W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Bronisław Komorowski w Sopocie na otwarciu dwóch wystaw

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 czerwca 2014 15:03

Środowe popołudnie przed obchodami Bożego Ciała spędził w Sopocie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Wizytę rozpoczął od zasadzenia dębu wolności w Parku Północnym obok Grand Hotelu. Wieczorem w Operze Leśnej, wysłuchał wraz z małżonką koncertu ormiańskiego wirtuoza fortepianu Artura Papaziana, laureata Międzynarodowego konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Program wypełniły „Nokturny Chopina”. Głównym wydarzeniem popołudnia było jednak otwarcie wystawy Iwana Ajwazowskiego. Słynnego malarza pochodzenia ormiańskiego, uznawanego obok Williama Turnera za jednego z najsłynniejszych romantycznych, marynistów XIX-wiecznego malarstwa, oraz wystawy dzieł Teodora Axentowicza, malarza o korzeniach ormiańskich.


Obie wystawy, przy dużym zaangażowaniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zostały zorganizowane przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. W październiku w ramach wymiany, wystawy zostaną pokazane w Erywaniu. Obaj malarze to wirtuozi pędzla.


alt

Prezydent Bronisław Komorowski z Prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim i Dyrektorem PGS w Sopocie Zbigniewem Buskim


alt

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski


Wystawę Iwana Ajwazowskiego zatytułowaną „Czas i wieczność” w większości stanowią obrazy przywiezione z Narodowej Galerii Armenii w Erywaniu. To 43 obrazy, ale również rysunki, które są zapisem malarskim jego wielkiego kunsztu. Ajwazowski był lirykiem tworzącym romantyczny nastrój przesiąknięty wielkim humanizmem. Tworzył na Krymie w Teodozji, w zaciszu swojej pracowni. Jego sztuka zbudowana na fantazjach morskich, to poetycki zapis przestrzeni morskiej w wielu aspektach. Od wschodów i zachodów słońca, cichego, spokojnego, bezkresnego morza z majaczącymi na horyzoncie żaglowcami, po ciężkie zasłonięte chmurami krajobrazy burzliwego morza, targanego wichrami i spienionymi falami. To również pejzaże: ormiańskie, krymskie, ukraińskie i kaukaskie z majaczącymi w oddali łańcuchami górskimi. Ajwazowski często różnicował kontrastowo paletę barw, uzyskując zaskakujące efekty, potęgujące wrażenia. Był wielkim mistrzem lirycznego nastroju.


alt

Iwan Ajwazowski, "Sztorm" 1872, olej, Narodowa Galeria Armenii w Erywaniu


 alt

Iwan Ajwazowski, "Zatoka Teodozyjska,wschód słońca", 1855, olej, Narodowa Galeria Armenii w Erywaniu


Natomiast Teodor Axentowicz, to również wielka osobowość malarska, mający tak jak Ajwazowski ormiańskie korzenie. Jeden z najważniejszych polskich piewców Huculszczyzny i kresowego folkloru, obok swoich lwowskich i krakowskich kolegów: Władysława Jarockiego, Fryderyka Pautscha i Kazimierza Sichulskiego. Studiował tak jak wielu Polaków w Monachium. Zaliczany był do grona polskich monachijczyków, co już samo w sobie stanowi o jego wielkich umiejętnościach, szczególnie w jego malarstwie portretowym. Studiował również w Paryżu. Wiele jego obrazów namalowanych jest techniką pastelową, w której osiągnął wirtuozerska doskonałość. Axentowicz dwukrotnie był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1910-11 i 1927-28). Cały czas w swojej twórczości wieloma realizacjami, nie tylko malarskimi akcentował swoje związki ze społecznością ormiańską. Sopocka wystawa nosi tytuł „Teodor Axentowicz – Ormianin polski”. Na wystawie zobaczyć możemy jego najważniejsze dzieła: „Chrzest Armenii”, „Święto Jordanu”, „Włoską Kwiaciarkę” czy „Kołomyjkę”.


alt

Teodor Axentowicz, "Włoska kwiaciarka",1882, olej, Muzeum Narodowe w Warszawie


 alt

Teodor Axentowicz, "Lirnik i dziewczyna",1900, olej , Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im.Borysa Woźnickiego


Prezentacje tych wielkich i niezwykle cenionych malarzy mogą okazać się wielkimi wydarzeniami sopockiego lata. Obejrzeć będzie można je w Państwowej Galerii Sztuki, aż do 21 września. Patronat Honorowy objęli: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Prezydent Armenii Serż Sarkisjan.  

Stanisław Seyfried

galeria-essey.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież