Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Danuta Wałęsa pierwszą Honorową Obywatelką Gdańska. Radni 20:11

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 sierpnia 2022 18:28

Podczas sesji Rady Miasta Gdańska 25 sierpnia br. radni większością głosów 20:11 przyznali tytuł Honorowej Obywatelki Gdańska Danucie Wałęsie. Przeciwni uhonorowaniu żony Lecha Wałęsy, lidera „Solidarności” do 1990 roku i prezydenta RP 1990-95, twórcy m.in. koncepcji NATO-Bis, byli radni Prawa i Sprawiedliwości.


Danucie Wałęsie po raz pierwszy nadano tytuł honorowej „obywatelki” (nie obywatela). W 2020 r. radni Gdańska podjęli uchwałę, że mężczyźni mają być honorowymi obywatelami, kobiety „honorowymi obywatelkami” miasta nad Motławą – z duchem „Genderowych” czasów.


Honorowymi Obywatelami są zatem m.in. konserwatywna liderka brytyjskich torysów, twardo walcząca na Wyspach ze związkowcami, u nas przeciwnie - wspierająca NSZZ „Solidarność” Margaret Thatcher, sygnatariuszki Porozumień sierpniowych: Joanna Duda-Gwiazda, Alina Pienkowska, Anna Walentynowicz, Henryka Krzywonos oraz aktorka Halina Winiarska-Kiszkisz i znakomity lekarz, kombatant prof. Joanna Muszkowska-Penson. „Obywatelką” – pani Danuta Wałęsa.


Poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz, brat śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, były dziennikarz i autor biografii Danuty Wałęsy de domo Gołoś pt. „Marzenia i tajemnice”, starał się przekonać radnych klubu PiS, aby zagłosowali za przyznaniem tytułu Danucie Wałęsie, odwołując się przy tym do poczucia miejsca i tożsamości.
– Kim panie i panowie się czują? Czy bardziej się czują gdańszczanami, czy bardziej politykami Prawa i Sprawiedliwości? – dopytywał poseł Adamowicz. Nie przekonał oponentów.


Żaden radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości w RMG nie zagłosował za przyznaniu Danucie Wałęsie tytułu „honorowej obywatelki”. Za było 20 radnych klubów KO i Wszystko dla Gdańska. Danuta Wałęsa nie była obecna na obradach RMG.


Uchwałę o tym, że Danuta Wałęsa, żona byłego prezydenta RP, będzie Honorową Obywatelką Miasta Gdańska złożyły kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, stwierdziła, że „uhonorowanie Danuty Wałęsy przypomina jednocześnie o udziale w walce o demokrację, jaki miały polskie kobiety, nie tylko działaczki "Solidarności", ale też żony i partnerki uczestników antypeerelowskiej opozycji”.


Danuta Wałęsa urodziła się we wsi Kolonia Krypy, nieopodal Węgrowa. Od 1968 r. mieszka w Gdańsku, najpierw przy ul. Żabi Kruk, potem na Stogach, w końcu – w willi przy ul. Polanki. Potrafiła w swej publicznej odsłonie odczytać 10 grudnia 1983 r. mowę w Oslo, odbierając Nagrodę Nobla, strofować męża a nawet zbesztać Ojca Tadeusza, dyrektora  rozgłośni Radio Maryja i Telewizji Trwam. Jest matką czterech córek i czterech synów.


Danuta Wałęsa przyznała na łamach książki „Marzenia i tajemnice”, że ze ślubu z Lechem Wałęsą pamięta niewiele, jednak słów męża po złożeniu przysiąg małżeńskich 8 listopada 1969 roku nie zapomniała: „Oj! Co ja zrobiłem?!”.


39 lat temu w Oslo Danuta Wałęsa, wraz z synem 13-letnim Bogdanem, odebrała 10 grudnia 1983 r. przyznaną Lechowi Wałęsie Pokojową Nagrodę Nobla. Nie przeszkodziły w przyznania nagrody dokumenty mające dowieść jego współpracy z SB. Wałęsa nie zdecydował się na osobisty odbiór nagrody. Była obawa, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do kraju. Władze PRL nie zamierzały jednak robić krzywdy komuś z rodziny Wałęsy. Wręcz przeciwnie. Specjalne środki ostrożności obowiązywały na Okęciu, by nie doszło do jakiejkolwiek prowokacji.
– Znane Wam są powody dla których nie mogłem przyjechać do Waszej stolicy, aby odebrać tę zaszczytną nagrodę. W tym uroczystym dniu moje miejsce będzie wśród tych, spomiędzy których wyszedłem i do których należę – wśród robotników Gdańska. Niechaj te słowa zaniosą Wam radość i niewygasłą nadzieję milionów moich braci, milionów ludzi pracy fizycznej i umysłowej, zrzeszonych w związku, którego nazwa wyraża jedna z najszlachetniejszych idei ludzkości – czytała Danuta Wałęsa podczas uroczystości w Oslo w 1983 r.


Pokojową Nagrodę Nobla w wysokości 1,5 miliona koron szwedzkich Wałęsa przekazał fundacji rozwoju rolnictwa indywidualnego, prowadzoną pod egidą Episkopatu Polski.


Po 1990 roku Danuta Wałęsa rolę Pierwszej damy starała się pełnić godnie. Z rozbawieniem, ale i z zażenowaniem patrzyła na męża, gdy ten w wieczór wyborczy wzniósł „wyjątkowy” toast: „Zdrowie wasze w gardła nasze!”
Danuta Wałęsa broniła męża. Przed pięciu laty w telewizji „Deutsche Welle” przekonywała: „Mój mąż nigdy nie współpracował z SB, nikomu krzywdy nie zrobił!” Przyznała, że sprawa TW „Bolka” i teczek archiwalnych z domu gen. Kiszczaka ma wpływ na życie jej rodziny. Na antenie niemieckiej telewizji skarżyła się, że jest „zniewolona”, jak w latach 80.


Lech Wałęsa komunikuje się chętnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, by prezentować własną wersję historii. Podczas spotkania on-line 27 marcu ub.r. Wałęsa dementował doniesienia o libacjach alkoholowych z przedstawicielami reżimu na początku 1989 r. Po kilku minutach nagrania przerywał Wałęsie rozwścieczony damski głos: „Rodziną się kurne zajmij!”. Najprawdopodobniej w tle była żona noblisty. Wałęsa posłusznie przerwał transmisję w pół zdania.

(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież