Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Danuta Wałęsa pierwszą Honorową Obywatelką Gdańska. Radni 20:11

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 sierpnia 2022 18:28

Podczas sesji Rady Miasta Gdańska 25 sierpnia br. radni większością głosów 20:11 przyznali tytuł Honorowej Obywatelki Gdańska Danucie Wałęsie. Przeciwni uhonorowaniu żony Lecha Wałęsy, lidera „Solidarności” do 1990 roku i prezydenta RP 1990-95, twórcy m.in. koncepcji NATO-Bis, byli radni Prawa i Sprawiedliwości.


Danucie Wałęsie po raz pierwszy nadano tytuł honorowej „obywatelki” (nie obywatela). W 2020 r. radni Gdańska podjęli uchwałę, że mężczyźni mają być honorowymi obywatelami, kobiety „honorowymi obywatelkami” miasta nad Motławą – z duchem „Genderowych” czasów.


Honorowymi Obywatelami są zatem m.in. konserwatywna liderka brytyjskich torysów, twardo walcząca na Wyspach ze związkowcami, u nas przeciwnie - wspierająca NSZZ „Solidarność” Margaret Thatcher, sygnatariuszki Porozumień sierpniowych: Joanna Duda-Gwiazda, Alina Pienkowska, Anna Walentynowicz, Henryka Krzywonos oraz aktorka Halina Winiarska-Kiszkisz i znakomity lekarz, kombatant prof. Joanna Muszkowska-Penson. „Obywatelką” – pani Danuta Wałęsa.


Poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz, brat śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, były dziennikarz i autor biografii Danuty Wałęsy de domo Gołoś pt. „Marzenia i tajemnice”, starał się przekonać radnych klubu PiS, aby zagłosowali za przyznaniem tytułu Danucie Wałęsie, odwołując się przy tym do poczucia miejsca i tożsamości.
– Kim panie i panowie się czują? Czy bardziej się czują gdańszczanami, czy bardziej politykami Prawa i Sprawiedliwości? – dopytywał poseł Adamowicz. Nie przekonał oponentów.


Żaden radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości w RMG nie zagłosował za przyznaniu Danucie Wałęsie tytułu „honorowej obywatelki”. Za było 20 radnych klubów KO i Wszystko dla Gdańska. Danuta Wałęsa nie była obecna na obradach RMG.


Uchwałę o tym, że Danuta Wałęsa, żona byłego prezydenta RP, będzie Honorową Obywatelką Miasta Gdańska złożyły kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, stwierdziła, że „uhonorowanie Danuty Wałęsy przypomina jednocześnie o udziale w walce o demokrację, jaki miały polskie kobiety, nie tylko działaczki "Solidarności", ale też żony i partnerki uczestników antypeerelowskiej opozycji”.


Danuta Wałęsa urodziła się we wsi Kolonia Krypy, nieopodal Węgrowa. Od 1968 r. mieszka w Gdańsku, najpierw przy ul. Żabi Kruk, potem na Stogach, w końcu – w willi przy ul. Polanki. Potrafiła w swej publicznej odsłonie odczytać 10 grudnia 1983 r. mowę w Oslo, odbierając Nagrodę Nobla, strofować męża a nawet zbesztać Ojca Tadeusza, dyrektora  rozgłośni Radio Maryja i Telewizji Trwam. Jest matką czterech córek i czterech synów.


Danuta Wałęsa przyznała na łamach książki „Marzenia i tajemnice”, że ze ślubu z Lechem Wałęsą pamięta niewiele, jednak słów męża po złożeniu przysiąg małżeńskich 8 listopada 1969 roku nie zapomniała: „Oj! Co ja zrobiłem?!”.


39 lat temu w Oslo Danuta Wałęsa, wraz z synem 13-letnim Bogdanem, odebrała 10 grudnia 1983 r. przyznaną Lechowi Wałęsie Pokojową Nagrodę Nobla. Nie przeszkodziły w przyznania nagrody dokumenty mające dowieść jego współpracy z SB. Wałęsa nie zdecydował się na osobisty odbiór nagrody. Była obawa, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do kraju. Władze PRL nie zamierzały jednak robić krzywdy komuś z rodziny Wałęsy. Wręcz przeciwnie. Specjalne środki ostrożności obowiązywały na Okęciu, by nie doszło do jakiejkolwiek prowokacji.
– Znane Wam są powody dla których nie mogłem przyjechać do Waszej stolicy, aby odebrać tę zaszczytną nagrodę. W tym uroczystym dniu moje miejsce będzie wśród tych, spomiędzy których wyszedłem i do których należę – wśród robotników Gdańska. Niechaj te słowa zaniosą Wam radość i niewygasłą nadzieję milionów moich braci, milionów ludzi pracy fizycznej i umysłowej, zrzeszonych w związku, którego nazwa wyraża jedna z najszlachetniejszych idei ludzkości – czytała Danuta Wałęsa podczas uroczystości w Oslo w 1983 r.


Pokojową Nagrodę Nobla w wysokości 1,5 miliona koron szwedzkich Wałęsa przekazał fundacji rozwoju rolnictwa indywidualnego, prowadzoną pod egidą Episkopatu Polski.


Po 1990 roku Danuta Wałęsa rolę Pierwszej damy starała się pełnić godnie. Z rozbawieniem, ale i z zażenowaniem patrzyła na męża, gdy ten w wieczór wyborczy wzniósł „wyjątkowy” toast: „Zdrowie wasze w gardła nasze!”
Danuta Wałęsa broniła męża. Przed pięciu laty w telewizji „Deutsche Welle” przekonywała: „Mój mąż nigdy nie współpracował z SB, nikomu krzywdy nie zrobił!” Przyznała, że sprawa TW „Bolka” i teczek archiwalnych z domu gen. Kiszczaka ma wpływ na życie jej rodziny. Na antenie niemieckiej telewizji skarżyła się, że jest „zniewolona”, jak w latach 80.


Lech Wałęsa komunikuje się chętnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, by prezentować własną wersję historii. Podczas spotkania on-line 27 marcu ub.r. Wałęsa dementował doniesienia o libacjach alkoholowych z przedstawicielami reżimu na początku 1989 r. Po kilku minutach nagrania przerywał Wałęsie rozwścieczony damski głos: „Rodziną się kurne zajmij!”. Najprawdopodobniej w tle była żona noblisty. Wałęsa posłusznie przerwał transmisję w pół zdania.

(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież