Sopockie gierki, anatomia oszustwa » Umyka odpowiedzialności prawno-karnej b. prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, który, znając orzeczenia... Gen. Wroński vs b. poseł PO: - Pożyczka na cudze interesy, "sprzęt z i... » W ostatnich dniach na temat finansowo-militarnego projektu SAFE wypowiedział się gdański generał bry... Gorzkie spotkanie rad dzielnic z prezydent Gdańska » Miało być podsumowanie współpracy i rozmowa o usprawnieniach rad dzielnic. Zamiast tego pojawiło się... Kolejny bój o Gedanię... » Po przejęciu sterów rządu przez liberałów znów przyjdzie nam toczyć bój o Gedanię.Po 2022 roku kiedy... Deweloperka na historycznych terenach KS Gedanii w Gdańsku » Jak poinformował na konferencji poseł PiS Kacper Płażyński, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków... Spotkanie promocyjne książki "Wschodnie piętno" » 11 lutego 2026 r. w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku odbyła się promocja książki wydane... Pamięć Grudnia 70: kwiaty stoczniowców, sugestie SB, paraliż PZPR » W grudniu 1977 r. po raz pierwszy od 1971 r. zorganizowano niezależne zgromadzenie pod bramą nr 2 St... Oświadczenie "S" ws. sporu zbiorowego w IMGW » W dniu 26 stycznia 2026 r. Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w IMGW-PIB weszła w spór zbiorow... Marta Nawrocka odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich „Jezioranki” » Małżonka Prezydenta RP Marta Nawrocka spotkała się z członkiniami i członkami Koła Gospodyń Wiejskic... Tłusty czwartek » Z marmoladą, powidłami, posypane cukrem pudrem lub z polewą czekoladową. Po pączka w tłusty czwartek...
Gen. Wroński vs b. poseł PO: - Pożyczka na cudze interesy,
sobota, 28 lutego 2026 21:19
Gen. Wroński vs b. poseł PO: - Pożyczka na cudze interesy,
W ostatnich dniach na temat finansowo-militarnego projektu SAFE
Piłka w grze: Derbowe fajerwerki i usterki
sobota, 28 lutego 2026 15:26
Piłka w grze: Derbowe fajerwerki i usterki
John Carver może spać spokojnie, Dawid Szwarga emocjonować się
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych podgrzały atmosferę posiedzenia Rady Miasta

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 maja 2017 16:27

altBonifikaty na wykup mieszkań komunalnych zdominowały XXXIX sesję Rady Miasta Gdańska. Sala Obrad po raz kolejny stała się świadkiem politycznego starcia radnych rządzącej w Gdańsku Platformy Obywatelskiej oraz opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości. Atmosferę podgrzało również złożone w środę przez Kacpra Płażyńskiego zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Pawła Adamowicza i jego byłego zastępcy ds. polityki komunalnej, Macieja Lisickiego.



Tego, że kwestia bonifikat będzie głównym tematem czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska, można było się domyślić już po ogłoszeniu porządku sesji, ponieważ 18 z 33 uchwał które miały być poddane pod głosowanie w jej trakcie dotyczyło właśnie bonifikat. Głównym powodem gorącej awantury była „Uchwała w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat oraz wysokości stawek procentowych bonifikaty przy sprzedaży lokali mieszkalnych wybudowanych na zasadach określonych w uchwale Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1983 roku w sprawie zasad realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego”.


Sprawa dotyczy osiedla mieszkaniowego Cygańska Góra, a konkretnie wykupu części lokali komunalnych w blokach mieszkalnych do niego należących. W czym rzecz? Otóż, w latach 2007-2013 doszło do sprzedaży blisko setki mieszkań komunalnych z bonifikatą w wysokości 90 % ich wartości. W opinii Płażyńskiego zamieszczonej na jednym z lokalnych portali internetowych, ich sprzedaży dokonano z pogwałceniem prawa. Zgodnie z postanowieniami właściwych dla sprawy uchwał Rady Miasta Gdańska, bonifikatę na wykup lokalu komunalnego wybudowanego po 27 maja 1990 roku w wysokości 90 % jego wartości obecny jego najemca może uzyskać tylko w przypadku, w którym Gmina Miasto Gdańsk nabyła ten lokal w sposób nieodpłatny. Problem polega na tym, że budynki wchodzące w skład Cygańskiej Góry zostały wybudowane w latach 1992-1997, a Gmina Miasto Gdańsk było jednym z wielu podmiotów realizujących tę inwestycję mieszkaniową.


Co więcej, zgodnie z treścią przywołanej uchwały, pozostałym najemcom mieszkań na Cygańskiej Górze dano możliwość wykupu lokali jedynie z bonifikatą w wysokości 30 % jego wartości, jeżeli wszyscy lokatorzy w ramach jednej klatki schodowej. – Mówimy o szczególnej sytuacji dotyczącej jednego osiedla i mieszkań, które zostały wybudowane na początku lat 90. W Gdańsku z bonifikatą sprzedajemy tylko mieszkania powstałe do 1990 r. Pozostałe mieszkania wybudowane za pieniądze gminy są sprzedawane za 100% wartości. Wychodząc naprzeciw wnioskom mieszkańców, chcemy w tej uchwale zaproponować, by mieli oni tam szansę kupić mieszkanie za 60-65% – bronił treści uchwały obecny zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak.


Taka argumentacja nie spodobała się przedstawicielom PiS. – Deklaracja, że chce pan zrobić obecnie mieszkańcom przysługę, to obrzydliwy fałsz – oburzał się Jerzy Milewski, radny tej partii. Wytknął on przy okazji radnym PO złożenie w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi z 2014 roku podpisanie „Deklaracji poparcia inicjatywy w sprawie podjęcia uchwały umożliwiającej sprzedaż lokali komunalnych przy ul. Cygańska Góra z bonifikatą 90%”. Milewski zaapelował również o równe traktowanie mieszkańców.


Jak zwykle w tego typu przypadkach, radnym ostatecznie nie udało się dojść do konsensusu, a „Uchwała w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat oraz wysokości stawek procentowych bonifikaty przy sprzedaży lokali mieszkalnych wybudowanych na zasadach określonych w uchwale Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1983 roku w sprawie zasad realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego” w zaproponowanej treści została przegłosowane przez posiadających większość w Radzie Miasta Gdańska przedstawicieli PO.


Do pozostałych tematów, które zostały poruszone na XXXIX sesji Rady Miasta Gdańska, należały uchwała dotycząca Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Gdańska, uchwała dotycząca budżetu Miasta Gdańska na 2017 rok, uchwały w sprawach uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla kilku dzielnic, uchwały dotyczące sieci szkół w nowym ustroju szkolnym na terenie Miasta Gdańska, a także uchwały w sprawie kilku pomniejszych spraw. Nie wywołany one jednak takiego zainteresowania, jak miało to miejsce w przypadku bonifikat na wykup mieszkań komunalnych na osiedlu mieszkaniowym Cygańska Góra.

Patryk Bukowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież