Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Po bezkresny horyzont morza

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 sierpnia 2014 17:20

Nieczęsto zdarza się, aby w jednym czasie, a do tego stosunkowo blisko siebie można było  obejrzeć trzy wystawy marynistyczne i to na najwyższym światowym poziomie. W tej chwili taką okazję mają mieszkańcy Wybrzeża oraz goście odwiedzający nasz region.


To rzadka sposobność, bowiem jeszcze przez parę tygodni można będzie oglądać w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki, wystawę prac jednego z największych marynistów świata Iwana  Konstantynowicza Ajwazowskiego, natomiast w oliwskim pałacu Opatów, malarstwo Mariana Mokwy jednego z najlepszych polskich marynistów, a w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku malarstwo Jaxy Soter-Małachowskiego, wybitnego polskiego malarza pejzaży morskich.


alt

Iwan Ajwazowski, "Sztorm", 1899, olej, własność - Narodowa Galeria Armenii w Erywaniu


Te wyjątkowe wystawy dla mniej zorientowanych a pragnących bliżej pozna malarstwo marynistyczne, stwarzają jedyną okazję zapoznania się z wieloma obliczami morza, rożnymi jego odcieniami, żywiołem, dramatycznymi scenami, czy jego zmiennością i tajemniczością.  Wystawy te przywołują w pamięci obrazy, z którymi często spotykaliśmy się przy różnych okazjach. Być może pamiętając wyjątkowo przypadające do gustu pejzaże piaszczystych plaż, z widokami impresjonistów francuskich malujących w Normandii, a może imponujących wydm z Nidy, malowanych przez niemieckich ekspresjonistów, czy oblicza granatu morza Bałtyckiego malowanego w Połądze przez Leona Wyczółkowskiego. To obrazy morza, które przywołujemy rozmawiając o światowej marynistyce, do której również zaliczyć można proponowane do obejrzenia te trzy wspaniałe prezentacje.  


alt

Iwan Ajwazowski, "Sztorm na morzu", 1894, olej, własność - Narodowa Galeria Armenii w Erywaniu


Kunszt jednego z największych marynistów świata, którego obrazy możemy oglądać teraz w Sopocie - Iwana Ajwazowskiego, liryka morza oparty był na romantycznym nastroju przesiąkniętym wielkim humanizmem. Tworzył na Krymie w Teodozji, w zaciszu swojej pracowni. Jego sztuka zbudowana na fantazjach morskich, to poetycki zapis przestrzeni morskiej. Od wschodów i zachodów słońca, cichego, spokojnego, bezkresnego morza z majaczącymi na horyzoncie żaglowcami, po ciężkie zasłonięte chmurami krajobrazy burzliwego morza, targanego wichrami i spienionymi falami. To również pejzaże: ormiańskie, krymskie, ukraińskie i kaukaskie z majaczącymi w oddali łańcuchami górskimi. Artysta często różnicował kontrastowo paletę barw, uzyskując zaskakujące efekty, potęgujące wrażenia. Był wielkim mistrzem lirycznego nastroju. Wystawę Iwana Ajwazowskiego zatytułowaną „Czas i wieczność” w większości stanowią pejzaże przywiezione z Narodowej Galerii Armenii w Erywaniu. To 43 obrazy, ale również rysunki, które są zapisem malarskim jego wielkiego artyzmu.


alt

Strona tytułowa katalogu wystawy Jaxy Soter-Małachowskiego


Natomiast Marian Mokwa, pochodzący z Kaszub, studiujący malarstwo w Norymberdze, Monachium i Berlinie stojący na gruncie realistycznej postawy malarskiej, nie do zaakceptowania przez kolorystów sopockich, jeszcze do dziś musi walczy o należne mu miejsce w historii sztuki polskiej. Tytuł wystawy „Tureckie Śluby Mariana Mokwy”, odwołuje się do jego przyrzeczenia złożonego podczas odbywania rejsu na pancerniku tureckim „Yavuz”. Mokwa w tym czasie pracował w Stambule, był asystentem dyrektora muzeum wojska tureckiego i miał malować bitwy morskie. Śluby dotyczyły poświęcenia się malarstwu marynistycznemu polskiego morza, jak tylko dojdzie do odzyskania niepodległości. To mało znany fakt z jego biografii, jednak dokumentujący w sposób jednoznaczny jego oddanie ojczyźnie. Co w powojennych latach nie było tak jasne dla ówczesnej władzy. Jako młody malarz z doskonałym przygotowaniem akademickim Mokwa malujący jeszcze wtedy  tylko akwarele, pozostawił wyjątkowy, klimatyczny zapis tak modnego wówczas Orientu, kolorowy, słoneczny, pachnący przyprawami korzennymi, kwiatami szafranu, nasycony egzotyką i morzem. To właśnie tam zrodziła się jego fascynacja morzem, reszta była już pochodną jego  pochodzenia i właśnie tej podróży. Na tej przekrojowej wystawie zobaczyć można ponad 220 jego prac, dających wyjątkowo dobrze dobrany przegląd jego wielkiej malarskiej spuścizny.  


alt

Marian Mokwa, "Trawlery rybackie przy bazie na Morzu Północnym", 1959, olej, własność - Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku


Trzecia z wystaw marynistycznych to prezentacja w Narodowym Muzeum Morskim malarstwa Soter Jaxy-Malachowskiego. Wystawa z cyklu „Polscy Artyści o Morzu”, to XII prezentacja popularnego cyklu malarstwa polskiego, w którym prezentowani byli już tak znakomici nasi malarze jak: Leon Wyczółkowski, Jan Rubczak, Michał Gorstkin Wywiórski, Marian Mokwa, Antoni Suchanek, czy uczniowie Jana Stanisławskiego: Stefan Filipkiewicz, Stanisław Czajkowski, Stanisław Kamocki, Iwan Trusz ,Henryk Szczygliński. Niewątpliwie malarstwo Jaxy-Małochowskiego w kolekcji polskiej marynistyki ma już swoje stałe miejsce. Był malarzem trzech mórz: Czarnego, Śródziemnomorskiego i Bałtyckiego. Szczególnie lubił je obrazować w szerokich panoramicznych  ujęciach, jednak często próbował zbyt dosłownie trafiać w gusty swoich wielbicieli, czarując lazurami i fioletami. Natomiast studia jego łodzi podobnie jak u Mokwy lecz pewnie z większym znawstwem ich budowy, mogą stanowi w wielu przypadkach swoistą wskazówkę konstruowania starych rybackich łodzi i kutrów. Malarz pozostawił również wyjątkowy zapis wschodów i zachodów słońca czy księżyca nad wodami bezkresnego horyzontu morskiego. Był malarzem lubianym i często kupowanym. Do dziś pozostała jeszcze rzesza jego zwolenników, kolekcjonerów. Wszystkie trzy wystawy należą do tych, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Stanisław Seyfried

galeria-essey.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież