Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Po bezkresny horyzont morza

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 sierpnia 2014 17:20

Nieczęsto zdarza się, aby w jednym czasie, a do tego stosunkowo blisko siebie można było  obejrzeć trzy wystawy marynistyczne i to na najwyższym światowym poziomie. W tej chwili taką okazję mają mieszkańcy Wybrzeża oraz goście odwiedzający nasz region.


To rzadka sposobność, bowiem jeszcze przez parę tygodni można będzie oglądać w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki, wystawę prac jednego z największych marynistów świata Iwana  Konstantynowicza Ajwazowskiego, natomiast w oliwskim pałacu Opatów, malarstwo Mariana Mokwy jednego z najlepszych polskich marynistów, a w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku malarstwo Jaxy Soter-Małachowskiego, wybitnego polskiego malarza pejzaży morskich.


alt

Iwan Ajwazowski, "Sztorm", 1899, olej, własność - Narodowa Galeria Armenii w Erywaniu


Te wyjątkowe wystawy dla mniej zorientowanych a pragnących bliżej pozna malarstwo marynistyczne, stwarzają jedyną okazję zapoznania się z wieloma obliczami morza, rożnymi jego odcieniami, żywiołem, dramatycznymi scenami, czy jego zmiennością i tajemniczością.  Wystawy te przywołują w pamięci obrazy, z którymi często spotykaliśmy się przy różnych okazjach. Być może pamiętając wyjątkowo przypadające do gustu pejzaże piaszczystych plaż, z widokami impresjonistów francuskich malujących w Normandii, a może imponujących wydm z Nidy, malowanych przez niemieckich ekspresjonistów, czy oblicza granatu morza Bałtyckiego malowanego w Połądze przez Leona Wyczółkowskiego. To obrazy morza, które przywołujemy rozmawiając o światowej marynistyce, do której również zaliczyć można proponowane do obejrzenia te trzy wspaniałe prezentacje.  


alt

Iwan Ajwazowski, "Sztorm na morzu", 1894, olej, własność - Narodowa Galeria Armenii w Erywaniu


Kunszt jednego z największych marynistów świata, którego obrazy możemy oglądać teraz w Sopocie - Iwana Ajwazowskiego, liryka morza oparty był na romantycznym nastroju przesiąkniętym wielkim humanizmem. Tworzył na Krymie w Teodozji, w zaciszu swojej pracowni. Jego sztuka zbudowana na fantazjach morskich, to poetycki zapis przestrzeni morskiej. Od wschodów i zachodów słońca, cichego, spokojnego, bezkresnego morza z majaczącymi na horyzoncie żaglowcami, po ciężkie zasłonięte chmurami krajobrazy burzliwego morza, targanego wichrami i spienionymi falami. To również pejzaże: ormiańskie, krymskie, ukraińskie i kaukaskie z majaczącymi w oddali łańcuchami górskimi. Artysta często różnicował kontrastowo paletę barw, uzyskując zaskakujące efekty, potęgujące wrażenia. Był wielkim mistrzem lirycznego nastroju. Wystawę Iwana Ajwazowskiego zatytułowaną „Czas i wieczność” w większości stanowią pejzaże przywiezione z Narodowej Galerii Armenii w Erywaniu. To 43 obrazy, ale również rysunki, które są zapisem malarskim jego wielkiego artyzmu.


alt

Strona tytułowa katalogu wystawy Jaxy Soter-Małachowskiego


Natomiast Marian Mokwa, pochodzący z Kaszub, studiujący malarstwo w Norymberdze, Monachium i Berlinie stojący na gruncie realistycznej postawy malarskiej, nie do zaakceptowania przez kolorystów sopockich, jeszcze do dziś musi walczy o należne mu miejsce w historii sztuki polskiej. Tytuł wystawy „Tureckie Śluby Mariana Mokwy”, odwołuje się do jego przyrzeczenia złożonego podczas odbywania rejsu na pancerniku tureckim „Yavuz”. Mokwa w tym czasie pracował w Stambule, był asystentem dyrektora muzeum wojska tureckiego i miał malować bitwy morskie. Śluby dotyczyły poświęcenia się malarstwu marynistycznemu polskiego morza, jak tylko dojdzie do odzyskania niepodległości. To mało znany fakt z jego biografii, jednak dokumentujący w sposób jednoznaczny jego oddanie ojczyźnie. Co w powojennych latach nie było tak jasne dla ówczesnej władzy. Jako młody malarz z doskonałym przygotowaniem akademickim Mokwa malujący jeszcze wtedy  tylko akwarele, pozostawił wyjątkowy, klimatyczny zapis tak modnego wówczas Orientu, kolorowy, słoneczny, pachnący przyprawami korzennymi, kwiatami szafranu, nasycony egzotyką i morzem. To właśnie tam zrodziła się jego fascynacja morzem, reszta była już pochodną jego  pochodzenia i właśnie tej podróży. Na tej przekrojowej wystawie zobaczyć można ponad 220 jego prac, dających wyjątkowo dobrze dobrany przegląd jego wielkiej malarskiej spuścizny.  


alt

Marian Mokwa, "Trawlery rybackie przy bazie na Morzu Północnym", 1959, olej, własność - Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku


Trzecia z wystaw marynistycznych to prezentacja w Narodowym Muzeum Morskim malarstwa Soter Jaxy-Malachowskiego. Wystawa z cyklu „Polscy Artyści o Morzu”, to XII prezentacja popularnego cyklu malarstwa polskiego, w którym prezentowani byli już tak znakomici nasi malarze jak: Leon Wyczółkowski, Jan Rubczak, Michał Gorstkin Wywiórski, Marian Mokwa, Antoni Suchanek, czy uczniowie Jana Stanisławskiego: Stefan Filipkiewicz, Stanisław Czajkowski, Stanisław Kamocki, Iwan Trusz ,Henryk Szczygliński. Niewątpliwie malarstwo Jaxy-Małochowskiego w kolekcji polskiej marynistyki ma już swoje stałe miejsce. Był malarzem trzech mórz: Czarnego, Śródziemnomorskiego i Bałtyckiego. Szczególnie lubił je obrazować w szerokich panoramicznych  ujęciach, jednak często próbował zbyt dosłownie trafiać w gusty swoich wielbicieli, czarując lazurami i fioletami. Natomiast studia jego łodzi podobnie jak u Mokwy lecz pewnie z większym znawstwem ich budowy, mogą stanowi w wielu przypadkach swoistą wskazówkę konstruowania starych rybackich łodzi i kutrów. Malarz pozostawił również wyjątkowy zapis wschodów i zachodów słońca czy księżyca nad wodami bezkresnego horyzontu morskiego. Był malarzem lubianym i często kupowanym. Do dziś pozostała jeszcze rzesza jego zwolenników, kolekcjonerów. Wszystkie trzy wystawy należą do tych, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Stanisław Seyfried

galeria-essey.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież