Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Co i gdzie na tegorocznym Jarmarku Św. Dominika

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 sierpnia 2016 07:05

Jarmark Św. Dominika co roku ściąga do Gdańska prawdziwe tłumy turystów. Bywalców jednej z największych imprez plenerowych w Europie przyciąga nie tylko niesamowita atmosfera wydarzenia oraz oferta kulturalna jarmarku, ale przede wszystkim kilkaset straganów, na których można kupić wyjątkowe przedmioty oraz skosztować regionalnych specjałów. Przedstawiamy zarys rozmieszczenia atrakcji tegorocznego jarmarku.


W tym roku na Placu Kobzdeja znajduje się tzw. zielnik miejski, czyli miejsce gdzie można przysiąść i w cieniu altan rozkoszować się zapachem ziół, które znajdują się w donicach przy miejscach do siedzenia. Dzięki zielnikowi możemy nie tylko zobaczyć jak wygląda np. tymianek, ale także dowiedzieć się jakie ma działanie. Plac Kobzdeja to także strefa gier planszowych. W namiocie przy specjalnie przygotowanych stanowiskach możemy spróbować swoich sił w różnych grach planszowych, a jeśli któraś z nich nas zainteresuje mamy możliwość kupienia jej, gdyż obok namiotu ustawiono stoisko z grami. Na Placu Kobzdeja coś dla siebie znajdą także najmłodsi, bo to właśnie tam przygotowano „Wodne Igrzyska – Strefa Żywiec Zdrój”, gdzie dzieci mogą m.in. zagrać w kapsle, wziąć udział w grach drużynowych, czy sprawdzić swoją wiedzę na temat wody.


Na Długim Targu stanęła elektroniczna brama odliczająca gości jarmarku, którzy zdecydują się przez nią przejść. Liczba odwiedzających co chwilę wzrasta. Przy Neptunie ustawiono koławkę i ławkoło, gdzie można usiąść i posłuchać gwaru Jarmarku Św. Dominika lub szumu morza. W tych miejscach zorganizowano także tzw. bookcrossing, czyli wymianę używanych książek.


Strefa straganów zaczyna się od ulicy Pańskiej. Przy Baszcie Jacek ustawiono kramy z jedzeniem m.in. Karczmę pod Kogutem. Można tu skosztować jedzenia z grilla np. kiełbasy, szaszłyków, czy golonki. Wokół roznosi się również zapach zasmażanej kapusty. Przy stoiskach znajdują się krzesełka i stoliki w formie gastronomicznego ogródka, gdzie w spokoju można zjeść zakupione posiłki.



alt



Dalej na ulicy Pańskiej znajdziemy stragany z regionalnymi przysmakami. Można tam kupić m.in. tradycyjne wędliny i kiełbasy, różnego rodzaju bochny chleba oraz serki z Nowego Targu, czyli m.in. popularny oscypek i równie smaczny bundz. Ustawiono tu również stoisko Browaru Koreb, czyli regionalnego browaru z Łaska. Na straganie można nabyć piwo, ale także od razu go spróbować, gdyż obok kramu znajdziemy ławki i stolik dla klientów. Idąc dalej ulicą Pańską znajdziemy stoiska z: ceramiką pochodzącą z Estonii, wyrobami drewnianymi m.in. wałkami do ciast i sztućcami, czapkami i skarpetami, monetami, banknotami i medalami, przyrządami do dekorowania ciast i tortów.


Na ulicy Węglarskiej można kupić m.in. kamienie szlachetne i półszlachetne, maskotki, wyroby z futer, biżuterię z bursztynu i kamieni półszlachetnych, wyroby ceramiczne, noże, wyroby skórzane m.in. paski, drewniane zabawki, ilustrowane pamiątki (m.in. notesy, koszulki, magnesy) autorstwa Glinianej Kury, skórzaną biżuterię MonEgo, .



alt



alt



Ulica Kołodziejska to miejsce, gdzie znajdziemy piękną biżuterię m.in. wyroby Pracowni Cudów, która oferuje niepowtarzalną, ręcznie robioną biżuterię z miedzi stylizowanej na stare srebro. Na Kołodziejskiej ustawiono także stragany z przypinkami i naszywkami na ubrania, maskotkami, przedmiotami wykonanymi z muszli oraz ręcznie farbowanymi szalami i chustami.


Na Tkackiej można kupić wiele wyrobów rękodzielniczych m.in. podkładki ceramiczne, ręcznie malowane kubki, drewniane szkatułki i pudełka, biżuterię z minerałów, biżuterię pozłacaną, kolorowe wianki ze sztucznych kwiatów, ręcznie farbowane ubrania, obrazy malowane na płótnie.



alt



Ulica Świętego Ducha kusi straganami z produktami gastronomicznymi. Kupimy tu m.in. góralskie serki, przyprawy, herbaty, zioła, miody. Ponadto na Świętego Ducha ustawiono kramy z biżuterią wykonaną m.in. z bursztynu, rękodziełem drewnianym i skórzanym, ubrankami i akcesoriami dla dzieci, drewnianymi meblami, szczotkami i pędzlami z naturalnych surowców, biżuterią o charakterze etnicznym, ręcznie robionymi lalkami, torebkami z filcu, ceramiką, odzieżą z lnu i konopi, obrazami, rękodziełem afrykańskim.


Mnóstwo straganów pojawiło się nad Motławą. Na ulicy Długie Pobrzeże znajdziemy m.in. ceramikę artystyczną np. w kształcie gdańskich kamieniczek, różnego rodzaju pamiątki znad morza, lizaki o przeróżnych kształtach, naszywki i przypinki do ubrań, odzież robioną na drutach, poduszki w kształcie zabawnych sówek, syrenie ogony wykonane z materiału, zegarki, kubki, ręcznie malowane trampki. Stoisk nad Motławą jest tak wiele, a zainteresowanie klientów jest tak duże, że momentami ciężko przedrzeć się przez tłum uczestników jarmarku.



alt



alt



Interesujące przedmioty znajdziemy także przy ulicy Stągiewnej, na Zielonym Moście. W tym miejscu ustawiono stragany z biżuterią – można kupić na nich biżuterię wykonaną z perły hodowlanej, bursztynu, czy srebra oraz biżuterię przeznaczoną do ozdabiania całego ciała. Ponadto na Zielonym Moście znajdują się kramy z wyrobami wykonanymi ze szkła artystycznego oraz gliniane garnki, które do Gdańska przywieźli mieszkańcy Podhala. Są tam także stoiska z torebkami, pamiątkami znad morza i parasolami. Ciekawie prezentuje się stoisko, które jest stylizowane na indiańskie – kupimy tam m.in. sweterki z Peru, koszulki, tzw. łapacze snów, czy etniczną biżuterię. Na Zielonym Moście coś dla siebie znajdą także łasuchy, ponieważ można tu nabyć różne rodzaje miodu, przysmaki pochodzące prosto z Turcji, cukierki krówki, żelki, a także sztandarowy specjał Jarmarku Św. Dominika, czyli pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem. Ponadto na mostku ustawiono mobilne kawiarnie i food truck, gdzie kupimy m.in. apetyczne burgery z wołowym mięsem.



alt



Na niektórych straganach klienci mają możliwość zapłacenia za zakupy kartą, co w dzisiejszych czasach „plastikowego pieniądza” jest dużym udogodnieniem. Ponadto w różnych punktach, m.in. przy Dworze Artusa, ustawiono mobilne bankomaty sieci Euronet.


Karolina Rabiej


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież