Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Danuta Wałęsa pierwszą Honorową Obywatelką Gdańska. Radni 20:11

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 sierpnia 2022 18:28

Podczas sesji Rady Miasta Gdańska 25 sierpnia br. radni większością głosów 20:11 przyznali tytuł Honorowej Obywatelki Gdańska Danucie Wałęsie. Przeciwni uhonorowaniu żony Lecha Wałęsy, lidera „Solidarności” do 1990 roku i prezydenta RP 1990-95, twórcy m.in. koncepcji NATO-Bis, byli radni Prawa i Sprawiedliwości.


Danucie Wałęsie po raz pierwszy nadano tytuł honorowej „obywatelki” (nie obywatela). W 2020 r. radni Gdańska podjęli uchwałę, że mężczyźni mają być honorowymi obywatelami, kobiety „honorowymi obywatelkami” miasta nad Motławą – z duchem „Genderowych” czasów.


Honorowymi Obywatelami są zatem m.in. konserwatywna liderka brytyjskich torysów, twardo walcząca na Wyspach ze związkowcami, u nas przeciwnie - wspierająca NSZZ „Solidarność” Margaret Thatcher, sygnatariuszki Porozumień sierpniowych: Joanna Duda-Gwiazda, Alina Pienkowska, Anna Walentynowicz, Henryka Krzywonos oraz aktorka Halina Winiarska-Kiszkisz i znakomity lekarz, kombatant prof. Joanna Muszkowska-Penson. „Obywatelką” – pani Danuta Wałęsa.


Poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz, brat śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, były dziennikarz i autor biografii Danuty Wałęsy de domo Gołoś pt. „Marzenia i tajemnice”, starał się przekonać radnych klubu PiS, aby zagłosowali za przyznaniem tytułu Danucie Wałęsie, odwołując się przy tym do poczucia miejsca i tożsamości.
– Kim panie i panowie się czują? Czy bardziej się czują gdańszczanami, czy bardziej politykami Prawa i Sprawiedliwości? – dopytywał poseł Adamowicz. Nie przekonał oponentów.


Żaden radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości w RMG nie zagłosował za przyznaniu Danucie Wałęsie tytułu „honorowej obywatelki”. Za było 20 radnych klubów KO i Wszystko dla Gdańska. Danuta Wałęsa nie była obecna na obradach RMG.


Uchwałę o tym, że Danuta Wałęsa, żona byłego prezydenta RP, będzie Honorową Obywatelką Miasta Gdańska złożyły kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, stwierdziła, że „uhonorowanie Danuty Wałęsy przypomina jednocześnie o udziale w walce o demokrację, jaki miały polskie kobiety, nie tylko działaczki "Solidarności", ale też żony i partnerki uczestników antypeerelowskiej opozycji”.


Danuta Wałęsa urodziła się we wsi Kolonia Krypy, nieopodal Węgrowa. Od 1968 r. mieszka w Gdańsku, najpierw przy ul. Żabi Kruk, potem na Stogach, w końcu – w willi przy ul. Polanki. Potrafiła w swej publicznej odsłonie odczytać 10 grudnia 1983 r. mowę w Oslo, odbierając Nagrodę Nobla, strofować męża a nawet zbesztać Ojca Tadeusza, dyrektora  rozgłośni Radio Maryja i Telewizji Trwam. Jest matką czterech córek i czterech synów.


Danuta Wałęsa przyznała na łamach książki „Marzenia i tajemnice”, że ze ślubu z Lechem Wałęsą pamięta niewiele, jednak słów męża po złożeniu przysiąg małżeńskich 8 listopada 1969 roku nie zapomniała: „Oj! Co ja zrobiłem?!”.


39 lat temu w Oslo Danuta Wałęsa, wraz z synem 13-letnim Bogdanem, odebrała 10 grudnia 1983 r. przyznaną Lechowi Wałęsie Pokojową Nagrodę Nobla. Nie przeszkodziły w przyznania nagrody dokumenty mające dowieść jego współpracy z SB. Wałęsa nie zdecydował się na osobisty odbiór nagrody. Była obawa, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do kraju. Władze PRL nie zamierzały jednak robić krzywdy komuś z rodziny Wałęsy. Wręcz przeciwnie. Specjalne środki ostrożności obowiązywały na Okęciu, by nie doszło do jakiejkolwiek prowokacji.
– Znane Wam są powody dla których nie mogłem przyjechać do Waszej stolicy, aby odebrać tę zaszczytną nagrodę. W tym uroczystym dniu moje miejsce będzie wśród tych, spomiędzy których wyszedłem i do których należę – wśród robotników Gdańska. Niechaj te słowa zaniosą Wam radość i niewygasłą nadzieję milionów moich braci, milionów ludzi pracy fizycznej i umysłowej, zrzeszonych w związku, którego nazwa wyraża jedna z najszlachetniejszych idei ludzkości – czytała Danuta Wałęsa podczas uroczystości w Oslo w 1983 r.


Pokojową Nagrodę Nobla w wysokości 1,5 miliona koron szwedzkich Wałęsa przekazał fundacji rozwoju rolnictwa indywidualnego, prowadzoną pod egidą Episkopatu Polski.


Po 1990 roku Danuta Wałęsa rolę Pierwszej damy starała się pełnić godnie. Z rozbawieniem, ale i z zażenowaniem patrzyła na męża, gdy ten w wieczór wyborczy wzniósł „wyjątkowy” toast: „Zdrowie wasze w gardła nasze!”
Danuta Wałęsa broniła męża. Przed pięciu laty w telewizji „Deutsche Welle” przekonywała: „Mój mąż nigdy nie współpracował z SB, nikomu krzywdy nie zrobił!” Przyznała, że sprawa TW „Bolka” i teczek archiwalnych z domu gen. Kiszczaka ma wpływ na życie jej rodziny. Na antenie niemieckiej telewizji skarżyła się, że jest „zniewolona”, jak w latach 80.


Lech Wałęsa komunikuje się chętnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, by prezentować własną wersję historii. Podczas spotkania on-line 27 marcu ub.r. Wałęsa dementował doniesienia o libacjach alkoholowych z przedstawicielami reżimu na początku 1989 r. Po kilku minutach nagrania przerywał Wałęsie rozwścieczony damski głos: „Rodziną się kurne zajmij!”. Najprawdopodobniej w tle była żona noblisty. Wałęsa posłusznie przerwał transmisję w pół zdania.

(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież