Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy Tusk złamał prawo? Zobacz film

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 maja 2011 11:02

Materiały dowodowe w sprawie podejrzenia złamania ordynacji wyborczej przez Donalda Tuska trafiły do Komendy Głównej Policji. Ta zbada, czy doszło do naruszenia prawa.
Do niedozwolonej agitacji miało dojść na tydzień przed drugą turą wyborów samorządowych, 28 listopada w siedzibie starostwa Starogardu Gdańskiego. Donald Tusk wystąpił tam na konferencji prasowej z Patrykiem Gabrielem, kandydatem na prezydenta Starogardu Gd. z ramienia Platformy Obywatelskiej.  Wkrótce do Komisji Wyborczej wpłynęło pismo posła PiS Zbigniewa Kozaka, którego zdaniem doszło do złamania ordynacji wyborczej.  Przywołał on punkt ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, że: "kto w związku z wyborami wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, prowadzi agitację wyborczą: w siedzibach urzędów administracji rządowej lub administracji samorządu terytorialnego bądź sądów - podlega karze grzywny".

Sprawą zajęła się tczewska policja. - Zebraliśmy dowody oraz przesłuchaliśmy świadków. Jako że sprawa dotyczy parlamentarzystów, to została ona przekazana do Komendy Głównej Policji – tłumaczy Dariusz Górski, rzecznik prasowy Policji w Tczewie. - Nie do nas należy sprawdzenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa, ale możemy potwierdzić, że rzeczywiście do wspomnianej konferencji doszło. Można to zobaczyć choćby na filmie dostępnym na portalu youtube – dodaje.


{youtubejw}uIOC7QhR5A0{/youtubejw}


Sprawę bagatelizuje rzecznik rządu Paweł Graś, który uważa, że zarzuty Kozaka są spowodowane frustracją po jego klęsce wyborczej. Sam poseł też bowiem startował w wyborach na prezydenta Starogardu Gdańskiego i nie wszedł do II tury. - To właśnie poziom pana Grasia, który nie mając argumentów, atakuje personalnie – odpowiada Kozak.

Co grozi premierowi za prowadzenie agitacji wyborczej w siedzibach administracji rządowej lub samorządowej? Najwyżej grzywna. - Tym bardziej dziwię się premierowi, że nie przyznał się szybko do błędu i nie zapłacił grzywny. Sprawa byłaby już dawno zakończona, a tak w jej wyjaśnieniu bierze udział wielu urzędników państwowych – zauważa Kozak.

Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

fot. Saibo (wiki)

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież