W nawiązaniu do materiału „Gedania – świetny biznes czy świętokradztwo?” opublikowanym na portalu wybrzeze24.pl otrzymaliśmy pismo z wyjaśnieniami dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
W podpisanym jedynie literkami „(tes,toł,s)” artykule pt. „Gedania – świetny biznes czy świętokradztwo?” (http://wybrzeze24.pl/aktualnosci/gedania-swietny-biznes-czy-swietokradztwo) znalazł się m.in. taki fragment, który zawiera nieprawdziwe informacje:
„Tymczasem redakcja "Gazety Gdańskiej" dowiedziała się o spotkaniu jednego z gdańskich inwestorów z dyr. Biura Rozwoju Gdańska, Edytą Damszel-Turek w sprawie zmiany planu w okolicach stadionu i inwestycji Robyga, które odbyło się w drugiej połowie stycznia b. roku. Według informacji "GG", dyr. Damszel-Turek miała zniechęcać lokalnego inwestora i posiadacza działki do występowania o zmianę planu, który dopuściłby zabudowę mieszkaniowa. Miała stwierdzić, że Gdańsk ma dostatecznie dużo terenów przeznaczonych pod budowy mieszkaniowe.
Na pytanie o potwierdzenie takiego stanowiska, redakcja otrzymała z Biura Rozwoju Gdańska anonimową odpowiedz z... kuriozalną prośbą o ujawnienie oświadczenia inwestora. Zatem pytanie pozostaje otwarte - czy dyrektor BRG rzeczywiście formułowała takie stanowisko wobec właściciela firmy, którego pomysł inwestycyjny był konkurencyjny wobec zamierzeń Robyga?”
W ostatnim roku z terenu Letnicy wpłynęły dwa wnioski o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wnioski dotyczyły terenów zlokalizowanych na południe od stadionu będących fragmentem dużego obszaru wykorzystywanego i przeznaczonego planistycznie na cele przemysłowo-usługowe.
Nieprawdą jest, że tereny wnioskowane o zmianę planu sąsiadują z inwestycją Robyga, która prowadzona jest po drugiej stronie alei Macieja Płażyńskiego, na terenach na północ od terenów rewitalizowanej Starej Letnicy, w sąsiedztwie dawnego składowiska popiołów EC. Sytuacja planistyczna i uwarunkowania funkcjonalne są zupełnie inne dla lokalizacji Robyga i terenów wnioskowanych o zmianę planu. Tereny inwestycji firmy Robyg, objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Letnica – osiedle część północna z 2012 roku, przeznaczone są na cele mieszkaniowo-usługowe.
Przywołane wnioski o zmianę planu złożone zostały w drugiej połowie zeszłego roku przez firmę P.H.U. LINEA-SIM sp. z o. o. i WPRD GRAVEL sp. z o.o. Oba wnioski zmierzały do wprowadzenia funkcji mieszkaniowej i usługowej w miejsce użytkowania i przeznaczenia przemysłowo-usługowego.
Wskazane we wnioskach działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Młyniska-Letnica, który przewiduje dla tych terenów funkcję produkcyjno-usługowo-składową. W obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (uchwalonym w 2007 roku i spójnym planistycznie z obowiązującym planem miejscowym) tereny te znajdują się w obszarze terenów o dominującej zabudowie produkcyjno-usługowo-składowej.
Również w obecnie procedowanym nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tereny te znajdują się w obszarze terenów przemysłowo-usługowo-składowych.
Przeznaczenie i tym samym ograniczenie dla wprowadzania funkcji mieszkaniowej na omawianym obszarze w sporządzanym obecnie Studium wynika wprost z analiz przeprowadzonych na potrzeby Studium. Zgodne z wymogiem Art. 10 zaktualizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 roku na podstawie analiz ekonomicznych, środowiskowych, społecznych i prognoz demograficznych sformułowano maksymalne w skali gminy zapotrzebowanie na nową zabudowę w podziale na funkcje. Przeprowadzony następnie bilans terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową na terenach o w pełni wykształconej zwartej strukturze funkcjonalno-przestrzennej oraz w obowiązujących planach miejscowych wskazał, że w skali miasta wyczerpane zostało prognozowane w oparciu o prognozę demograficzną zapotrzebowanie na nową zabudowę mieszkaniową. Bilanse te przekładają się na ograniczenie wprowadzania funkcji mieszkaniowej na tereny dotąd wyłączone z zagospodarowania mieszkaniowego.
Dodatkowo należy wskazać, że utrzymanie dotychczasowego przeznaczenia przemysłowo-usługowo-składowego dla tego obszaru wpisuje się w zdeterminowaną strukturę miejską tworząc bazę dla różnorodnych miejsc pracy (usług, przemysłu i składów). Wnioskowana funkcja usługowa może być lokalizowana na przedmiotowym terenie bez ograniczeń.
Wzmiankowane w artykule spotkanie z dyrektor Edytą Damszel-Turek odbyło się na początku lutego 2017 roku i jego celem było wyjaśnienie z wnioskodawcami czy podtrzymują wnioski o zmianę planu w zakresie całkowitej rezygnacji z funkcji przemysłowej i przeznaczenie przedmiotowych terenów na funkcje jedynie usługowe co zawężałoby spektrum użytkowania terenów (z takiego zawężenia funkcji przedstawiciele firmy P.U.H. LINEA-SIM sp. z o. o. ustnie się wycofali). W trakcie spotkań przedstawione zostały również przytoczone wyżej argumenty odnośnie braku możliwości wprowadzenia funkcji mieszkaniowej w ten przemysłowo-usługowy obszar, co zostało przedstawione nieprawdziwie w artykule jako „zniechęcanie do składania wniosków” (wnioski były już przecież złożone), a spotkanie miało jedynie charakter informacyjno-wyjaśniający w kontekście obowiązującego i opracowywanego nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska – określającego politykę przestrzenną miasta, z którą to polityką plany miejscowe nie mogą być sprzeczne.
W ślad za spotkaniami ze składającymi wnioski o zmianę planu rozpatrzenie wniosków wraz z powyższym uzasadnieniem zostało w marcu bieżącego roku przekazane na piśmie obu firmom.
- 28/05/2017 08:28 - III Trójmiejski Marsz Równości
- 27/05/2017 21:17 - Ćwierćwiecze Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe”
- 27/05/2017 21:09 - Święto Miasta w kulminacyjnej fazie
- 26/05/2017 18:15 - SM Południe świętuje 25-lecie
- 26/05/2017 18:12 - Mnóstwo atrakcji z okazji Dnia Dziecka w gdańskiej IKEA
- 25/05/2017 16:33 - Koralewski: Dalekowzroczność prezydenta czyli biznes ponad wszystko
- 25/05/2017 16:27 - Bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych podgrzały atmosferę posiedzenia Rady Miasta
- 24/05/2017 10:11 - Dobrobyt i nepotyzm - prezydenckie majątki 2016
- 23/05/2017 08:02 - Radni PiS o "sejmiku sejmików" i plamie Struka
- 22/05/2017 18:38 - "Usłyszeć obraz" - zgłoś się na szkolenie z audiodeskrypcji