jako rolnik, ale też jako artysta, którego dzieła z tego okresu zachowały się do dziś. Bronić, pracować i służyć ojczyźnie można na różne sposoby, również swoim talentem artystycznym i zdolnościami plastycznymi.

alt


Uroczystej gali towarzyszył występ fortepianowy dr Ewy Sarwińskiej-Kowalczyk, która wykonała utwory Fryderyka Chopina, w tym m.in. Walc cis-moll op. 64, Mazurek a-moll op. 17 nr 4 oraz Mazurek F-dur op. 68 nr 3. Dr Ewa Sarwińska-Kowalczyk w 2012 roku ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. W 2018 roku otrzymała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Jest pedagogiem gdańskiej Akademii Muzycznej, inicjatorką kwartetu fortepianowego Akme Piano Quartet, z którym zdobyła wiele nagród na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą, jak i laureatką licznych stypendiów za działania artystyczne i naukowe.

alt


O konkursie #ObrońcyNiepodległej opowiedział w trakcie gali Mikołaj Sobański-Jóźwiak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: Każda z przedstawionych prac przedstawia postać Obrońcy Niepodległej Polski. Postaci, która w trakcie II wojny światowej z bronią w ręku, bądź w inny sposób, wzięła czynny udział w walce o niepodległy byt państwa polskiego. Konkurs został skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. Do Muzeum spłynęło blisko 400 zgłoszeń ze 160 miejscowości w Polsce. Wystawa zwycięskich prac jest dostępna do końca bieżącego roku w Muzeum.

Lista nagrodzonych w konkursie #ObrońcyNiepodległej
KATEGORIA - GRAFIKA ANALOGOWA
Klasy szkół średnich
I Aleksandra Walczak
II Agata Kisiel
III Martyna Kulesza
WYRÓŻNIENIE Daria Zdziarska
WYRÓŻNIENIE Alicja Płosińska

Klasy IV-VIII
I Fabian Paciepnik
II Zofia Morawska
III Krystyna Rudziewicz
WYRÓŻNIENIE Sławomir Poma

Klasy I-III
I Julia Parczewska
II Natalia Konopa
III Maciej Boguski

KATEGORIA – GRAFIKA KOMPUTEROWA
Klasy szkół średnich
I Maja Bartnicka
II Katarzyna Wolnik
III Maja Czebotar
WYRÓŻNIENIE Mateusz Choruży

Klasy IV-VIII
I Natalia Walczak
II Nikola Ptasińska
III Jan Grześkowiak

Klasy I-III
Nagród nie przyznano

Jury obradowało w składzie:
Przewodniczący: prof. Grzegorz Berendt (Dyrektor MIIWŚ); Członkowie Komisji: prof. Piotr Józefowicz (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), Karolina Romańska (reprezentantka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Natalia Gawryluk (reprezentantka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Mikołaj Sobański-Jóźwiak (Przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Maja Hnatów (Zastępca Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Julia Mazurek (członek Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

źródło muzeum1939.pl
fot. M. Gierczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież