Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prezydent Bronisław Komorowski w Sopocie na otwarciu dwóch wystaw

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 czerwca 2014 15:03

Środowe popołudnie przed obchodami Bożego Ciała spędził w Sopocie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Wizytę rozpoczął od zasadzenia dębu wolności w Parku Północnym obok Grand Hotelu. Wieczorem w Operze Leśnej, wysłuchał wraz z małżonką koncertu ormiańskiego wirtuoza fortepianu Artura Papaziana, laureata Międzynarodowego konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Program wypełniły „Nokturny Chopina”. Głównym wydarzeniem popołudnia było jednak otwarcie wystawy Iwana Ajwazowskiego. Słynnego malarza pochodzenia ormiańskiego, uznawanego obok Williama Turnera za jednego z najsłynniejszych romantycznych, marynistów XIX-wiecznego malarstwa, oraz wystawy dzieł Teodora Axentowicza, malarza o korzeniach ormiańskich.


Obie wystawy, przy dużym zaangażowaniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zostały zorganizowane przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. W październiku w ramach wymiany, wystawy zostaną pokazane w Erywaniu. Obaj malarze to wirtuozi pędzla.


alt

Prezydent Bronisław Komorowski z Prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim i Dyrektorem PGS w Sopocie Zbigniewem Buskim


alt

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski


Wystawę Iwana Ajwazowskiego zatytułowaną „Czas i wieczność” w większości stanowią obrazy przywiezione z Narodowej Galerii Armenii w Erywaniu. To 43 obrazy, ale również rysunki, które są zapisem malarskim jego wielkiego kunsztu. Ajwazowski był lirykiem tworzącym romantyczny nastrój przesiąknięty wielkim humanizmem. Tworzył na Krymie w Teodozji, w zaciszu swojej pracowni. Jego sztuka zbudowana na fantazjach morskich, to poetycki zapis przestrzeni morskiej w wielu aspektach. Od wschodów i zachodów słońca, cichego, spokojnego, bezkresnego morza z majaczącymi na horyzoncie żaglowcami, po ciężkie zasłonięte chmurami krajobrazy burzliwego morza, targanego wichrami i spienionymi falami. To również pejzaże: ormiańskie, krymskie, ukraińskie i kaukaskie z majaczącymi w oddali łańcuchami górskimi. Ajwazowski często różnicował kontrastowo paletę barw, uzyskując zaskakujące efekty, potęgujące wrażenia. Był wielkim mistrzem lirycznego nastroju.


alt

Iwan Ajwazowski, "Sztorm" 1872, olej, Narodowa Galeria Armenii w Erywaniu


 alt

Iwan Ajwazowski, "Zatoka Teodozyjska,wschód słońca", 1855, olej, Narodowa Galeria Armenii w Erywaniu


Natomiast Teodor Axentowicz, to również wielka osobowość malarska, mający tak jak Ajwazowski ormiańskie korzenie. Jeden z najważniejszych polskich piewców Huculszczyzny i kresowego folkloru, obok swoich lwowskich i krakowskich kolegów: Władysława Jarockiego, Fryderyka Pautscha i Kazimierza Sichulskiego. Studiował tak jak wielu Polaków w Monachium. Zaliczany był do grona polskich monachijczyków, co już samo w sobie stanowi o jego wielkich umiejętnościach, szczególnie w jego malarstwie portretowym. Studiował również w Paryżu. Wiele jego obrazów namalowanych jest techniką pastelową, w której osiągnął wirtuozerska doskonałość. Axentowicz dwukrotnie był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1910-11 i 1927-28). Cały czas w swojej twórczości wieloma realizacjami, nie tylko malarskimi akcentował swoje związki ze społecznością ormiańską. Sopocka wystawa nosi tytuł „Teodor Axentowicz – Ormianin polski”. Na wystawie zobaczyć możemy jego najważniejsze dzieła: „Chrzest Armenii”, „Święto Jordanu”, „Włoską Kwiaciarkę” czy „Kołomyjkę”.


alt

Teodor Axentowicz, "Włoska kwiaciarka",1882, olej, Muzeum Narodowe w Warszawie


 alt

Teodor Axentowicz, "Lirnik i dziewczyna",1900, olej , Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im.Borysa Woźnickiego


Prezentacje tych wielkich i niezwykle cenionych malarzy mogą okazać się wielkimi wydarzeniami sopockiego lata. Obejrzeć będzie można je w Państwowej Galerii Sztuki, aż do 21 września. Patronat Honorowy objęli: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Prezydent Armenii Serż Sarkisjan.  

Stanisław Seyfried

galeria-essey.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież