Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wileńskie tradycje Rogińskich

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
środa, 02 lutego 2022 08:34

Już coraz rzadziej na rynku antykwarycznym Wybrzeża pojawiają się stare grafiki artystów, którzy ocaleli po wojennej pożodze. Część repatriantów ze wschodu przyjechała do Gdańska inni trafili do Torunia i zakładali tam Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Natomiast w Sopocie powstawał Państwowy Instytut Sztuk Pięknych. Dziś ich dzieła często zapomniane prezentujące wysoki poziom artystyczny osiągają coraz wyższe ceny.


Czas na tworzenie swojej własnej kolekcji powoli mija, wartość grafik jest coraz większa, a ich urokliwość i maestria wykonania często może dorównywać przedwojennym mistrzom polskich grafik: Pankiewicza, Wyczółkowskiego, Skoczylasa czy Gumowskiego. Od pewnego czasu poświęcam coraz więcej miejsca tej nadal słabo docenianej sztuce. Mimo wszystko widzę większą aprobatę dla tej twórczości.

alt

Bolesław Rogiński, Port, Tolkmicko, 54, akwaforta


Bolesław Rogiński jako dobry malarz umiał swój talent przenieść na dość trudne techniki metalowe, wymagające większego doświadczenia i umiejętności. Głęboka wiedza wyniesiona z uniwersyteckich zajęć w Wilnie zdobyta u znakomitych profesorów dała o sobie znać w gdańskich pracach opartych na indywidualnej, stworzonej przez siebie technice łączenia koloru, linorytu z cynkografią. Niedawno jedna z gdańskich kolekcji wzbogaciła się o kilka bardzo ciekawych grafik Bolesława Rogińskiego, artysty który wraz z żoną, też artystką po wojnie przybył do Gdańska i osiedlił się we Wrzeszczu. Wśród nabytych eksponatów znalazły się wojenne dzieła artysty: Wiatrak Wołkołocki i Krzyże Wołkołockie. Obie prace pochodzą z rejonu wsi Wołkowicki Krupiec, położonej w powiecie homelskim (dziś Białoruś). Natomiast dwie kolorowe cynkografie: zostały stworzone w latach 70. XX wieku i noszą tytuły Rozewie i Ratusz Staromiejski w Gdańsku. Grafiki wraz dwiema innymi litografiami stanowią cykl składający się z czterech prac.

alt

Bolesław Rogiński, Rozewie, 1977, cynkografia


Bolesław Rogiński studiował w pracowni Ludomira Śleńdzińskiego i Jerzego Hoppena, wybitnych wileńskich twórców, wykładających na Uniwersytecie Stefana Batorego. Żoną artysty w 1936 roku została też malarka Władysława Żukowska. Opuszczenie Wilna było naturalną koleją rzeczy. Rogińscy przyjechali jednym z pierwszych transportów i od razu włączyli się w organizowanie życia artystycznego w Gdańsku.

alt

Bolesław Rogiński, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, 1979, cynkografia


Pierwsze lata do 1948 roku to okres dokumentowania zniszczeń miasta, ale też fascynacja położeniem, zabytkami i nadmorskim klimatem. Cała grupa przybyłych z Wilna artystów: Stanisław Rolicz, Stanisław i Olga Żukowscy, Zbigniew Kaliszczak, Wincenty Lewandowski zafascynowana miejscem stworzyła w swoich grafikach wstrząsający obraz zniszczonego miasta. Prace stanowią walor dokumentacyjny i dziś ich artystyczna i emocjonalna wartość jest olbrzymia. Doświadczenie przeniesione z Wilna dało początek rozwojowi gdańskiej grafiki, która przez pierwsze lata rozkwitała dość dynamicznie doprowadzając do powstania w ramach Wydziału Malarstwa PWSSP pracowni grafiki artystycznej, której organizatorem był doc. Zygmunt Karolak wywodzący się ze środowiska krakowskiego. Od tego momentu gdańska grafika przeżywała renesans. Dzięki dużemu zaangażowaniu Karolaka, pracownia była wyposażana w odpowiedni sprzęt, który rozszerzał zdolności twórcze o inne coraz trudniejsze techniki. Pojawiły się nowe nazwiska twórców, już dziś legendy gdańskiej grafiki: Wójcik, Stryjec, Mądrawski, Górska, Pietkiewicz, Góra, Tumielewicz, a także najstarszy syn państwa Rogińskich, Łukasz. Naturalną koleją rzeczy był dalszy rozwój sztuki graficznej w Gdańsku i była nią powstała w 1971 roku nowa pracownia „Oficyna” której pierwszym szefem został Stanisław Żukowski, pochodzący z tego samego wileńskiego towarzystwa Rogińskiego, tak jak on studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem Jerzego Hoppena techniki wklęsłodrukowe oraz Ludomira Ślędzińskiego rysunek i kompozycję. Po wojnie w Gdańsku wraz z Janem Kilarskim ratował zabytki miasta. Wydał też tekę Ruiny Gdańska. Jednak najważniejszymi postaciami nowego pokolenia zostali: Wiesław Zaremba, Roman Gajewski, Mark Model, Adam Haras, Zbigniew Gorlak, Grzegorz Radecki i Jacek Zdybel.

alt

Bolesław Rogiński, Krzyże wołkołackie


To tylko niektóre fakty rozwoju grafiki w powojennym Gdańsku. Osobowości i doświadczenie wileńskich artystów nadały odpowiedni rytm dalszym generacjom.


Bolesław Rogiński (1907, Wiazyń k. Wilna – 1990, Gdańsk)

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież