100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Poważna zabawa z piłką nożną w Gdańsku

Piłka nożna przywędrowała do Gdańska stosunkowo wcześnie, prawdę mówiąc kiedy jej zasady dopiero kształtowały się na angielskich boiskach. Dyscyplina była połączeniem gry w dzisiejszą piłkę kopaną i gry rugby. Dopiero w ostatnich latach XIX wieku na wyspach brytyjskich kształtowały się jej przepisy.


Przypływający do Gdańska marynarze w wolnych chwilach na placach położonych blisko portu zażywali ruchu uganiając się za czymś co dziś nazywamy piłką. Angielska gra bardzo szybko przyjęła się w środowiskach gdańskiej młodzieży, okazała się na tyle interesująca, że już na przełomie wieków wprowadzono ją do codziennych zabaw a od 1903 roku zaczęły powstawać pierwsze kluby popularyzujące zasady gry w piłkę nożną.

alt alt


Pierwszym klubem w Gdańsku była drużyna pod nazwą „Fussball-Club Danzig”. Zaczęły powstawać następne kluby: studenci, policjanci, wojskowi, strażacy a także mieszkańcy poszczególnych dzielnic organizowali swoje zespoły i tak powstały między innymi drużyny: Preussen Danzig, FC Comet Neufahrwasser czy KKS Gedania. Swoje drużyny posiadały dzielnice: Oliwa, Nowy Port, Przeróbka czy Wisłoujście. Jednocześnie w położonym niedaleko Królewcu, mieście portowym, dyscyplina zyskiwała także na popularności. Tak się później złożyło, że oba miasta do końca II wojny światowej w rozgrywkach piłkarskich walczyły o palmę pierwszeństwa.

alt

Stadion przy ul. Traugutta w roku 1935


alt

Stadion przy ul. Traugutta 1935 rok, przemawia gauleiter Forster


Na początku lat 20. do rywalizacji dołączyła jeszcze Gedania, polska drużyna z Gdańska, która dysponowała dość pokaźnym boiskiem. Niemieccy kibice zazdrościli położonego w polskiej dzielnicy, w samym centrum Wrzeszcza, stadionu wyposażonego w nowoczesne zaplecze. Postanowili wybudować stosunkowo blisko w Górnym Wrzeszczu swoje boisko, jak na ówczesne czasy również bardzo nowoczesne, mieszczące na trybunach około 12 tys. osób. Wybudowany w 1927 roku stadion nie doczekał się klubu piłkarskiego, który mógłby stać się jego gospodarzem.

alt

Stadion przy ul. Traugutta dziś


Boisko sporadycznie wykorzystywane było na imprezy sportowe, ale właściwie służyło na organizowanie olbrzymich spędów narodowo socjalistycznych, w których uczestniczyli najwyżsi oficjele NSDAP, tak jak w roku 1935, 16 marca na przedwyborczym wiecu przemawiał miejscowy gauleiter Albert Forster. Miasto w tym okresie odwiedzali politycy niemieccy m.in.: Joseph Goebbels, Adolf Hitler, Hermann Göring, Rudolf Hoess. Na stadionie było wówczas blisko 25 tysięcy należących w tym czasie do partii obywateli Gdańska. Praktyczne stadion zarezerwowany był na tego rodzaju wydarzenia, bardzo sporadycznie odbywały się tam mecze. Z boiska korzystali również studenci pobliskiej Politechniki Gdańskiej rozgrywając tam swoje lekkoatletyczne zawody. Gdańskie przemówienia niemieckich dygnitarzy zawsze były takie same i odnosiły się jak to nazywali do oderwania miasta od Rzeszy. Przepojone nienawiścią mówiły o zmienności granic, przywołując nieprawdziwy argument, że ludność miasta posługuje się tylko językiem niemieckim, tym samym językiem co obywatele innych niemieckich miast. Jednocześnie powoływali się na prowokacyjną budowę portu w Gdyni, zarzucając Polsce brak respektowania Traktatu Wersalskiego.

alt

Gedania - mistrz Wolnego Miasta Gdańska (1933). Stoją od lewej: Bolesław Dołecki, wcześniej piłkarz TS Olimpia Bydgoszcz, Antoni Piasecki, Drożniewski, Roman Wyrobek, członek Zarządu KS Gedania w 1933 r. kierownik wydziału piłki nożnej, Leon Kłosowski, Bolesław Schramke, Gerard Tischbein, przeżył wojnę, klęczą: Jan Potrykus, Brunon Klein, Klemens Borus, bramkarz z małpką na rękach, zamordowany w 1942 roku, Leon Keller „Lipek” jeden z najlepszych napastników Gedanii, zginął w 1941, Józef Kowalski. Opis zdjęcia dzięki książce Janusza Trupindy „KS Gedania - klub gdańskich Polaków (1922-1953)”. Zdj. pochodzi z archiwum A. Walasa.


Wybudowany w 1927 roku stadion Johankampfbahn w 1935 roku przeszedł gruntowną modernizację, ale dopiero po wojnie doczekał się właściwego wykorzystania. W 1945 roku został powołany Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów pod nazwą „Baltia”. Na wiosnę 1946 roku klub przemianowany został na znany do dziś klub BKS Lechia Gdańsk, nawiązujący do tradycji legendarnej, najstarszej piłkarskiej drużyny w Polsce, Lwowskiego Klubu Sportowego Lechia Lwów. Dziś na stadionie rozgrywane są mecze drużyn młodzieżowych i juniorskich. Stadion stanowi boisko treningowe pierwszej drużyny Lechii Gdański i dla gdańskich kibiców stanowi kultowe miejsce, gdzie ich drużyna podejmowała słynny Juventus z Turynu.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież