Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27

Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznacza przejęcie Grupy Energa przez PKN Orlen i jakie są szanse na fuzję z Grupą Lotos? I jakie dalsze działania planuje paliwowy potentat? O tym w rozmowie z Piotrem Kubiakiem mówił Gość Dnia Radia Gdańsk - prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.


- "Możemy mówić o wielkiej mobilizacji spółek Skarbu Państwa, które stanęły an wezwanie rządu i w poczuciu odpowiedzialności za rynek, obywateli, swoich klientów tę misję realizują." To słowa wicepremiera Jacka Sasina o wsparciu walki z koronawirusem przez koncerny państwowe. Jak pomagał do tej pory PKN ORLEN w walce z epidemią?
Daniel Obajtek: PKN Orlen jest pionierem i dla nas jest bardzo ważne, by w tym trudnym czasie pomagać Polakom i rynkowi, którym jesteśmy. Orlen jest zależny od rynku i rynek od Orlenu. W pierwszej kolejności obniżyliśmy ceny paliw. Bardzo szybko zaczęliśmy też produkować płyn do dezynfekcji. Wydaliśmy też 25 ton żywności w akcji dożywiania na granicy, przeznaczyliśmy ponad 10 mln złotych dla szpitali, 60 mln złotych na zakup 7 mln maseczek. Cały czas pracujemy, zwiększamy pomoc i szukamy sprzętu, który będziemy sprowadzać do Polski.


- W ostatnich dniach PKN ORLEN otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Energa. Co to oznacza, jak będzie ten proces wyglądał w tym trudnym czasie?
Daniel Obajtek: Nawet w tym trudnym czasie będziemy robić biznesy. To pokazuje, że jesteśmy firmą odpowiedzialną. Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy. Decyzję Komisji Europejskiej przyjmujemy z zadowoleniem. Liczę na to, że Grupę Energa przejmiemy do końca kwietnia. To bardzo ważna rzecz dla Pomorza. Energa będzie miała nowego właściciela, który będzie mógł w nią inwestować. Dziś inwestycje w energię odnawialną wymagają dużego kapitału. I ORLEN może go zapewnić.

alt


- Komisja Europejska ma zgłosić formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez ORLEN. Czy ma pan ostateczną decyzję w tej sprawie czy nadal czekamy?
Daniel Obajtek: Lotos ma tylko jeden filar swojej działalności - rafinerię. ORLEN jest o tyle silniejszą firmą, że posiada wiele filarów, jest bardziej stabilny i odporny na wahania gospodarki. Takie zawieruchy na rynku często się powtarzają, a Lotos jest bardzo czuły na takie sytuacje. Te czasy tym bardziej pokazują nam też, że powinniśmy być jednym, integralnym koncernem. Oczywiście, Lotos dalej będzie na Wybrzeżu, dalej tu będą płacone podatki, Lotos dalej będzie inwestował i się rozwijał. Ale wspólnie będziemy robić zakupy i optymalizować koszty. Chciałem prosić Polaków, wszystkich którzy nas słuchają o większy patriotyzm gospodarczy, o wzmocnienie gospodarki, korzystanie z polskiej gospodarki, z polskich produktów, polskich wyrobów. Musimy się tym bardziej teraz wzmacniać, integrować i wspierać.

źrodło radiogdansk.pl
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież