Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

50 lat temu stanął Mur Berliński

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 13 sierpnia 2011 10:44

altMija pół wieku od postawienia przez władze NRD betonowej ściany w Berlinie, dzielącej dwa systemy polityczne. Okalający zachodnią enklawę Berlina mur na trzy dekady stał się symbolem podzielonego świata.


Nim 50 lat temu, w niedzielę 13 sierpnia 1961 roku rozpoczęła się budowa wysokiej na 3,5 metra ściany do zachodniej części Niemiec uciekło ponad dwa i pół miliona obywateli NRD. Dzisiaj podobne konstrukcje okalające autonomię palestyńską widać w strefie Gazy i nad Jordanem.


Ten długi na ponad 156 km mur, smutny symbol zimnej wojny, o którym śpiewał Kult („Berlin”), który podzielił miasto, stacje metra, domy i rodziny runął nocą z 9 na 10 listopada 1989 r. O berlińskim murze opowiada m.in. polski film „Królik po berlińsku”. 


28 lat wcześniej, nocą z soboty na niedzielę 12 na 13 sierpnia 1961 roku okupacyjne wojska radzieckie, Narodowa Armia Ludowa NRD i funkcjonariusze Volkspolizei (ludowej policji) i Deutsche Grenzpolizei (policja graniczna) otoczyły zachodni Berlin i zablokowały tory i jezdni. Zanosiło się na podobną do tej z 1948 r. blokadę. Pod nadzorem wojska i policji robotnicy przystąpili do demontażu bruku, chodników i ścian. Na masowe ucieczki kierownictwo komunistycznej NRD musiało odpowiedzieć budową muru, czyli jak woleli mówić – antyfaszystowskiego wału ochronnego (antifaschistischer Schutzwall).  Na wznoszenie budowli wybrano niedzielę, a do pracy zatrudnieni zostali robotnicy posiadający rodziny po wschodniej stronie. Niemcy nie zrezygnowali z prób forsowania muru. W drodze na Zachód budowali tunele, próbowali ucieczki balonami. Cały wolny świat obiegły zdjęcia przeskakujących zasieki i skaczących z okien.


alt


Aktywiści niemieckiej partii komunistycznej argumentowali, że powodem postawienia muru było uniemożliwienie napływu zachodnich szpiegów i prowokatorów do stolicy NRD.   Zapora z drutu kolczastego została uzupełniona wysokimi betonowymi płytami.


W pasie ochronnym muru umieszczono miny, pale zaporowe, rowy przeciwczołgowe, pułapki i   186 wież obserwacyjnych,  31 punktów odwodzenia, 259 stanowisk strzeżonych przez psy,   20 bunkrów.. Służby bezpieczeństwa NRD i żołnierze zabiły w okolicy muru ponad sto osób (niektóre źródła wspominają, że ofiar muru było 238).  Pierwszą ofiarą muru była Ida Siekmann - 22 sierpnia 1961 skoczyła z okna mieszkania przy Bernauerstraße. Śmiertelne strzały trafiły 24 sierpnia 1961 24-letniego Güntera Litfina, który został zastrzelony podczas próby przepłynięcia kanału Szprewy. Ostatnią ofiarą  muru był zastrzelony 5 lutego 1989 roku Chris Gueffroy.


9 listopada 1989 r. wieczorem  na konferencji prasowej członkowi biura politycznego  Günter Schabowski odczytał notatkę generalnego sekretarza SED Egona Krenza: Podania o prywatne wyjazdy zagraniczne mogą być składane bez uzasadnienia powodów. Pozwolenia będą wydawane niezwłocznie. Odpowiedzialne za wydawanie wiz wydziały paszportowo-meldunkowe milicji, zostały poinstruowane o natychmiastowym wydawaniu wiz na wyjazdy na stałe, bez spełnienia warunków opisanych w obowiązującej wciąż ustawie o wyjazdach. Wyjazdy na czas nieokreślony mogą odbywać się przez przejścia graniczne NRD.


W usytuowanym w pobliżu historycznego już przejścia Checkpoint Charlie w Berlinie przy Friedrichstrasse powstało na początku lat 90. muzeum „Haus am Checkpoint Charlie”.  Można w nim zobaczyć pamiątki po minionych czasach. Są w nim też plansze o polskiej drodze do wolności.   
ASG
fot. de.wikipedia.org 


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież