Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Laureaci konkursu graficznego #ObrońcyNiepodległej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 listopada 2021 14:03

W Narodowe Święto Niepodległości, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uroczyście ogłosiło wyniki konkursu graficznego #Obrońcy Niepodległej, objętego patronatem honorowym Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej p. Piotra Mazurka. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Inicjatorem konkursu była Młodzieżowa Rada Muzeum, która funkcjonuje przy Muzeum od października 2020 r. Celem Konkursu graficznego #ObrońcyNiepodległej było upamiętnienie polskich bohaterów czasu II wojny światowej, poszerzanie wiedzy o historii państwa polskiego w XX wieku, wzmacnianie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży, rozwijanie kreatywności i inspirowanie do samodzielnej pracy twórczej, zachęcenie do poszukiwań inspiracji historycznych w dziedzinie sztuki, a także rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej.


W trakcie gali do zebranych laureatów zwrócił się pełniący obowiązki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG: Konkurs #ObrońcyNiepodległej, który został przeprowadzony z inicjatywy i przy ogromnym zaangażowaniu Młodzieżowej Rady Muzeum sprawił, że do Muzeum dotarły prace pokazujące drugowojenne postaci, które wzbudzają podziw i angażują dzieci oraz młodzież w różnym wieku, co jest szalenie ważne. Obrońcy Niepodległej to ci, którzy pracują nad jej dobrobytem w czasie pokoju i bronią osiągnięć wspólnoty, gdy ta wspólnota jest zagrożona. […] Przed wejściem głównym do Muzeum II Wojny Światowej stoi pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego – obrońcy ojczyzny w młodzieńczych swoich latach, gdy wykuwała się niepodległość i granice w roku 1919 i 1920. Później obrońcy ojczyzny w trakcie kampanii polskiej 1939 roku, który zdjął mundur w październiku 1939 roku i natychmiast zaczął działać w konspiracji. Ale między tymi dwoma okresami – nastoletniego, ledwie wchodzącego w pełnoletniość Witolda Pileckiego i mężczyzny – oficera polski podziemnej, było 20 lat pokojowej pracy. W tej właśnie pracy osiągnął wielkie sukcesy jako działacz społeczny, jako rolnik, ale też jako artysta, którego dzieła z tego okresu zachowały się do dziś. Bronić, pracować i służyć ojczyźnie można na różne sposoby, również swoim talentem artystycznym i zdolnościami plastycznymi.

alt


Uroczystej gali towarzyszył występ fortepianowy dr Ewy Sarwińskiej-Kowalczyk, która wykonała utwory Fryderyka Chopina, w tym m.in. Walc cis-moll op. 64, Mazurek a-moll op. 17 nr 4 oraz Mazurek F-dur op. 68 nr 3. Dr Ewa Sarwińska-Kowalczyk w 2012 roku ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. W 2018 roku otrzymała stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Jest pedagogiem gdańskiej Akademii Muzycznej, inicjatorką kwartetu fortepianowego Akme Piano Quartet, z którym zdobyła wiele nagród na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą, jak i laureatką licznych stypendiów za działania artystyczne i naukowe.

alt


O konkursie #ObrońcyNiepodległej opowiedział w trakcie gali Mikołaj Sobański-Jóźwiak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: Każda z przedstawionych prac przedstawia postać Obrońcy Niepodległej Polski. Postaci, która w trakcie II wojny światowej z bronią w ręku, bądź w inny sposób, wzięła czynny udział w walce o niepodległy byt państwa polskiego. Konkurs został skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. Do Muzeum spłynęło blisko 400 zgłoszeń ze 160 miejscowości w Polsce. Wystawa zwycięskich prac jest dostępna do końca bieżącego roku w Muzeum.

Lista nagrodzonych w konkursie #ObrońcyNiepodległej
KATEGORIA - GRAFIKA ANALOGOWA
Klasy szkół średnich
I Aleksandra Walczak
II Agata Kisiel
III Martyna Kulesza
WYRÓŻNIENIE Daria Zdziarska
WYRÓŻNIENIE Alicja Płosińska

Klasy IV-VIII
I Fabian Paciepnik
II Zofia Morawska
III Krystyna Rudziewicz
WYRÓŻNIENIE Sławomir Poma

Klasy I-III
I Julia Parczewska
II Natalia Konopa
III Maciej Boguski

KATEGORIA – GRAFIKA KOMPUTEROWA
Klasy szkół średnich
I Maja Bartnicka
II Katarzyna Wolnik
III Maja Czebotar
WYRÓŻNIENIE Mateusz Choruży

Klasy IV-VIII
I Natalia Walczak
II Nikola Ptasińska
III Jan Grześkowiak

Klasy I-III
Nagród nie przyznano

Jury obradowało w składzie:
Przewodniczący: prof. Grzegorz Berendt (Dyrektor MIIWŚ); Członkowie Komisji: prof. Piotr Józefowicz (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), Karolina Romańska (reprezentantka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Natalia Gawryluk (reprezentantka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Mikołaj Sobański-Jóźwiak (Przewodniczący Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Maja Hnatów (Zastępca Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Julia Mazurek (członek Młodzieżowej Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

źródło muzeum1939.pl
fot. M. Gierczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież