Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Laureaci konkursu graficznego #ObrońcyNiepodległej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 listopada 2021 14:03

W Narodowe Święto Niepodległości, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uroczyście ogłosiło wyniki konkursu graficznego #Obrońcy Niepodległej, objętego patronatem honorowym Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej p. Piotra Mazurka. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Inicjatorem konkursu była Młodzieżowa Rada Muzeum, która funkcjonuje przy Muzeum od października 2020 r. Celem Konkursu graficznego #ObrońcyNiepodległej było upamiętnienie polskich bohaterów czasu II wojny światowej, poszerzanie wiedzy o historii państwa polskiego w XX wieku, wzmacnianie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży, rozwijanie kreatywności i inspirowanie do samodzielnej pracy twórczej, zachęcenie do poszukiwań inspiracji historycznych w dziedzinie sztuki, a także rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej.


W trakcie gali do zebranych laureatów zwrócił się pełniący obowiązki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG: Konkurs #ObrońcyNiepodległej, który został przeprowadzony z inicjatywy i przy ogromnym zaangażowaniu Młodzieżowej Rady Muzeum sprawił, że do Muzeum dotarły prace pokazujące drugowojenne postaci, które wzbudzają podziw i angażują dzieci oraz młodzież w różnym wieku, co jest szalenie ważne. Obrońcy Niepodległej to ci, którzy pracują nad jej dobrobytem w czasie pokoju i bronią osiągnięć wspólnoty, gdy ta wspólnota jest zagrożona. […] Przed wejściem głównym do Muzeum II Wojny Światowej stoi pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego – obrońcy ojczyzny w młodzieńczych swoich latach, gdy wykuwała się niepodległość i granice w roku 1919 i 1920. Później obrońcy ojczyzny w trakcie kampanii polskiej 1939 roku, który zdjął mundur w październiku 1939 roku i natychmiast zaczął działać w konspiracji. Ale między tymi dwoma okresami – nastoletniego, ledwie wchodzącego w pełnoletniość Witolda Pileckiego i mężczyzny – oficera polski podziemnej, było 20 lat pokojowej pracy. W tej właśnie pracy osiągnął wielkie sukcesy jako działacz społeczny, jako rolnik, ale też jako artysta, którego dzieła z tego okresu zachowały się do dziś. Bronić, pracować i służyć ojczyźnie można na różne sposoby, również swoim talentem artystycznym i zdolnościami plastycznymi.

alt


Uroczystej gali towarzyszył występ fortepianowy dr Ewy Sarwińskiej-Kowalczyk, która wykonała utwory Fryderyka Chopina, w tym m.in. Walc cis-moll op. 64, Mazurek a-moll op. 17 nr 4 oraz Mazurek F-dur op. 68 nr 3. Dr Ewa Sarwińska-Kowalczyk w 2012 roku ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. W 2018 roku otrzymała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Jest pedagogiem gdańskiej Akademii Muzycznej, inicjatorką kwartetu fortepianowego Akme Piano Quartet, z którym zdobyła wiele nagród na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą, jak i laureatką licznych stypendiów za działania artystyczne i naukowe.

alt


O konkursie #ObrońcyNiepodległej opowiedział w trakcie gali Mikołaj Sobański-Jóźwiak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: Każda z przedstawionych prac przedstawia postać Obrońcy Niepodległej Polski. Postaci, która w trakcie II wojny światowej z bronią w ręku, bądź w inny sposób, wzięła czynny udział w walce o niepodległy byt państwa polskiego. Konkurs został skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. Do Muzeum spłynęło blisko 400 zgłoszeń ze 160 miejscowości w Polsce. Wystawa zwycięskich prac jest dostępna do końca bieżącego roku w Muzeum.

Lista nagrodzonych w konkursie #ObrońcyNiepodległej
KATEGORIA - GRAFIKA ANALOGOWA
Klasy szkół średnich
I Aleksandra Walczak
II Agata Kisiel
III Martyna Kulesza
WYRÓŻNIENIE Daria Zdziarska
WYRÓŻNIENIE Alicja Płosińska

Klasy IV-VIII
I Fabian Paciepnik
II Zofia Morawska
III Krystyna Rudziewicz
WYRÓŻNIENIE Sławomir Poma

Klasy I-III
I Julia Parczewska
II Natalia Konopa
III Maciej Boguski

KATEGORIA – GRAFIKA KOMPUTEROWA
Klasy szkół średnich
I Maja Bartnicka
II Katarzyna Wolnik
III Maja Czebotar
WYRÓŻNIENIE Mateusz Choruży

Klasy IV-VIII
I Natalia Walczak
II Nikola Ptasińska
III Jan Grześkowiak

Klasy I-III
Nagród nie przyznano

Jury obradowało w składzie:
Przewodniczący: prof. Grzegorz Berendt (Dyrektor MIIWŚ); Członkowie Komisji: prof. Piotr Józefowicz (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), Karolina Romańska (reprezentantka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Natalia Gawryluk (reprezentantka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Mikołaj Sobański-Jóźwiak (Przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Maja Hnatów (Zastępca Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Julia Mazurek (członek Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

źródło muzeum1939.pl
fot. M. Gierczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież