Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Miller w Gdańsku: Tusk jak ptak jednoskrzydły. Nie lata

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 listopada 2011 16:15



- Expose premiera Donalda Tuska było jak jednoskrzydły ptak. Nie mogliśmy poprzeć tego ułomnego tworu. Ptak jednoskrzydły nie lata. Nie powiedział premier Tusk jak zamierza pobudzić wzrost gospodarczy. Zabrakło w nim planu wsparcia polskiego biznesu, zabrakło planu ratowania finansów publicznych poprzez tworzenie warunków dla wykrzesania polskiej przedsiębiorczości. Premier pokazał gdzie zamierza i jak ciąć - mówił Leszek Miller i nawiązywał do swego expose z 2001 roku, które w jego opinii było wygłoszone z „większym powodzeniem” niż wystąpienia Tuska. 


Jednak SLD gotów jest poprzeć wątłą koalicję PO-PSL, która dysponuje niewielką przewagą w Sejmie. Rząd Donalda Tuska uzyskał wotum zaufania, ale wynik głosowania  pokazuje, że łatwo nowej ekipie nie będzie. W głosowaniu wzięło udział 447 posłów. 234 posłów głosowało za, a 211 głosowało przeciw. Rząd przeszedł więc 10 głosami. Miller stawia jednak warunki.
- Będziemy merytoryczną i odpowiedzialną opozycją. Nie będziemy stawiać sprawy Nie  bo Nie. Jednak na nasze wsparcie rząd może liczyć tylko w kwestiach, w których będziemy zgodni, jak np. uzależnienie ulg od zasobności portfela. Milioner nie musi sięgać po becikowe. Będziemy wspierać premiera we wszystkich antykryzysowych działaniach, które nie będą przerzucały ciężaru na najuboższych Polaków. Sprawiedliwie to nie znaczy po równo – przekonywał nas w niedzielę w Gdańsku szef klubu parlamentarnego SLD Leszek Miller i przyznał, pytany przez Gazetę Gdańską, że gotów jest pomóc Tuskowi w „dźwiganiu wora z kamieniami”, czyli w ratowaniu finansów publicznych. Komisja Europejska wymienia bowiem Polskę na „krótkiej liście” krajów zagrożonych kryzysem finansów publicznych.  Rząd zakłada optymistycznie 4 proc. wzrostu gospodarczego, ale jednocześnie mamy 8 proc.  deficyt finansów publicznych. Wydatki polskiego państwa wynoszą już 46 proc. PKB, a  trzecią część wydatków budżetu pochłania wsparcie wypłat emerytur (72 mld zł) i obsługa długu publicznego (38 mld zł). 


Okazją do podsumowań i zarysu planu lewicy na kolejne lata była Pomorska Rada Wojewódzka SLD. Na niedzielę pomorscy działacze SLD wybrali  podsumowanie partyjnych dokonań. Nie obyło się bez słów krytyki, ale rewolucji nie było. Na wyborczą konwencję partii pojedzie Leszek Miller, jedyny poseł SLD z Pomorza i dotychczasowy szef pomorskich struktur Sojuszu Jacek Kowalik, który sromotnie przegrał w wyborach parlamentarnych. Przewodniczący z Pomorza gościł też w niedzielę przewodniczącego krajowego partii Grzegorza Napieralskiego, który chciał koniecznie mówić o demokratycznych procedurach zmierzających do wyłonienia nowego szefostwa partii i o toczącej się w SLD swobodnej dyskusji, jednak dopytywany przez nas o losy warszawskiej struktury SLD potrafił jedynie powtarzać motyw: złamany został statut partii, stąd decyzja o rozwiązaniu zarządu w dzielnicy Warszawa Śródmieście. Napieralski utrzymywał też, że wkrótce zostaną tam wybrane nowe władze. Przypomnijmy, że przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski dokonał politycznej vendetty na warszawskich działaczach Sojuszu. Bez wiedzy czołowych polityków lewicy na Mazowszu Zarząd SLD rozwiązał Zarząd i Radę dzielnicy warszawskiego koła SLD Śródmieście, którym kierował zawieszony wiceszef warszawskich struktur Sojuszu Jerzy Budzyn. W niedzielę Napieralski bronił się tłumacząc, ze decyzja zapadła znaczną większością głosów.
 
Napieralski swego czasu miał być polskim José Luisem Rodríguezem Zapatero. W niedzielę Hiszpanie wybierali nowy skład Kortezów i nowego premiera. Zapatero bowiem pogrążył kraj w niebywałym kryzysie. Zrealizował jednak swoje obyczajowe projekty, jak legalizacja związków partnerskich, laicyzacja Hiszpanii, in vitro, liberalizacja przerywania ciąży i ochrona praw zwierząt. Po jego niespełna ośmiu latach rządów to prawicowa Partia Ludowa będzie wyciągała kraj z kryzysu. Napieralski w niedzielę skromnie przyznał, że to media zrobiły z niego polskiego Zapatero. Jednak Leszek Miller przyznał, że lewica nie zrezygnuje z postulatów obyczajowych. W rozmowie z portalem wybrzeże 24.pl były premier potwierdził, że nowoczesna lewica to nie tylko sprawiedliwość społeczna, ale też sfera liberalizacji obyczajów i stawianie na rozwój gospodarczy. Miller przyznał też, że na samej rewolucji obyczajowej nie można zbudować lewicy i nie jest to jej jedyny paradygmat. Tym bardziej, że to pole skutecznie zagospodarował już Janusz Palikot i jego ruch.
- Janusz Palikot to jedynie kopia. Oryginał jest bardziej atrakcyjny. To nasze postulaty powtarzane od lat i nasze projekty ustaw wykorzystał Palikot – mówił Miller, przypominając, że około stu projektów ustaw SLD przeczekało w „zamrażarce” marszałka Sejmu – Grzegorza Schetyny.


- Mam nadzieję, że tym razem marszałek Ewa Kopacz spojrzy na nasze projekty łaskawszym okiem – mówi Miller.
Jak były premier ocenia swego dawnego kolegę Bartosza Arłukowicza, który z SLD zdezerterował do PO by objąć funkcję ministra zdrowia?
- Bartosz Arłukowicz krytykował wszystkie projekty Ewy Kopacz, był im zawsze przeciwny. Teraz przyjdzie je mu realizować. Sytuacja jest zatem co najmniej komiczna – z uśmiechem podsumował Miller.
Zarówno Napieralski jak i Miller nie kryli swego krytycznego stanowiska wobec powołania na stanowiska ministra sprawiedliwości posła Jarosława Gowina.
- W rządzie Tuska jest Gowin i jest Arłukowicz. Trudno tu zachować równowagę. Rząd stoi w jakimś rozkroku – żartował Miller i dodał, że przy „jednoskrzydłym” planie  premiera bez wskazania jak Tusk pobudzi wzrost gospodarczy, nie wróży to najlepiej.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież